Počet obětí eboly roste, WHO hlásí už 1229 mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 8. 2014 12:18
Mezinárodní společenství připravuje potravinovou pomoc pro zhruba milion lidí v karanténních zónách.
Foto: Reuters

Ženeva/Monrovia - Počet obětí epidemie eboly v západní Africe vzrostl na 1229, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Doposud bylo uváděno 1145 mrtvých. Celkem se zákeřnou chorobou nakazilo již více než 2200 lidí ve čtyřech zemích.

Pomoc pro milion lidí

WHO připravuje prý ve spolupráci se Světovým potravinovým programem (WFP) potravinovou pomoc zhruba milionu lidí v karanténních zónách v Guineji, Libérii a Sieře Leone.

"Pravidelné dodávky jídla jsou možným způsobem, jak omezit nezbytné přesuny," stojí v prohlášení WHO.

Organizace chce zásobovat pacienty v nemocnicích, ale i přímo v jejich obydlích v oblastech, v nichž vlády jednotlivých zemí vyhlásily karanténu. Chce tak předejít dalšímu šíření nemoci.

Lékařům je po podání ZMapp lépe

Libérie, která je jednou z nejpostiženějších zemí, oznámila, že našla a umístila do karantény sedmnáct pacientů s podezřením na onemocnění ebolou, kteří o víkendu uprchli z nemocnice v jedné z chudinských čtvrtí metropole Monrovia.

Tři liberijští lékaři, kteří před časem jako první Afričané dostali experimentální lék ZMapp, vykazují podle tamního ministerstva informací "pozoruhodné známky zlepšení" zdravotního stavu.

Dosud neschválený preparát dostali již dříve dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují, ale i španělský misionář Miguel Pajares, který nemoci podlehl.

K opatřením proti šíření nemoci se dnes přidal také Kamerun a uzavřel hranici s Nigérií, která hlásí již dvanáct pacientů s ebolou. Dalších více než 190 lidí je v nejlidnatější africké zemi pod přísným dohledem v karanténě pro případ, že by se u nich choroba prokázala. Na ebolu dosud v zemi zemřeli čtyři lidé.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii.

 

Právě se děje

Další zprávy