Hurikán Gustav je passé. Florida se chystá na Hannu

Red Zah, Reuters
3. 9. 2008 0:00
Gustav nemá tak ničivé následky jako hurikán Katrina

New Orleans - Hurikán Gustav, který hrozil zkázou části území USA, se zklidnil a zeslabil na tropickou bouři. Ve státě Louisiana stále prší a fouká silný vítr.

Skoro dva miliony obyvatel pobřežních oblastí utekly. Celkem může bouře zasáhnout asi 11 milionů Američanů v pěti státech.

Původně panovaly obavy, že by mohlo jít o ještě větší katastrofu než hurikán Katrina, který zničil New Orleans a okolí takřka přesně před třemi lety. Takové obavy se však nenaplnily.

Nad Atlantikem se však formují další bouře. Hurikán pojmenovaný Hanna už míří k břehům Spojených států a mohl by jich dosáhnout v pátek večer.

Gustav už dříve zpustošil část Kuby a dalších ostrovů a zabil několik desítek lidí. Nyní už dosahuje jen síly tropické bouře, tedy rychlosti maximálně 80 kilometrů v hodině.

Deník Aktuálně.cz sleduje následky hurikánu on-line.

Úterý, 2. září

23:45 - Louisianu, kterou postihl hurikán Gustav ze států USA nejvíce, ve středu navštíví prezident USA George Bush. V úterý večer to oznámil mluvčí bílého domu Scott Stanzel.

Během návštěvy prý bude hovořit s místními autoritami o následcích hurikánu a možnostech pomoci. Ještě v sobotu před půlnocí bylo v Louisianě 1,4 domácností "odstřihnuto" od dodávek elektřiny.

23:00 - Sotva pominula hrozba hurikánu Gustav, začaly v Atlantiku hrozit další tři bouře. Podle předpovědí odborníků dorazí první z nich - Hanna - v pátek vpodvečer na pobřeží Floridy. Tou dobou bude rychlost větru uvnitř bouře dosahovat více než 130 kilometrů za hodinu, uvedlo Národní centrum pro hurikány.

Foto: Reuters

Hannu následuje tropická bouře Ike, která se zformovala v pondělí. Nad ostrovy v Karibském moři se podle předpovědí dostane již jako hurikán v sobotu nebo v neděli.

Jako třetí v pořadí v Atlantiku vznikla bouře Josephine, a to v úterý nedaleko západoafrického pobřeží. Před půlnocí středoevropského času se nacházela asi 200 kilometrů jihozápadně od souostroví Kapverdy.

15:45 - Američtí vědci předpokládají, že v září Spojené státy a okolní oblasti pravděpodobně zasáhne nadprůměrně vysoký počet hurikánů. Centrum pro výzkum hurikánů na univerzitě v Coloradu oznámilo, že karibskou oblast během září zasáhnou nejspíš čtyři takto silné bouře. "Předpokládáme, že v září bude aktivita hurikánů vcelku vysoká. Vycházíme z klimatických údajů za srpen," cituje agentura Reuters specialistu na předpovídání hurikánů Billyho Graye.

Meteorologové rovněž oznámili, že přestože bouře Gustav zeslábla, trvá hrozba silných dešťů, případně vzniku tornád.

13:33 - Nad Atlantikem se utvořil hurikán Hanna. Podle meteorologů zatím jeho trasa zůstává nejistá, amerických břehů by však mohl dosáhnout v pátek večer. Zatím dosahuje prvního stupně intenzity, meteorologové však předpokládají, že ještě zesílí.

11:05 - Škody na ropných zařízeních jsou po bouři minimální. Okamžitě na to zareagovala cena ropy na světových trzích. Barel ropy je nejlevnější od dubna. Americká lehká ropa se nyní prodává za 105,64 dolaru, což je propad o více než deset dolarů. Pro porovnání, v pondělí se prodávala za 117 dolarů za barel a londýnský Brent stál 115,50 dolarů.

08:25 - Škody v oblasti po hurikánu Gustav by celkově mohly dosáhnout až 8 miliard dolarů. Poničená je infrastruktura i některé domy.  Uvedl to mluvčí vládního úřadu Fema, který má na starost řešení krizových situací.

07:45 - Vítr dále slábne. Nyní jeho rychlost nepřesahuje 100 kilometrů v hodině, nemá už tedy sílu hurikánu, ale tropické bouře.

07:35 - Hráze chránící město New Orleans zatím voda neprotrhla. Ve Spojených státech hurikán zatím zabil nejméně sedm lidí. Další desítky lidí zemřely v minulých dnech následkem této přírodní pohromy na ostrovech v Karibiku. Hurikán Katrina před třemi lety zabil zhruba 1500 Američanů.

07:25 - Pentagon schválil rozmístění více než 50 tisíc vojáků, kteří by měli chránit evakuovaná města na jihu USA před rabováním. V oblasti už je přes 14 tisíc příslušníků Národní gardy.

Příslušník Národní gardy hlídkuje v jedné z mála částí New Orleans, které dosud zaplavila voda
Příslušník Národní gardy hlídkuje v jedné z mála částí New Orleans, které dosud zaplavila voda | Foto: Reuters

06:45 - Starosta New Orleans oznámil, že město zatím zůstane vylidněné. "Zítřek není dnem, kdy by se lidé měli začít vracet do města," uvedl v noci amerického času starosta Ray Nagin, který dodal, že velká část města a okolí je bez proudu a může trvat týdny, než bude celá síť opět zprovozněna. Řekl také, že hurikán zatím nezpůsobil vážné škody srovnatelné s následky hurikánu Katrina před třemi lety, ale bouře ještě neskončila a škody se mohou dále zvětšovat.

03:10 - Bez proudu je na jihu USA asi 800 tisíc lidí. Zhruba 300 až 400 domů může být zaplaveno poté, co se protrhla jedna z menších hrází několik desítek kilometrů od New Orleans, informuje stanice CNN. Zničení větší plochy města však zatím nehrozí. V USA už vítr zapříčinil i smrt několika lidí - dva Američané například zemřeli, když na jejich dům spadl strom. 

Pondělí, 1. září

23:55 - Podle údajů Národního centra pro hurikány bouře Ike během 36 hodin překoná rychlost 119 kilometrů v hodině a přeroste tak v hurikán. Odborníci z centra se domnívají, že se Ike může stát "hlavním" - tedy nejsilnějším - hurikánem letošní sezony.

 

23:35 - Prezident USA George Bush ve svém dopise do Austinu pochválil zlepšení příprav na hurikán Gustav ve srovnání s hurikánem Katrina před třemi lety. Stalo se tak poté, co hurikán zasáhl pobřeží Louisiany a minul New Orleans. Právě tam Katrina udeřila s katastrofickými následky.

23:15 - Národní centrum pro hurikány informovalo o vzniku další tropické bouře mezi Afrikou a Karibikem. Ta je letos již devátou v pořadí a dostala jméno Ike. Vznikla asi 2 250 kilometrů od Leewardových ostrovů a dosahuje rychlosti 26 kilometrů za hodinu.

21:30 - Podle stanice CNN je na jihu Spojených států bez proudu více než 430 tisíc odběratelů elektřiny.

21:20 - Hurikán zeslábl, dosáhuje síly prvního stupně a rychlosti nanejvýš 145 kilometrů v hodině, uvedlo Národní centrum pro hurikány.

21:00 - Hurikán Gustav zatím v USA způsobil jen malé škody - zaplavil některé silnice, odnesl střechy několika domů a například ve městě Pass Christian zničil malý přístav. Nejsilnější poryvy větru mají nyní sílu asi 170 kilometrů v hodině.

19:50 - V Atlantickém oceánu se zformoval další hurikán. Jeho síly dosáhla tropická bouře Hanna, oznámilo americké Národní centrum pro hurikány.

18.55 - Podle nejnovější předpovědi meteorologů hurikán může zůstat několik dalších dní na území Texasu a Louisiany, což podle nich zvyšuje pravděpodobnost silných dešťů a povodní. Agentura Reuters cituje prezidenta George Bushe, podle kterého hrozba hurikánu ještě zdaleka neskončila, protože bouře dosud nepřešla. Bush ujistil, že úřady se poučily z chyb při pustošení hurikánu Katrina a jsou mnohem lépe připraveny.

