Neštěstí u Lampedusy. V podpalubí se udusilo 25 lidí

Zahraničí Zahraničí
1. 8. 2011 12:57
Běženci se otrávili výfukovými plyny, nepustili je ze zamořeného nákladního prostoru
Většina urpchlíků míří z Afriky k břehům italské Lampedusy. Stovky z nich do cíle na přeplněných plavidlech nedojedou.
Většina urpchlíků míří z Afriky k břehům italské Lampedusy. Stovky z nich do cíle na přeplněných plavidlech nedojedou. | Foto: Jan Langer

Řím - U pobřeží italského ostrova Lampedusa se odehrálo další uprchlické drama. Zemřelo při něm nejméně 25 lidí.

Do patnáct metrů dlouhého člunu se v Africe vtěsnalo skoro 300 běženců. Většina z nich měla plavbu přečkat v nákladním prostoru lodi.

Právě to se jim ale stalo osudným. V prostoru určeném pro přepravu zboží se zřejmě nadýchali výfukových plynů a udusili.

Protože loď byla přeplněná, ostatní běženci jim znemožnili zamořenou místnost opustit. Oběťmi jsou většinou mladí muži.

Reportér Aktuálně.cz Jan Langer Lampedusu navštívil. Podívejte se na jeho fotografie:

"Byli mrtví nejméně dva dny," konstatoval v přístavu přivolaný lékař. Plavba trvala něco přes tři dny.

Foto: Jan Langer

Mrtvé našla v podpalubí italská přístavní policie. Přeplněné plavidlo objevila asi 35 námořních mil (65 kilometrů) od břehů Lampedusy poté, co posádka lodi po kolapsu motoru odvysílala signál SOS.

Loď, v níž podle italských médií plulo i 36 žen a 21 dětí, byla v katastrofálním stavu, de facto neschopná normálního provozu.

Není jasné, odkud přesně uprchlíci pocházeli. Většina z nich zřejmě ze zemí najih od Sahary.

Přeživší tvrdí, že vypluli z Libye.

Od vypuknutí nepokojů v severoafrických zemích připlulo k italským břehům jen letos přes 43 000 uprchlíků, především z Libye a Tuniska. Stovky jich ale do cíle nedopluly a zahynuly ve vodách Středozemního moře.

Většina ze 43 tisíc běženců - kolem 33 tisíc - se vylodila právě na ostrově Lampedusa.

Lampedusa leží jen 130 kilometrů od pobřeží Tuniska. Má pouhých 20 kilometrů čtverečních.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy