Křesťanů zabitých kvůli víře loni přibylo. Nejhorší pronásledovatel ale není Islámský stát

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
16. 1. 2016 20:34
V pětatřiceti z padesátky zemí, které sleduje křesťanská nevládní organizace Open Doors, hrají hlavní roli při pronásledování křesťanů islámští radikálové. Nejvíce vyznavačů křesťanství loni zemřelo v Nigérii. Pro svou víru tam bylo loni "zabito více lidí než ve zbytku celého světa dohromady, 4028 z celosvětově zaznačených 7100 úmrtí", uvádí zpráva. Podle Open Doors se situace v loňském roce značně zhoršila v mnoha regionech, zejména pak v subsaharské Africe, ale i na Blízkém východě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Přestože ze svých domovů na Blízkém východě a v severní Africe prchají miliony křesťanů, první příčku mezi zeměmi - kde jsou nejvíce perzekvováni - si už počtrnácté "vydobyla" Severní Korea.

Ve své výroční zprávě to uvedla organizace Open Doors.

V pracovních táborech stalinistického režimu údajně trpí na 50 000 až 70 000 křesťanů. "Na křesťanství není nahlíženo pouze jako na 'opium lidstva', jak je u komunistických států normální. Je vnímáno také jako hluboce západní a zavrženíhodné," vysvětluje křesťanské nevládní uskupení.

"Moje matka se mnou mluvila klidně, ale její oči byly červené a nateklé: 'Čtyři agenti z národního bezpečnostního úřadu vtrhli k nám do domu. Zabavili jednu z biblí a zatkli otce'," vypráví svůj příběh Hee Young. Její otec zmizel v 90. letech a ona už ho nikdy neviděla. Křesťané v KLDR spadají do třídy, kterou režim označuje za "nepřátelskou".

Pokud jde o množství perzekucí, obsadily další příčky za KLDR Irák, Eritrea, Afghánistán, Sýrie, Pákistán, Somálsko, Súdán a Írán. V těchto zemích je podle organizace perzekuce křesťanů "extrémní".

Hlavní roli hrají islámští radikálové

Ve 35 z 50 zemí, které uskupení sleduje, nicméně hlavní roli při pronásledování křesťanů hrají islámští radikálové. Podle Open Doors se situace v loňském roce značně zhoršila v mnoha regionech, zejména pak v subsaharské Africe, ale i na Blízkém východě.

Pro svou víru bylo nejvíce křesťanů zabito v Nigérii, kde operuje islamistické hnutí Boko Haram. "Titulky se soustředí na Blízký východ. Jen v severní Nigérii ale bylo za rok 2015 kvůli své víře zabito více lidí než ve zbytku celého světa dohromady. 4028 z celosvětově zaznamenaných 7100 úmrtí," uvádí zpráva. V severní Nigérii uprchly před násilnostmi už více než dva miliony lidí. Kromě Boko Haram po nich jdou i kmeny Hausů a Fulaniů, na svědomí mají asi 1500 nábožensky motivovaných vražd.

Řadu násilných smrtí křesťanů pak hlásí i další země subsaharské Afriky, zejména Středoafrická republika, Čad, Demokratická republika Kongo, Keňa a Kamerun. Zvláštní postavení pak má Eritrea, "Severní Korea Afriky", kde se život křesťanů prudce zhoršil a posunul tak Eritreu na třetí místo perzekučního žebříčku.

"Minimálně v číselném vyjádření, i když co do míry, převyšuje pronásledování křesťanů v tomto regionu to, co se děje na Blízkém východě," uvádí zpráva.

Foto: Aktuálně.cz

Na Blízkém východě jsou hlavní hrozbou islamisté

Na Blízkém východě je pak hlavní perzekuční silou teroristická organizace Islámský stát, před kterou utíkají věřící z Iráku a Sýrie.

"Hluboce zakořeněná náboženská nenávist, nenávist vůči odlišnostem, pohání systematickou kampaň deportací a exodu, ponižující zacházení - včetně sexuálního násilí -, zotročování a barbarské popravy. Systematicky se snaží zničit celou historii a kulturu, která není jejich vlastní," uvedl  David Alton, odborník citovaný serverem The Guardian.

Počet křesťanů, kteří byli loni kvůli své víře zavražděni, se loni oproti roku 2014 takřka zdvojnásobil. Z 4344 obětí stoupnul na zmíněných 7100. Ke křesťanství se po celém světě hlásí asi 2,2 miliardy lidí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

před 1 hodinou

Indráčková postoupila na MS do závodu skokanek na středním můstku

Pouze Karolína Indráčková se na mistrovství světa v klasickém lyžování představí v závodě na středním můstku. V dnešní kvalifikaci v Oberstdorfu obsadila 30. místo, další české skokanky Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová se do postupové čtyřicítky nevešly.

Indráčková skočila 86 metrů a navázala na bodované umístění z posledního závodu Světového poháru v Rašnově. To se naopak nepovedlo Ulrichové, která letos v SP už čtyřikrát bodovala a figuruje v průběžném pořadí seriálu ještě o místo před Indráčkovou. Dnes skočila 73 metrů a obsadila 48. místo.

Ptáčkovou, která skočila 71,5, dělilo na 42. místě od postupu 4,5 bodu. Jenčová byla s pokusem dlouhým 71 metrů padesátá.

Kvalifikaci ovládla vítězka posledního závodu SP Sara Takanašiová z Japonska s pokusem 103 metrů. Vedoucí žena seriálu Nika Križnarová ze Slovinska byla pátá (98,5 m).

Další zprávy