Nová zbraň co měsíc? Ani masakr to nezmění

man
17. 4. 2007 12:00
Právo nosit zbraň je zakotveno v americké ústavě
Policista hlídkuje v areálu univerzity
Policista hlídkuje v areálu univerzity | Foto: Reuters

Washington - Řádění střelce na univerzitě ve Virginii a smrt třiatřiceti lidí znovu staví Spojené státy před otázku, zda by nebylo dobré změnit zákony o volném prodeji zbraní.

Podle odhadů má v zemi zbraň přibližně pětatřicet procent domácností, ročně zahyne na následky střelby zhruba 30 tisíc lidí.

Jednotlivé státy upravují možnost koupit si zbraň různě.

Například ve Virginii si může každý, komu je více než osmnáct let a nedopustil se v minulosti závažných kriminálních činů, zakoupit jednu ruční zbraň měsíčně a nepotřebuje k tomu žádné povolení.

John McCain se chce příští rok ucházet o prezidentskou funkci
John McCain se chce příští rok ucházet o prezidentskou funkci | Foto: Reuters

Málokdo ale očekává, že události na univerzitě povedou k zásadním změnám. Podle průzkumů většina Američanů nesouhlasí se zrušením práva na držení zbraně.

Kritici současného stavu tvrdí, že rozhodující vliv hraje silná zbrojařská lobby. Národní asociace držitelů střelných zbraní (National Rifle Association) a výrobci zbraní představují silnou zájmovou skupinu, která udržuje kontakty s republikánskými i demokratickými politiky.

Žádný politik, který se uchází o důležitou funkci, neprosazuje razantní omezení práva na držení zbraně a zrušení příslušného dodatku ústavy.

Jisté úpravy nastaly za prezidenta Billa Clintona, včetně zákazu prodeje poloautomatických útočných zbraní. Například izraelské UZI. V roce 2004 ale toto omezení přestalo platit.

Přitom větší podpora právu volně kupovat a nosit zbraň je v jižně položených státech a v oblastech známých spíše podporou republikánů.

Masakr v USA.
Masakr v USA. | Foto: CNN

Republikánský senátor za Arizonu a kandidát na prezidenta John McCain v reakci na masakr ve Virginii prohlásil, že své stanovisko nemění.

"Stále věřím, že každý má podle ústavy právo nosit zbraň. Musíme ale držet zbraně dál od rukou špatných lidí," prohlásil McCain.

Spojené státy se tak zřejmě nevydají cestou Austrálie. Ta se po masakru v roce 1996 v Tasmánii, při němž střelec usmrtil pětatřicet lidí, odhodlala k radikální změně.

Zakázala prodej téměř všech poloautomatických zbraní i přes odpor zbrojařské lobby a vykoupila od obyvatelstva 600 tisíc kusů zbraní v přepočtu za čtvrt miliardy amerických dolarů.

Australský premiér John Howard dnes uvedl, že v USA existuje "negativní kultura zbraní," která vede k událostem, jako byla pondělní střelba ve Virginii.

Podobně  jako Austrálie se už dříve zachovala Kanada. Po zabití 14 studentek na Montrealské univerzitě v roce 1989 zavedla registraci na veškeré zbraně a omezila jejich prodej.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy