Netanjahu je lhář, řekl na summitu G20 Sarkozy Obamovi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 11. 2011 12:44
Novináři soukromý rozhovor obou státníků zaslechli náhodou, přes tlumočnické zařízení
Prezident USA Barack Obama a prezident Francie Nicolas Sarkozy na summitu G20 v Cannes.
Prezident USA Barack Obama a prezident Francie Nicolas Sarkozy na summitu G20 v Cannes. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v soukromém rozhovoru s americkým prezidentem Barackem Obamou na summitu nejvyspělejších ekonomik světa G20 minulý týden nevybíravě kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

"Nemůžu ho (Netanjahua) už ani vidět, je to lhář," prohlásil prý Sarkozy. "Ty ho máš plné zuby, ale já s ním musím jednat den co den," opáčil na to lakonicky Obama.

Díky náhodě nebo technické závadě část konverzace obou státníků zaslechli novináři.

Útržky rozhovoru v úterý zveřejnil list Le Parisien s odvoláním na web Arret sur images, specializující se na mediální analýzy.

Specializovaný web zveřejnil tyto výroky bez upřesnění, zda existuje jejich zvukový záznam. Na dotaz agentury AFP je ale potvrdilo několik novinářů.

Zástupci médií čekali 3. listopadu v Cannes na tiskovou konferenci obou státníků. Organizátoři jim předem rozdali tlumočnická zařízení a právě v důsledku možné závady na nich, případně díky pohotovosti novinářů, se některým z nich podařilo zaslechnout úryvky ze soukromého rozhovoru Obamy se Sarkozym v sousedním salonku.

Bez uvedení přesných citací web Arret sur images dále informoval, že Obama poté vytkl Sarkozymu překvapivé hlasování Francie pro přijetí Palestiny do Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Paříž jím před týdnem zaskočila Spojené státy, které byly ostře proti tomuto kroku a zareagovaly na něj zastavením svých příspěvků do UNESCO.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy