Wall Street už týden okupují mladí. Žádají solidaritu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 9. 2011 22:50
Pokojný boj za spravedlivější svět trvá od soboty a podle pořadatelů jen tak neskončí
Foto: YouTube

New York - Již sedmým dnem pokračují protesty nespokojených Američanů v centru finančního světa a na newyorkské Wall Street.

Lidé v centru metropole protestují proti podle nich nedostatečné solidaritě bohatých s chudými, jejichž hlas je prý navíc umlčován.

Střediskem protestu je náměstí Liberty Square, rozléhající se mezi slavnou Wall Street a Ground Zero, tedy místem, kde stávaly věže Světového obchodního centra.

Cílem okupace finanční centra je podle organizátorů upřednostnit zdravý rozum nad zájmy privilegované menšiny.

"Myslím si, že je třeba, abychom my, kteří tvoříme 99 procent společnosti a každý den pracujeme, obstaráváme si jídlo a kupujeme benzin, byli slyšet. Problém současné společnosti tkví v tom, že je všechno zkorumpované," řekl českému reportérovi účastník protestu, který se představil jako Austin.

Převážně mladí protestující se na místě střídají ve dne i v noci a slibují, že jejich shromáždění jen tak neskončí.

Všude okolo visí nebo leží plakáty s různými hesly jako "Američané proti chamtivosti korporací" či "Disent je vlastenecký". Je tam i vymezený prostor na skladování jídla, vody či léků.

Inspirace Španělskem  

Uprostřed náměstí také sedí lidé s notebooky, kteří jsou v kontaktu se sympatizanty v jiných městech a zemích. Patří k nim třeba Španělsko, přičemž protest v Madridu spolu s arabským jarem newyorkskou akci inspiroval.

Stejného názoru jako již citovaný Austin je asi dvacetiletý Jason, který před pár měsíci studoval v Praze. "Osobně je mi zle z toho, když si každý den zapnu televizi a vidím, jak stále více lidí v naší vládě bere ohled jenom na potřeby bohatých, kteří ale nic neodvádějí do systému, jenž o ně tak nezaslouženě pečuje," uvedl.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jason je na Wall Streetu s přestávkami na odpočinek od soboty, kdy protest začal. Stejně jako Austin tu chce být tak dlouho, dokud se v americké společnosti něco nepohne. Pro začátek by mu stačilo, pokud by v Kongresu prošel pondělní návrh prezidenta Baracka Obamy na zavedení zvláštní daně pro nejbohatší Američany, jež by měla snížit schodek rozpočtu.

Zůstanu, dokud nezměním svět

Austin by si na Liberty Square přál být tak dlouho, dokud "hlas menšiny nebude mít dopad na společnost". "Jak k tomu dospět, si nejsem jistý. Ale místní kolektiv je podle mne dostatečně chytrý na to, aby přišel s odpovědí. Kousek odsud na zdi visí návrh principů solidarity, který je seznamem našich požadavků a cílů," uvedl.

Spojené státy by se podle něj měly stát zemí, která respektuje principy, na nichž byla založena. "Chtěl bych také, aby každý měl zdravotní péči a jídlo. Žijeme ve společnosti, která se dokáže postarat o každého. A přece se tak neděje," dodal ještě protestující mladík.

Protesty svolala aktivistická skupina Adbusters, která se staví proti konzumnímu stylu života. Kromě rovnosti, požaduje konec nerovnosti bohatství, zrušení trestu smrti či důsledné potírání korupce.

V říjnu by se protest měl přenést do hlavního města Washingtonu, již nyní jej prý následují podobně smýšlející lidé v Chicagu či San Francisku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy