Jeruzalemského střelce pohřbili v noci a tajně

man
13. 3. 2008 12:30
Z Gazy opět létají rakety na jih Izraele
Střelba ve škole si vyžádala osm obětí. O život příšel i střílející Palestinec.
Střelba ve škole si vyžádala osm obětí. O život příšel i střílející Palestinec. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Týden zadržovali Izraelci tělo Palestince Abú Alí Zajma, který minulý čtvrtek postřílel osm lidí při teroristickém útoku na židovskou náboženskou školu v Jeruzalémě.

Odmítli jeho pozůstatky rodině vydat, protože se obávali, že se z pohřbu stane protiizraelská demonstrace a divadlo určené televizním kamerám.

Jako podmínku si kladli, že pohřeb bude soukromý, pouze za účasti nejbližších příbuzných. Ti nakonec na návrh přistoupili, a tělo tak uložili do hrobu dnes v noci ve tři hodiny ráno. Tajně ve východní části Jeruzaléma.

Nejhorší útok za dva roky

Střelba Zajma, vyzbrojeného pistolí a samopalem kalašnikov, byla nejhorším útokem na izraelské civilisty za poslední dva roky.

Pachatele zastřelil voják, který zaslechl v budově výstřely a vnikl dovnitř. Zajm bydlel i s rodinou ve východním Jeruzalémě a pro náboženskou školu pracoval jako řidič.

Příbuzní jeho čin schválili a na svém domě vyvěsili vlajku hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy. Z něj dnes znovu do Negevské pouště na jihu Izraele dopadlo patnáct raket.

Džihád mstí smrt velitele

K jejich odpálení se přihlásila organizace Islámský džihád. Odpověděla tak na včerejší zabití svého velitele izraelskými vojáky v Betlémě na západním břehu Jordánu.

Vláda židovského státu ale oznámila, že za jakýkoliv útok z Gazy činí odpovědným Hamas.

Izraelská armáda v reakci na odpálení raket bombardovala sever pásma Gazy. Při posledním velkém útoku před dvěma týdny si izraelské bombardování vyžádalo v pásmu více než sto mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy