Nová zbraň co měsíc? Ani masakr to nezmění

man
17. 4. 2007 12:00
Právo nosit zbraň je zakotveno v americké ústavě
Policista hlídkuje v areálu univerzity
Policista hlídkuje v areálu univerzity | Foto: Reuters

Washington - Řádění střelce na univerzitě ve Virginii a smrt třiatřiceti lidí znovu staví Spojené státy před otázku, zda by nebylo dobré změnit zákony o volném prodeji zbraní.

Podle odhadů má v zemi zbraň přibližně pětatřicet procent domácností, ročně zahyne na následky střelby zhruba 30 tisíc lidí.

Jednotlivé státy upravují možnost koupit si zbraň různě.

Například ve Virginii si může každý, komu je více než osmnáct let a nedopustil se v minulosti závažných kriminálních činů, zakoupit jednu ruční zbraň měsíčně a nepotřebuje k tomu žádné povolení.

John McCain se chce příští rok ucházet o prezidentskou funkci
John McCain se chce příští rok ucházet o prezidentskou funkci | Foto: Reuters

Málokdo ale očekává, že události na univerzitě povedou k zásadním změnám. Podle průzkumů většina Američanů nesouhlasí se zrušením práva na držení zbraně.

Kritici současného stavu tvrdí, že rozhodující vliv hraje silná zbrojařská lobby. Národní asociace držitelů střelných zbraní (National Rifle Association) a výrobci zbraní představují silnou zájmovou skupinu, která udržuje kontakty s republikánskými i demokratickými politiky.

Žádný politik, který se uchází o důležitou funkci, neprosazuje razantní omezení práva na držení zbraně a zrušení příslušného dodatku ústavy.

Jisté úpravy nastaly za prezidenta Billa Clintona, včetně zákazu prodeje poloautomatických útočných zbraní. Například izraelské UZI. V roce 2004 ale toto omezení přestalo platit.

Přitom větší podpora právu volně kupovat a nosit zbraň je v jižně položených státech a v oblastech známých spíše podporou republikánů.

Masakr v USA.
Masakr v USA. | Foto: CNN

Republikánský senátor za Arizonu a kandidát na prezidenta John McCain v reakci na masakr ve Virginii prohlásil, že své stanovisko nemění.

"Stále věřím, že každý má podle ústavy právo nosit zbraň. Musíme ale držet zbraně dál od rukou špatných lidí," prohlásil McCain.

Spojené státy se tak zřejmě nevydají cestou Austrálie. Ta se po masakru v roce 1996 v Tasmánii, při němž střelec usmrtil pětatřicet lidí, odhodlala k radikální změně.

Zakázala prodej téměř všech poloautomatických zbraní i přes odpor zbrojařské lobby a vykoupila od obyvatelstva 600 tisíc kusů zbraní v přepočtu za čtvrt miliardy amerických dolarů.

Australský premiér John Howard dnes uvedl, že v USA existuje "negativní kultura zbraní," která vede k událostem, jako byla pondělní střelba ve Virginii.

Podobně  jako Austrálie se už dříve zachovala Kanada. Po zabití 14 studentek na Montrealské univerzitě v roce 1989 zavedla registraci na veškeré zbraně a omezila jejich prodej.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy