Nákupní šílenství po americku: lidé se prali i stříleli

Případ za všechny: žena chtěla novou konzoli Xbox, použila proti ostatním pepřovým sprej
Foto: Reuters

New York - V nefalšovanou nákupní horečku, kterou doprovázela řada dramatických incidentů, se v USA proměnilo zahájení vánočních slevových prodejů.

To je vždy naplánované na takzvaný Black Friday, který se koná tradičně po Dni díkuvzdání.

Během těchto nákupů se však střílelo i po zlodějích.

Bitva o zlevněné zboží, jehož ceny spadly až o 70 procent, se strhla na mnoha místech.

Zřejmě nejdramatičtější případ se stal v obchodě Walmart v Los Angelese. Jedna z žen tu proti ostatním nakupujícím použila pepřový sprej jen proto, aby se dostala k nové konzoli Xbox 360.

Podle agentury Reuters přitom zranila 20 lidí.

"Zatímco zaměstnanci otevírali balíky, aby z nich vyndali nějaké Xbox, tato dáma nastříkala proti spoustě nakupujícím pepřový sprej, aby se co nejrychleji dostala ke krabici," řekl místní policejní seržant. Na ostatní také křičela a strkala do nich loktem. 


Na parkovišti V San Leandro v Kalifornii byl jeden lupič, který chtěl okrást skupinku lidí, zastřelen. Dalšího policie zadržena poté, co ukradl šperky v obchodě Walmart.

Foto: Reuters

Lidé ale bojovali o vše, co bylo zlevněné. V Michiganu se třeba strhla bitva o ručníky. "Oni bojovali za osušky za 1,88 dolarů (asi 34 korun - pozn. redakce). Je to směšné, jak to zní," prohlásil místní policejní seržant Jason Druckenmiller.

A například v Severní Karolině byli kupující tak nedočkaví a chtěli se dostat co nejdříve k paletám se zbožím, že proti nim museli bezpečností pracovníci použít pepřový sprej. 

Někteří Američané čekali před obchodními domy dokonce i 28 hodin před startem vánočních slev.

Jedním z nich byl i Nelson Sepulveda, který byl první ve frontě na Manhattanu před obchodem Best Buy. Chtěl si koupit za zhruba 3400 korun novou LDC televizi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy