Operace začíná. OSN vysílá první pozorovatele do Sýrie

Kvůli třináct měsíců trvajícímu násilí přišlo o domov milion lidí
Zničené budovy v Homsu.
Zničené budovy v Homsu. | Foto: Reuters

New York/Homs - Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci umožňující vyslat do Sýrie tři desítky pozorovatelů, kteří tam mají dohlédnout na dodržování příměří. Prvních pět až šest z nich vzápětí do Sýrie odcestovalo.

Na místě by měli být v neděli. Zbytek pak do blízkovýchodní země dorazí v "příštích dnech", sdělil podle agentury AFP mluvčí OSN Kieran Dwyer.

Podle dostupných informací je vyhlášení klidu zbraní v zemi na některých místech porušováno, i když násilnosti oproti období před vyhlášením příměří přece jen hodně polevily.

Příslušníci schválené monitorovací mise, kteří jsou povoláni z jiných regionálních misí jako v Libanonu, na Golanských výšinách mezi Izraelem a Sýrii a na nových hranicích mezi Súdánem a Jižním Súdánem, by mohli být předvojem pro pozdější vyslání ještě početnějšího sboru pozorovatelů.

Plán počítá s 250 pozorovateli

Plán zvláštního zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana totiž počítá až s 250 pozorovateli. Pro jejich vyslání, které si vyžádá dobu několika týdnů, bude ale zapotřebí nové rezoluce.

Úvodní třicetičlenná skupina má vybudovat "operační štáb", navázat kontakt se syrským vedením a s představiteli opozice a rozjet se po vybraných lokalitách, kde zuřilo násilí, a rozhodnout, kde budou vybudovány "pozorovatelské základny".

Podle agentur stálí členové rady s právem veta, Rusko a Čína, kteří zablokovali dvě předchozí rezoluce k Sýrii, týkající se rok trvajících násilností, připojili svůj souhlas po dlouhém a komplikovaném vyjednávání.

Patnáctičlenná rada v rezoluci také uvádí, že přijme "všechna opatření, jež bude považovat za přiměřená", pokud Sýrie nynější rezoluci číslo 2042 nebude respektovat. Text rovněž syrskou vládu vybízí k tomu, aby splnila svůj slib a stáhla vojáky z bouřících se měst, a to s souladu s Annanovým plánem příměří.

Sobotní bombardování

Kvůli 13 měsíců trvajícímu násilí v Sýrii musel dosud opustit své domovy nejméně milion lidí. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Jsme velmi znepokojeni faktem, že nejméně milion lidí byl vysídlen uvnitř Sýrie, a také tím, že je mnoho syrských uprchlíků v sousedních zemí," řekl Pan po setkání se zvláštním mírovým vyslancem pro Sýrii Kofim Annanem v Ženevě.

Syrské ozbrojené složky loajální prezidentu Bašáru Assadovi také v sobotu bombardovaly město Homs. S odvoláním na zdroje z řad opozičních aktivistů to uvedla agentura Reuters. Došlo k tomu pouhé dva dny po vyhlášení příměří.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) bylo zabito šest civilistů a dva vojáci.Při pátečních demonstracích navzdory vyhlášenému příměří přitom zemřelo nejméně dalších 13 lidí.

Americký prezident Barack Obama  nedávno schválil navýšení americké pomoci syrské „nenásilné politické opozici," včetně komunikačního a zdravotnického vybavení, uvedla BBC.

Navzdory tuhým bezpečnostním opatřením vyšly ze syrských mešit z páteční mše v mnoha oblastech tisíce protivládních demonstrantů.

Protestující tvrdí, že bezpečnostní složky na mnoha místech střílely do vzduchu, aby  demonstracím předešly nebo je rozehnaly. Několik demonstrantů však střelba údajně zabila.

U náměstí začali střílet

"Snažili jsme se dosáhnout náměstí Assi, abychom světu ukázali pravdu o tomto režimu - lžou a nedovolí nám mít velké a poklidné demonstrace," řekl BBC aktivista Musáb Hamadí ze syrského města Hamá.

"Když jsme se blížili k náměstí Assi, začali na nás střílet. Dva mí kolegové zemřeli mučednickou smrtí," dodal.

Síť aktivistů s názvem Místní koordinační výbory uvedla, že celkem bylo při pátečních protestech zabito 13 lidí. Obnoveno bylo údajně i bombardování ve městě Homs, i když ne v takové míře, jako dříve.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy