Horor v Bostonu: Prožívali maraton, pak přišli o nohy

Všichni šíleli, vzpomínal na závěr závodu kanadský běžec Mike Mitchell
Zraněná žena leží na chodníku po bombovém útoku na cíl běhu.
Zraněná žena leží na chodníku po bombovém útoku na cíl běhu. | Foto: Reuters

Boston - Exploze, panika, spousta zraněných, všude krev.

Tak popisují očití svědci první okamžiky po explozích, které v pondělí otřásly cílem slavného mezinárodního maratonu v americkém Bostonu.

Zatím neznámí pachatelé výbušná zařízení umístili do odpadkových košů. Dosavadní bilance hovoří o třech mrtvých a nejméně 144 zraněných, z nichž mnozí bojují v nemocnicích o život.

"Viděl jsem, jak kolem mě popadalo šest sedm lidí," líčil televizi CNN lékař Allan Panter, který u cílové čáry v Boylston Street čekal, až závod dokončí jeho manželka.

Právě oni mu podle vlastních slov zřejmě zachránili život, jelikož stál pouhých šest metrů od místa prvního výbuchu. "Ochránili mě před výbuchem. Jedna žena zemřela, další muž přišel o obě lýtka."

Čtyřiačtyřicetiletý Bruce Mendelsohn byl zrovna na party v jednom ze sousedních domů. "Byla to strašná rána, a o tři až pět vteřin později následovala druhá." Když vyběhl ven, všude na ulici a chodnících prý viděl krev.

Válečná zóna na 26. míli

Závodníkům, kteří probíhali kolem místa exploze, zbývalo do cíle jen zhruba třicet metrů. List The New York Times dokonce píše o "válečné zóně na 26,2. míli".

"Proběhl jsem cílem, otočil se a viděl masivní výbuch. Dým byl padesát stop ve vzduchu. Všichni šíleli," vzpomínal na závěr závodu kanadský běžec Mike Mitchell.

Do Bostonu přijelo na slavný závod i několik Čechů. Jedním z nich byl Mario Junek, který se rovněž blížil do cílové rovinky. "Byl jsem asi 200 metrů před cílem, asi 100 metrů přede mnou došlo k výbuchu. Upadl jsem a asi pět minut jsem ležel, než jsem v šoku doběhl do cíle," řekl České televizi.

"Nastala panika a velký zmatek, i proto, že v cíli bývá nejvíce diváků. Za cílem naštěstí bývá nejvíce zdravotníků, takže během minuty tam začali najíždět."

Bostonský maraton se každoročně koná na Den vlastenců, což je v Massachusetts a Maine státní svátek, jenž tradičně připadá na třetí dubnové pondělí. I proto bylo v ulicích tolik lidí, kteří maraton považují za součást oslav.

Tentokrát se ale uvolněná nálada v ulicích v mžiku změnila v noční můru. Exploze navíc podle NYT byly načasovány na 14:50 místního času, tedy dobu, kdy cílem probíhala hlavní část startovního pole.

Pro představu - loni mezi 14:35 a 15:05 dokončilo závod 9100 závodníků, tedy 42 procent všech, kteří se běhu zúčastnili.

Doběhnete maraton a chcete utéct

"Zrovna dokončili závod a teď nemají nohy," tesknil nad osudem dalších závodníků 35letý Roupen Bastajian, bývalý mariňák z Rhode Islandu. "Bylo tam tolik lidí bez končetin, všude byla krev," pokračoval. Rovněž on prý mohl být mezi oběťmi, letos ale běžel o něco pomaleji než v roce 2011.

Někteří běžci zastavili uprostřed ulice a nechápali, co se děje. Jiní se otočili a běželi zpátky.

"Je to svým způsobem ironie, že dokončíte maraton a chcete utéct," svěřila se 21letá Sarah Joyceová, která právě dokončila svůj první maraton, když uslyšela explozi. Nemálo ze závodníků se navzdory vyčerpání vydalo do nemocnic, aby darovali krev.

Vyšetřovatelé stále nevědí, kdo za útoky stojí. Jasné zatím není ani to, jaká výbušnina v Bostonu zabíjela. Podle některých vycházel z místa bílý dým, jiní hovoří o oranžovém.

Bostonské nemocnice přijaly desítky vážně zraněných pacientů, a to od tříletých dětí po šedesátníky. Řada z nich přišla o končetiny, mnozí další jsou v kritickém stavu.