Nákupní šílenství po americku: lidé se prali i stříleli

Reuters Radek Nohl Reuters, Radek Nohl
26. 11. 2011 9:20
Případ za všechny: žena chtěla novou konzoli Xbox, použila proti ostatním pepřovým sprej
Foto: Reuters

New York - V nefalšovanou nákupní horečku, kterou doprovázela řada dramatických incidentů, se v USA proměnilo zahájení vánočních slevových prodejů.

To je vždy naplánované na takzvaný Black Friday, který se koná tradičně po Dni díkuvzdání.

Během těchto nákupů se však střílelo i po zlodějích.

Bitva o zlevněné zboží, jehož ceny spadly až o 70 procent, se strhla na mnoha místech.

Zřejmě nejdramatičtější případ se stal v obchodě Walmart v Los Angelese. Jedna z žen tu proti ostatním nakupujícím použila pepřový sprej jen proto, aby se dostala k nové konzoli Xbox 360.

Podle agentury Reuters přitom zranila 20 lidí.

"Zatímco zaměstnanci otevírali balíky, aby z nich vyndali nějaké Xbox, tato dáma nastříkala proti spoustě nakupujícím pepřový sprej, aby se co nejrychleji dostala ke krabici," řekl místní policejní seržant. Na ostatní také křičela a strkala do nich loktem. 


Na parkovišti V San Leandro v Kalifornii byl jeden lupič, který chtěl okrást skupinku lidí, zastřelen. Dalšího policie zadržena poté, co ukradl šperky v obchodě Walmart.

Foto: Reuters

Lidé ale bojovali o vše, co bylo zlevněné. V Michiganu se třeba strhla bitva o ručníky. "Oni bojovali za osušky za 1,88 dolarů (asi 34 korun - pozn. redakce). Je to směšné, jak to zní," prohlásil místní policejní seržant Jason Druckenmiller.

A například v Severní Karolině byli kupující tak nedočkaví a chtěli se dostat co nejdříve k paletám se zbožím, že proti nim museli bezpečností pracovníci použít pepřový sprej. 

Někteří Američané čekali před obchodními domy dokonce i 28 hodin před startem vánočních slev.

Jedním z nich byl i Nelson Sepulveda, který byl první ve frontě na Manhattanu před obchodem Best Buy. Chtěl si koupit za zhruba 3400 korun novou LDC televizi.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy