Počet obětí eboly roste, WHO hlásí už 1229 mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 8. 2014 12:18
Mezinárodní společenství připravuje potravinovou pomoc pro zhruba milion lidí v karanténních zónách.
Foto: Reuters

Ženeva/Monrovia - Počet obětí epidemie eboly v západní Africe vzrostl na 1229, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Doposud bylo uváděno 1145 mrtvých. Celkem se zákeřnou chorobou nakazilo již více než 2200 lidí ve čtyřech zemích.

Pomoc pro milion lidí

WHO připravuje prý ve spolupráci se Světovým potravinovým programem (WFP) potravinovou pomoc zhruba milionu lidí v karanténních zónách v Guineji, Libérii a Sieře Leone.

"Pravidelné dodávky jídla jsou možným způsobem, jak omezit nezbytné přesuny," stojí v prohlášení WHO.

Organizace chce zásobovat pacienty v nemocnicích, ale i přímo v jejich obydlích v oblastech, v nichž vlády jednotlivých zemí vyhlásily karanténu. Chce tak předejít dalšímu šíření nemoci.

Lékařům je po podání ZMapp lépe

Libérie, která je jednou z nejpostiženějších zemí, oznámila, že našla a umístila do karantény sedmnáct pacientů s podezřením na onemocnění ebolou, kteří o víkendu uprchli z nemocnice v jedné z chudinských čtvrtí metropole Monrovia.

Tři liberijští lékaři, kteří před časem jako první Afričané dostali experimentální lék ZMapp, vykazují podle tamního ministerstva informací "pozoruhodné známky zlepšení" zdravotního stavu.

Dosud neschválený preparát dostali již dříve dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují, ale i španělský misionář Miguel Pajares, který nemoci podlehl.

K opatřením proti šíření nemoci se dnes přidal také Kamerun a uzavřel hranici s Nigérií, která hlásí již dvanáct pacientů s ebolou. Dalších více než 190 lidí je v nejlidnatější africké zemi pod přísným dohledem v karanténě pro případ, že by se u nich choroba prokázala. Na ebolu dosud v zemi zemřeli čtyři lidé.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy