Nová zbraň co měsíc? Ani masakr to nezmění

man
17. 4. 2007 12:00
Právo nosit zbraň je zakotveno v americké ústavě
Policista hlídkuje v areálu univerzity
Policista hlídkuje v areálu univerzity | Foto: Reuters

Washington - Řádění střelce na univerzitě ve Virginii a smrt třiatřiceti lidí znovu staví Spojené státy před otázku, zda by nebylo dobré změnit zákony o volném prodeji zbraní.

Podle odhadů má v zemi zbraň přibližně pětatřicet procent domácností, ročně zahyne na následky střelby zhruba 30 tisíc lidí.

Jednotlivé státy upravují možnost koupit si zbraň různě.

Například ve Virginii si může každý, komu je více než osmnáct let a nedopustil se v minulosti závažných kriminálních činů, zakoupit jednu ruční zbraň měsíčně a nepotřebuje k tomu žádné povolení.

John McCain se chce příští rok ucházet o prezidentskou funkci
John McCain se chce příští rok ucházet o prezidentskou funkci | Foto: Reuters

Málokdo ale očekává, že události na univerzitě povedou k zásadním změnám. Podle průzkumů většina Američanů nesouhlasí se zrušením práva na držení zbraně.

Kritici současného stavu tvrdí, že rozhodující vliv hraje silná zbrojařská lobby. Národní asociace držitelů střelných zbraní (National Rifle Association) a výrobci zbraní představují silnou zájmovou skupinu, která udržuje kontakty s republikánskými i demokratickými politiky.

Žádný politik, který se uchází o důležitou funkci, neprosazuje razantní omezení práva na držení zbraně a zrušení příslušného dodatku ústavy.

Jisté úpravy nastaly za prezidenta Billa Clintona, včetně zákazu prodeje poloautomatických útočných zbraní. Například izraelské UZI. V roce 2004 ale toto omezení přestalo platit.

Přitom větší podpora právu volně kupovat a nosit zbraň je v jižně položených státech a v oblastech známých spíše podporou republikánů.

Masakr v USA.
Masakr v USA. | Foto: CNN

Republikánský senátor za Arizonu a kandidát na prezidenta John McCain v reakci na masakr ve Virginii prohlásil, že své stanovisko nemění.

"Stále věřím, že každý má podle ústavy právo nosit zbraň. Musíme ale držet zbraně dál od rukou špatných lidí," prohlásil McCain.

Spojené státy se tak zřejmě nevydají cestou Austrálie. Ta se po masakru v roce 1996 v Tasmánii, při němž střelec usmrtil pětatřicet lidí, odhodlala k radikální změně.

Zakázala prodej téměř všech poloautomatických zbraní i přes odpor zbrojařské lobby a vykoupila od obyvatelstva 600 tisíc kusů zbraní v přepočtu za čtvrt miliardy amerických dolarů.

Australský premiér John Howard dnes uvedl, že v USA existuje "negativní kultura zbraní," která vede k událostem, jako byla pondělní střelba ve Virginii.

Podobně  jako Austrálie se už dříve zachovala Kanada. Po zabití 14 studentek na Montrealské univerzitě v roce 1989 zavedla registraci na veškeré zbraně a omezila jejich prodej.

 

Právě se děje

Další zprávy