Hizballáh a Izrael si vymění zajatce. Dočká se Hamás?

Roman Gazdík
30. 6. 2008 18:10
Izraelští vojáci, za něž se válčilo, se vrátí mrtví
Šalit (vlevo) je zřejmě naživu, Goldwasser (napravo) a Regev pravděpodobně mrtví
Šalit (vlevo) je zřejmě naživu, Goldwasser (napravo) a Regev pravděpodobně mrtví | Foto: Reuters

Jeruzalém/Gaza/Bejrút - "Neustoupíme vydírání a nebudeme jednat s teroristy, pokud jde o vojáky Izraelských obranných sil (IDF)," prohlásil izraelský premiér Ehud Olmert na začátku války s Libanonem v létě 2006, jen pár hodin poté, co libanonské hnutí Hizballáh uneslo dva izraelské vojáky.

Po dvou letech a konfliktu, který připravil o život 1700 Libanonců a 163 Izraelců, je však všechno jinak.

V neděli dal izraelský kabinet zelenou výměně Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva za pět libanonských občanů. Oba izraelští vojáci jsou přitom s největší pravděpodobností mrtví, a tak židovský stát získá pouze jejich ostatky.

Ironií osudu se výměna zřejmě uskuteční na začátku srpna, tedy v době druhého výročí zahájení války.

Ani válka uneseným nepomohla, aby se vrátili domů
Ani válka uneseným nepomohla, aby se vrátili domů | Foto: Reuters

Potvrzeno: slavný pilot Arad je mrtev

Hizballáh podle izraelského tisku slíbil předat i další těla izraelských vojáků. Podobně učiní s několika desítkami libanonských těl i Izrael.

Židovský stát dále propustí Samira Kuntara, který si odpykává v Izraeli trest za čtyřnásobnou vraždu roku 1979, a čtyři členy Hizballáhu, kteří byli zajati během války před dvěma lety.

Předá také informace o tom, co se stalo se čtyřmi íránskými diplomaty, které roku 1982 popravili izraelští spojenci z křesťanských milic.

Hizballáh na oplátku odevzdá zprávu o osudu izraelského národního hrdiny, pilota Rona Arada, který se pohřešuje od té doby, co bylo jeho letadlo sestřeleno nad Libanonem roku 1986. Hizballáh už v neděli oznámil, že Arad je mrtev.

Izrael drží tisíce palestinských vězňů, Hamás chce, aby propouštěl i teroristy
Izrael drží tisíce palestinských vězňů, Hamás chce, aby propouštěl i teroristy | Foto: Reuters

Precedens pro Hamás?

Diskuzi bedlivě sledovali představitelé palestinského hnutí Hamás, které s Izraelem také jedná o výměně zadržovaného vojáka. Gilad Šalit byl z hranice pásma Gazy unesen ještě o měsíc a půl dříve než Goldwasser a Regev. Na rozdíl od nich se však předpokládá, že Šalit žije.

Důležité pro Hamás je zejména propuštění Samira Kuntara. Izrael totiž vždy odmítal vydávat ty vězně, kteří "měli na rukou krev Izraelců". Kuntar je v tomto smyslu průlomem.

"Musíme toho využít k propuštění našich vězňů," řekl v reakci na to jeden ze zakladatelů Hamásu Mahmúd Zahar stanici Al Kuds.

A tři izraelští ministři, kteří hlasovali proti uzavření dohody s Hizballáhem, si záměr Hamásu velmi dobře uvědomují.

Vítězství pro Hizballáh

"Kdo, poté co bude propuštěn Kuntar, zabrání propuštění Marvána Barghútího (populárního palestinského politika, který si nyní v Izraeli odpykává trest za pětinásobnou vraždu - pozn. red.)?" citoval Haaretz ministra financí Ronniho Bar-Ona.

"Nesmíme propustit Samira Kuntara, protože to by bylo pro Hizballáh obrovskou výhrou," dodává Bar-On, se kterým souhlasí i ministr pro bytovou výstavbu Ze´ev Boim a ministr spravedlnosti Daniel Friedmann.

Proti výměně byli také šéfové tajných služeb Meir Dagan (Mossad) a Juval Diskin (Šin Bet). Silně ji naopak prosazoval šéf IDF Gabi Aškenazi.

"Rebelující" izraelští ministři tak mají v této otázce překvapivě blíže k nenáviděnému šíitskému hnutí než ke svým kolegům z vlády.

I Hizballáh totiž považuje dohodu za svůj velký úspěch.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy