Madoff už sebevraždu neplánuje, ve vězení se má skvěle

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 10. 2011 20:38
Madoffova žena přiznala, že se s manželem chtěli zabít, teď už jsou ale oba spokojení
Bernard "Bernie" Madoff převezl americké finanční trhy.
Bernard "Bernie" Madoff převezl americké finanční trhy. | Foto: Reuters

New York - Bernard Madoff, někdejší vážený a úspěšný finančník, který byl ve skutečnosti autorem největšího pyramidového podvodu v historii finančnictví, se spolu se svou ženou Ruth po odhalení pokusil o sebevraždu.

Na Štědrý večer manželé Maddofovi spolykali prášky na spaní a šli spát. Záměr jim ale nevyšel - oba se probudili. Teď jsou za to rádi.

Madoff v rozhovoru pro televizi ABC, který se uskutečnil přímo ve věznici v Severní Karolíně, uvedl, že ho sice trápí svědomí a noční můry, ale ve vězení je šťastný.

O sebevraždě prý přemýšlel i po neúspěšném vánočním pokusu, ale poté, co ho zavřeli do vězení, si ale podle svých slov uvědomil, že se cítí daleko lépe.

"Ulevilo se mi. Mám tu s kým si popovídat, jsem v bezpečí a nemusím činit žádná rozhodnutí. Vím, že ve vězení zemřu, ale cítím se nejlépe za posledních dvacet let," svěřil se reportérce americké televize ABC autor dost možná největšího podvodu na světě.

To, že ho bývalí klienti nenávidí, Madoff chápe. Profil muže, který okrádal vdovy a sirotky ale odmítá. "Udělal jsem spoustu bohatých lidí ještě bohatšími," hájí se.

Prášky nezabraly, ráno jsme se zase probudili

O pokusu o sebevraždu poprvé veřejně promluvila Madoffova manželka Ruth v rozhovoru pro konkurenční televizi CBS. Interview má být odvysíláno až v neděli, CBS ale některé odpovědi zveřejnila s předstihem.

"Nevím už, čí to byl nápad, ale rozhodli jsme se zabít se. To, co se nám dělo, bylo tak úděsné, že už jsme to nemohli vydržet. Museli jsme snášet výhružné telefonáty a dopisy a já řekla, že už prostě dál nemůžu," vzpomíná.

"Štědrý den ještě umocnil naše deprese. Vzali jsme si nějaké tablety Ambienu a Klonopinu (v Česku prodávané pod obchodními názvy Stilnox a Rivotril). Snědli jsme všechno, co jsme měli. Manžel víc. Prášky ale nezabraly, ráno jsme se probudili. Bylo to velice zbrklé a jsem ráda, že jsme přežili," prozradila dále Ruth Madoffová.

O tom, že se nejednalo o zcela impulsivní jednání, ale svědčí to, že Ruth poslala jednomu ze synů jakýsi vzpomínkový balíček - pytlík nejoblíbenějších šperků a dalších osobních věcí.

Syn se chtěl pověsit na psím vodítku

Neúspěšným pokusem o sebevraždu si prošel také syn Mark Madoff. Přesně rok po otcově zatčení (11. prosince 2008) spolykal prášky na spaní a pokusil se oběsit na vodítku svého psa.

Byli to právě Madoffovi synové, kdo celý podvod, který připravil investory z celého světa, odhadem o neuvěřitelných 65 miliard dolarů, prozradili.

Systém podvodu byl prostý a zřejmě proto fungoval. Nikdo nechtěl věřit, že by si tak vážený a uznávaný finančník mohl takto nehorázný a gigantický podvod dovolit.

Madoff založil investiční fondy, ale namísto toho, aby peníze nových členů investoval a úročil, jak sliboval, používal propůjčené zdroje na výplatu zisků starších členů fondů. Kromě toho, že je tento postup nezákonný, je navíc neetický. Od začátku mu muselo být jasné, že celý systém jednou krachne.

Soud Madoffovi vyměřil nejvyšší možný trest - 150 let do vězení. Ke snížení trestu mu nepomohlo ani přiznání.

 

Právě se děje

Další zprávy