18:35 - Objevují se zprávy o tom, že voda přetéká jednu z hrází u New Orleans. Podle úřadů nejde o vážné problémy a zatím nedošlo k porušení žádné z hrází a neočekávají, že by k tomu mělo v následujících hodinách dojít.

18:20 - Experti na energetiku mírní obavy, že by hurikán výrazně zasáhl ropný průmysl. "Síla bouře klesá a zdá se, že většina rafinérií nebude významně zasažena," cituje například agentura Reuters Jima Ritterbusche z města Galena ve státě Illinois. Podle expertů hurikán Gustav nezpůsobí takové škody v energetice jako hurikány Katrina nebo Rita.

17:20 - Podle Národního centra pro hurikány zasáhl Gustav nejvyšší silou pobřeží státu Louisiana, nedaleko oblasti Cocodrie. Hurikán má nyní sílu druhého stupně, vítr tedy vane rychlostí maximálně 175 kilometrů v hodině. Hurikán je vzdálený asi 100 až 110 kilometrů od New Orleans. K břehů USA navíc míří tropická bouře Hanna a další bouře, která bude pravděpodobně pojmenována jako Ike, se formuje nad Atlantikem.

17:15 - Nejsilnější poryvy větru nyní vanou asi 100 kilometrů jižně od New Orleans. Některé čtvrti New Orleans a další pobřežní oblasti jsou bez elektřiny, do oblasti se nelze dovolat. Například v distriktu Hancock, který před třemi lety tvrdě zasáhl hurikán Katrina, prozatím voda zaplavuje některé níže položené cesty.

16:25 - Podle posledních předpovědí zasáhne hurikán město New Orleans jen svým okrajem. Přesto nadále trvá určitá hrozba, že by zvýšená hladina vody v ústí řeky Mississippi mohla protrhnout některé hráze chránící obydlené oblasti.

(zpravodajství pokračuje pod grafikou)

Foto: Reuters

15:54 - Hurikán plnou silou zasáhl ropnou oblast Port Fourchon, informuje CNN. V této oblasti se nachází řada ropných terminálů, kam tankery svážejí ropu z jednotlivých plošin v Mexickém zálivu. Podle informací amerického ministerstva pro energii 56 procent dovážené ropy z oblasti Mexického zálivu a dalších lokalit přívážejí tankery skrze tyto terminály.

15:45 - Nejsilnější poryvy hurikánu by podle stanice CNN měly brzy zasáhnout americkou pevninu, a to v oblasti Port Fourchon, kde se ve velkém těží ropa.

15:25 - Takřka třímetrové vlny hurikán utvořil na americkém pobřeží, zhruba 60 kilometrů jihovýchodně od New Orleans.

15:20 - Hurikán Gustav slábne. Dosáhl druhého stupně intenzity z pěti, síla větru je tedy asi 175 kilometrů v hodině.

Hurikán víří vody řeky Mississippi u New Orleans. 1.9.2008
Hurikán víří vody řeky Mississippi u New Orleans. 1.9.2008 | Foto: Reuters

15:00 - Již během dneška by měl hurikán Gustav zeslábnout na první stupeň, nebo pouze na úroveň tropické bouře. Nejnovější informace o současné situaci pro Aktuálně.cz přináší meteoroložka Dagmar Honsová. Gustav podle ní zřejmě nezasáhne New Orleans tak silně jako v roce 2005 hurikán Katrina.

Přečtěte si celý její článek: Hurikán slábne, v oblasti se však formují další cyklony

14:45 - V New Orleans už nefunguje elektřina. Samotné město je takřka vylidněné. Ve městě zůstává asi 10 tisíc lidí.

14:30 - Gustav začíná bičovat pobřeží Spojených států. V oblasti začalo pršet a fouká silný vítr. Těžařské společnosti už uzavřely u pobřeží téměř všechny ropné plošiny a řadu rafinérií. V oblasti se těží asi čtvrtina americké produkce ropy.

Čtěte další podrobnosti a souvislosti:

 

Právě se děje

před 7 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy