Od vyhlášeného příměří v Sýrii zemřelo přes sto lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 4. 2012 21:21
Z obytných čtvrtí se nestáhl nikdo. Ani armáda, ani povstalci
Foto: Reuters

Damašek/Peking/Washington - Syrská armáda pokračuje v útocích na opozici ve městě Homs, i když je v Sýrii už tři dny první skupina pozorovatelů OSN. Mají dohlížet na příměří, jež vstoupilo v platnost minulý čtvrtek.

V zemi ve středu zemřeli nejméně dva civilisté a deset vojáků. Palba propukla v Irbínu u Damašku právě v době, kdy tam byli pozorovatelé.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim, který je na návštěvě v Pekingu, prohlásil, že vláda je připravena dodržet podmínky mírového plánu zvláštního vyslance OSN Kofiho Annana.

"Sýrie bude dál plnit šestibodový Annanův plán," sdělil Mualim.

Damašek je ale OSN kritizován za to, že ignoruje bod, podle něhož měl do 10. dubna stáhnout vojáky i vojenskou techniku z obydlených míst. Opozice a mnohé západní země to považují za nedodržení plánu. V mnoha oblastech se stále bojuje a jen od čtvrtka zemřela stovka lidí.

Opozice stále bez peněz

Syrská opozice upozornila, že státy, které se na nedávné konferenci v Istanbulu zavázaly k její finanční podpoře, zatím žádné peníze neposlaly. Mají z nich být placeni bojovníci, kteří se postavili se zbraní v ruce syrské armádě. Damašek a také Moskva to považují za nedovolené vyzbrojování a tvrdí, že to ohrozí dohodu o příměří.

V tureckém Iskenderunu byla na druhé straně zadržena loď registrovaná v Německu a plující pod vlajkou Antiguy a Barbudy. Nyní je prohledávána, protože panuje podezření, že jsou na ní zbraně určené Sýrii. Atlantic Cruiser musel již minulý týden zastavit svou plavbu ve Středozemním moři, když syrští dezertéři vlastníka plavidla upozornili na to, že loď přepravuje zbraně.

Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov obvinil opozici, že násilnosti záměrně provokuje, protože si nepřeje úspěch Annanova plánu. Opoziční Syrská národní rada (SNC) naopak tvrdí, že příměří porušuje armáda. Chce, aby se pozorovatelé podívali co nejdříve do Idlibu a Homsu.

Pozorovatelé v úterý jednali na ministerstvu zahraničí. Jeho mluvčí ve středu řekl, že se podařilo z 90 procent dojednat prováděcí protokol o pozorovatelské misi. Hlavní podmínkou OSN je volný pohyb pozorovatelů. O misi panuje ale mnoho nejistoty, v Irbínu například začala palba ve chvíli, když tam byl tým OSN.

Generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun má Radu bezpečnosti OSN požádat o rozšíření pozorovatelského týmu na zamýšlených 250 členů. Očekává také, že Evropská unie týmu pozorovatelů poskytne vrtulníky. Mualim prohlásil, že helikoptéry k evakuaci raněných misi dodá syrská armáda.

Mise OSN v ohrožení

Jeden z diplomatů OSN řekl, že pozorovatelská mise je kvůli pokračujícím bojům ohrožena. Pokud syrská vláda do konce týdne neumožní pozorovatelům volný pohyb, nebude podle tohoto zdroje rada moci schválit vyslání celého týmu.

Státní televize vysílala záběry prezidentského páru na návštěvě zásobovacího střediska v Homsu, kde Bašára a Asmu Asadovy vítal nadšený dav. Manželky velvyslanců Německa a Británie při OSN zveřejnily video, v němž žádají Asmu Asadovou, aby přestala přihlížet masakrům a zastavila řádění manžela i jeho stoupenců.

Konflikt přerůstá i do nepolitických sfér. Britská vláda například upozornila šéfa syrského olympijského výboru, že ho kvůli blízkým vztahům s Bašárem Asadem nepustí na olympiádu do Londýna.

Libanonský list Al-Achbár začne pravidelně zveřejňovat materiály, jež se provládním hackerům podařilo ukrást z e-mailové schránky vůdce SNC Burhána Ghaljúna. Je to elektronická odveta za nedávný únik informací z elektronické pošty Asmy Asadové. Ghaljúnova korespondence má objasnit, jaké vztahy SNC pěstuje v zahraničí a jak je financována.

 

Právě se děje

Další zprávy