Netanjahu je lhář, řekl na summitu G20 Sarkozy Obamovi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 11. 2011 12:44
Novináři soukromý rozhovor obou státníků zaslechli náhodou, přes tlumočnické zařízení
Prezident USA Barack Obama a prezident Francie Nicolas Sarkozy na summitu G20 v Cannes.
Prezident USA Barack Obama a prezident Francie Nicolas Sarkozy na summitu G20 v Cannes. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v soukromém rozhovoru s americkým prezidentem Barackem Obamou na summitu nejvyspělejších ekonomik světa G20 minulý týden nevybíravě kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

"Nemůžu ho (Netanjahua) už ani vidět, je to lhář," prohlásil prý Sarkozy. "Ty ho máš plné zuby, ale já s ním musím jednat den co den," opáčil na to lakonicky Obama.

Díky náhodě nebo technické závadě část konverzace obou státníků zaslechli novináři.

Útržky rozhovoru v úterý zveřejnil list Le Parisien s odvoláním na web Arret sur images, specializující se na mediální analýzy.

Specializovaný web zveřejnil tyto výroky bez upřesnění, zda existuje jejich zvukový záznam. Na dotaz agentury AFP je ale potvrdilo několik novinářů.

Zástupci médií čekali 3. listopadu v Cannes na tiskovou konferenci obou státníků. Organizátoři jim předem rozdali tlumočnická zařízení a právě v důsledku možné závady na nich, případně díky pohotovosti novinářů, se některým z nich podařilo zaslechnout úryvky ze soukromého rozhovoru Obamy se Sarkozym v sousedním salonku.

Bez uvedení přesných citací web Arret sur images dále informoval, že Obama poté vytkl Sarkozymu překvapivé hlasování Francie pro přijetí Palestiny do Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Paříž jím před týdnem zaskočila Spojené státy, které byly ostře proti tomuto kroku a zareagovaly na něj zastavením svých příspěvků do UNESCO.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy