Poslankyně utnula hádku s kolegou, chrstla na něj vodu

Zahraničí Zahraničí
10. 1. 2012 13:49
Anastassie Michaeli je konflikty proslulá, poslední čin ji vynesl měsíční zákaz práce
Anastassia Michaeli v akci.
Anastassia Michaeli v akci. | Foto: www.knesset.co.il

Jeruzalém - Kdo chtěl nahlédnout do poměrů současné izraelské politiky, tomu stačilo, když si v pondělí ráno pustil přenos z jednání výboru pro vzdělání místního parlamentu - Knesetu.

Jakmile předseda výboru Danny Danon z pravicové strany Likud začal probírat případné odvolání ředitele střední školy z městečka Arara, který vzal minulý měsíc studenty do Tel Avivu na protestní lidskoprávní pochod, rozhořela se hádka mezi ostatními poslanci.

Politička Anastassia Michaeli z ruskojazyčné strany Jisra´el Bejtejnu, "Izrael náš domov", poté polila vodou kolegu Raleba Madžadele ze Strany práce.

"Protestujete proti státu!" křičela v Petrohradu narozená poslankyně na arabského kolegu. A zostra pokračovala i poté.  "Sklapněte!" řekla mu.

Ostrý boj pravice a levice

"Nebude mi říkat, abych sklapnul. Tohle není Jisra´el Bejtejnu, (...) nenechám, aby fašismus proniknul na parlamentní půdu," rozčiloval se Madžadele.

Michaeli pak vzala kelímek s vodou, překvapenému poslanci ho celý chrstla do obličeje a rozčílená odešla z místnosti. Za to si vysloužila měsíční zákaz práce ve sněmovně.

Oba zastupují protilehlé rohy současné izraelské politiky. Zatímco krajně pravicový Jisra´el Bejtejnu (v čele se svým šéfem, ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem) je klíčovým spojencem premiéra Benjamina Netanjahua z Likudu, levicová Strana práce stojí spolu s ostatními v opozici proti vládě.

"Říkám vám, jsem rozčílený. Tohle půjde před etickou komisi," uzavřel hádku Madžadele a utíral si kapesníkem obličej.

Netanjahuova vláda je pro většinu Izraelců obrovským zklamáním. Naposledy to dala veřejnost najevo v létě, kdy protesty proti předraženému bydlení přerostly v celonárodní demonstrace.

Kritikům vadí hlavně neschopnost kabinetu vyjednávat s Palestinci, podpora osadnické politiky na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu, nebezpečné pohrávání s myšlenkou útoku na Írán a každodenní silové jednání dua Netanjahu-Lieberman, jež se projevilo například několika ostrými střety s hlavním izraelským spojencem, Spojenými státy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v americkém kongresu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v americkém kongresu | Foto: Reuters

Znovu Michaeli

Největší mediální bitvu Izrael prohrál v květnu 2010, kdy armáda zasáhla proti kontroverzní turecké humanitární flotile mířící do palestinského pásma Gazy. Vojáci tehdy zabili 9 aktivistů a následně se zády k židovskému státu otočil jeho hlavní regionální spojenec, Turecko.

Také tehdy na sebe zákonodárkyně Anastassia Michaeli upoutala pozornost. Během ostré parlamentní debaty chtěla fyzicky zamezit vystoupení kolegyně Hanín Zuabíové ze strany Balad, až jí musela zastavit parlamentní stráž. "Teroristko, zrádkyně!" křičela na ni kvůli tomu, že se arabská poslankyně flotily zúčastnila.

"Vrať se zpátky do Ruska," zněla odpověď od řečnického pultíku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy