U svatyně v Bangkoku vybuchla nálož, zemřelo nejméně 18 lidí

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 17. 8. 2015 20:36
Mezi mrtvými i zraněnými jsou cizinci, úřady však zatím neoznámily, z jakých zemí pocházejí. Ambasáda nemá žádné informace o tom, že by mezi nimi byli Češi.
Vraky motocyklů v místě, kde nálož explodovala.
Vraky motocyklů v místě, kde nálož explodovala. | Foto: Reuters

Bangkok - Nejméně osmnáct lidí v pondělí přišlo o život a asi 120 dalších bylo zraněno při mohutné explozi bomby v thajské metropoli Bangkoku. Oznámilo to velitelství thajské policie, které popřelo předchozí zprávy médií o téměř třiceti obětech.

Trhavina vybuchla uvnitř hinduistického chrámu na rušné křižovatce v centru města. Mezi oběťmi jsou podle policie i cizinci, zejména Číňané. Česká ambasáda nemá informace, že by mezi nimi byli Češi.

Podle šéfa thajské policie Somjota Pumpummuanga byla nálož umístěna uvnitř hinduistického chrámu. Trhavina byla umístěna v trubce obalené šatstvem. Dřívější informace uváděly, že byla upevněna před svatyní na zaparkovaném motocyklu. Zprávy o tom, že byla nalezena a zneškodněna ještě další nálož, se nepotvrdily. K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil.

Zatímco agentura AP s odkazem na zdravotníky hovoří o 18 mrtvých a 117 zraněných, agentura AFP s odvoláním na policii informovala o 19 mrtvých a 123 zraněných.

Češi do Thajska mimo sezónu příliš nejezdí

Zástupci českého velvyslanectví v Bangkoku telefonicky sdělili, že prozatím nemají informace o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. To potvrdila i mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

"Neví se, jestli tam nebyli nějací Češi, byť ten předpoklad je relativně pozitivní kvůli tomu, že není hlavní sezona, která vždycky bývá mezi listopadem a únorem," řekla Lagronová.

Pokud jde o případné doporučení pro cesty Čechů do Thajska, bude podle ní záležet na charakteru útoku, který teď ještě není zcela zřejmý. Věc se podle ní bude řešit v úterý ráno na operativní poradě na ministerstvu.

Thajská policie potvrdila smrt dvou Číňanů a jednoho Filipínce. Mezi zraněnými je údajně mnoho turistů z Číny a Tchaj-wanu. Místo exploze je podle thajských turistických kanceláří vyhledávanou lokalitou zejména turistů z východní Asie.

Jak u řezníka

Výbuch po sobě zanechal dva metry hluboký kráter. "Bylo to jak u řezníka," řekl agentuře Reuters novozélandský záchranář Marko Cunningham, který v Thajsku působí. "Těla ležela všude, některá rozervaná. Nohy byly tam, kde měla být hlava. Bylo to děsivé," řekl.

Podle thajského ministra obrany Pravita Vongsuvana byl útok v centru metropole namířen proti rozvoji turistického ruchu a celé thajské ekonomice. Jde nejspíš o teroristický čin, který byl spáchán přímo v centru turistické čtvrti, uvedl ministr v první reakci thajské vlády.

"Stále nevíme, kdo to udělal a proč," řekl Vongsuvan novinářům. "Nevíme ani, zda byl útok motivován politicky. Chtěli ale poškodit naši ekonomiku a my je dostaneme," konstatoval.

Výbuch zastavil život v centru města ve večerní dopravní špičce. Policisté bezprostředně po explozi vyklidili okolní obchodní centra. V okolí místa exploze jsou i luxusní mezinárodní hotely, v minulosti se v okolí scházely i davy demonstrantů při protivládních protestech.

V Thajsku byl po loňském květnovém vojenském převratu relativní klid. Určité napětí podle médií vyvolalo oznámení vojenské vlády, že možná uspořádá všeobecné volby až v roce 2017 a provede změny v ústavě, které umožní vládnutí podle mimořádných dekretů.

Jih Thajska už více než deset let sužuje separatisticky motivované násilí. Naposledy před týdnem si tam pumový útok vyžádal šest mrtvých a 11 zraněných. Od roku 2004, kdy muslimští separatisté na jihu Thajska zahájili sérii útoků, zemřelo při podobných násilnostech více než 5 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy