Počet vražd na amerických školách klesl o polovinu

gaz, Reuters
18. 1. 2008 10:05
Mediálně propírané případy jsou výjimečné
Nejznámějším případem byla střelba v Columbine roku 1999
Nejznámějším případem byla střelba v Columbine roku 1999 | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Přestože média často píší o vraždách na amerických základních a středních školách, ve skutečnosti se v nich střílí mnohem méně než dříve.

Od 90. let klesly statistiky vražd na školách o více než polovinu.

Vyplývá to z výzkumu amerického Centra pro regulaci a prevenci nemocí (CDC), o kterém informovala agentura Reuters.

"Přestože jsme byli svědky několika velmi proslulých případů, zůstávají školy pro studenty relativně bezpečnými místy," uvedl Jeff Hall z CDC.

"K většině vražd mezi dětmi a mládeží dojde mimo vyučovací hodiny a mimo školní pozemky," doplnil.

Vražda má stříbro

Vražda je po nehodě nejčastější příčinou úmrtí dětí ve věku 5 až 18 let, ale pouze jedno procento dětí je zavražděno ve škole.

Od roku 1999 se drží počet vražd přibližně na stejné úrovni: průměrně 16,5 za rok. Předtím to byl více než dvojnásobek.

"Tyto událostí neustále způsobují víření tamtamů v médiích," říká William Modzeleski, který se na studii podílel. "Vzniká obecný dojem, že k nim dochází neustále. Ve skutečnosti jsou však výjimečné."

Mezi lety 1992 a 2006 klesl počet vražd z 0,07 na 100 tisíc studentů na 0,03 na 100 tisíc studentů. Celkem bylo na školách v tomto období zabito 116 lidí, při naprosté většině incidentů zemřel "pouze" jeden člověk.

Dvě třetiny mrtvých mají na svědomí střelné zbraně, k jejichž vlastnictví je společnost ve Spojených státech benevolentnější než v jiných zemích. Podle nedávného průzkumu považují téměř dvě třetiny Američanů vlastnictví zbraně za ústavní právo.

Známé případy

Výzkum se nezabýval zabíjením na univerzitních kampusech, jako byla střelba korejského studenta na univerzitě Virginia Tech v dubnu minulého roku, při které zemřelo 33 lidí včetně střelce.

Nejznámějším případem vraždění na amerických školách je zřejmě masakr na střední škole Columbine v coloradském Denveru, při kterém v dubnu 1999 dva studenti zastřelili 12 svých spolužáků, jednoho učitele a pak i sami sebe.

Jiným známým případem je střelba na střední škole Thurston ve Springfieldu v Oregonu v květnu 1998. Student při ní zabil dva spolužáky a zranil dalších 25. Později vyšlo najevo, že předtím zavraždil i oba své rodiče.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Lidé v Praze i v Brně pořádají demonstrace proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy