Macronovou prioritou v diplomacii je boj proti terorismu. Chce se zaměřit i na finance islamistů

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 29. 8. 2017 14:53
Francouzský prezident Emmanuel Macron představil své priority v zahraniční politice na svém prvním setkání s velvyslanci v Paříži. Jako hlavní bod zmínil boj proti islamistickému terorismu. Francie čelí od předloňského roku nebývalé vlně atentátů, které si vyžádaly celkem 239 mrtvých. "Vykořenění terorismu vyžaduje také odstranit zdroje jeho financování," zdůraznil Macron.
Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Elysejském paláci.
Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Elysejském paláci. | Foto: Reuters

Paříž - Boj proti "islamistickému terorismu" musí být hlavní prioritou Francie, prohlásil prezident Emmanuel Macron. Ten v úterý vystoupil s projevem k zahraniční politice Francie před asi 200 velvyslanci.

"Zajistit bezpečnost našich občanů znamená, že boj proti islamistickému terorismu musí být naší prioritou," řekl francouzský prezident, který se ujal moci letos v květnu. "Není tu žádný prostor pro naivitu," dodal.

Macron doplnil, že je třeba ukončit konflikt v Sýrii a také v Iráku a podílet se na obnově obou zemí.

Od začátku roku 2015 ve Francii došlo k několika teroristickým útokům, které si vyžádaly přes 230 životů. Země od té doby žije ve výjimečném stavu.

Prezident pak dodal, že na začátek roku 2018 svolal do Paříže konferenci, která se bude věnovat financování terorismu ve světě. "Je naprostou prioritou rozbít sítě, které finančně podporují islamistické teroristy," řekl.

Ano uprchlíkům, ne ekonomickým migrantům

Macron se také věnoval migrační krizi, která Evropu sužuje. "Přijímat uprchlíky je úkolem," zdůraznil s tím, že je ale potřeba dělat rozdíly mezi ekonomickými migranty a lidmi, kteří prchají před válkou a konflikty, a tak mají právo na ochranu.

V posledních týdnech klesl počet běženců, kteří do Itálie připlouvají ze severoafrické Libye. Podle Macrona ale není jasné, zda tento pokles vydrží, nebo zda dojde k opětovnému skoku v počtu migrantů.

Upozornil navíc, že posiluje migrační trasa ze severní Afriky do Španělska.

Macron tato slova pronesl jen den poté, co se sešel s německou kancléřkou Merkelovou, italským premiérem Paolem Gentilonim, předsedou španělské vlády Marianem Rajoyem a představiteli Nigeru a Čadu na minisummitu v Paříži.

Dohodli se, že azylovou proceduru "se zvlášť zranitelnými migranty" je potřeba zahájit už v Africe. V Čadu a Nigeru by na tento proces měla dohlížet uprchlická agentura OSN.

Popularita Macrona se propadá

Prezident Macron v úterý pronesl zároveň svůj první velký proslov od skončení letní dovolené.

V posledních měsících a týdnech mu výrazně klesá popularita - jeho působení v úřadě aktuálně schvaluje jen zhruba 36 procent Francouzů. To je horší výsledek, než měl na začátku svého mandátu nejméně oblíbený prezident Francie v moderních dějinách Francois Hollande.

Macron doufá, že dokáže tento vývoj obrátit.

Na mezinárodní scéně se mu zatím dařilo. Amerického prezidenta Donalda Trumpa překvapil pevným stiskem ruky, zapůsobil i na svůj ruský protějšek Vladimira Putina. S německou kancléřkou Angelou Merkelovou pak opět nastartovali tradiční francouzsko-německý motor evropské integrace.

Emmanuel Macron si podupával do rytmu kapely Daft Punk. Trumpa vystoupení nepobavilo | Video:
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy