Dav vrazil do nemocnice v Libérii, pacienti s ebolou utekli

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2014 21:33
Z nemocnice v liberijské Monrovii uprchlo v noci 29 pacientů nakažených virem eboly. Nyní panují obavy, že nakazí další obyvatele města.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Monrovia - Z nemocnice v liberijské Monrovii uprchlo v noci na neděli podle agentury AFP 29 pacientů nakažených virem eboly. Libérie patří k zemím nejvíce zasaženým epidemií eboly. Na krvácivou horečku tu podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo již přes 400 lidí.

Místní tisk podle DPA napsal, že mezi uprchlými pacienty byly jak potvrzené případy nakažení virem eboly, tak lidé s podezřením na tuto smrtelnou nemoc.

Pacienti byli v karanténě v nemocnici v jedné z chudinských čtvrtí metropole Monrovia. Tato čtvrť ležící v blízkosti centra města je hustě osídlena, žije zde asi 75 000 lidí. Na svobodu nemocným pomohli jejich ozbrojení sousedé.

"Vyrazili dveře a vyplenili to tady. Všichni pacienti utekli," citovala agentura AFP slova svědkyně Rebeccy Wessehové. Nyní panují obavy, že uprchlí pacienti nakazí další obyvatele města.

Liberijské ministerstvo zdravotnictví již dříve sdělilo, že chce dát celý slum West Point do karantény, aby se zabránilo, že lidé odtamtud budou cestovat do jiných oblastí. Mnoho obyvatel však na toto oznámení zareagovalo vztekle.

Počet obětí epidemie eboly v západní Africe vzrostl od března podle nejnovější bilance WHO na 1145.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Od března se virem infikovalo 2127 lidí. Nejvíce epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu a Sierru Leone.

Nové případy infikovaných přibývají od konce července i v nejlidnatější africké zemi Nigérii. Agentura DPA informovala, že z nemocnic tam z obavy před nákazou utíká stále více lékařů a zdravotníků, a to především v Lagosu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy