Hizballáh a Izrael si vymění zajatce. Dočká se Hamás?

Roman Gazdík
30. 6. 2008 18:10
Izraelští vojáci, za něž se válčilo, se vrátí mrtví
Šalit (vlevo) je zřejmě naživu, Goldwasser (napravo) a Regev pravděpodobně mrtví
Šalit (vlevo) je zřejmě naživu, Goldwasser (napravo) a Regev pravděpodobně mrtví | Foto: Reuters

Jeruzalém/Gaza/Bejrút - "Neustoupíme vydírání a nebudeme jednat s teroristy, pokud jde o vojáky Izraelských obranných sil (IDF)," prohlásil izraelský premiér Ehud Olmert na začátku války s Libanonem v létě 2006, jen pár hodin poté, co libanonské hnutí Hizballáh uneslo dva izraelské vojáky.

Po dvou letech a konfliktu, který připravil o život 1700 Libanonců a 163 Izraelců, je však všechno jinak.

V neděli dal izraelský kabinet zelenou výměně Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva za pět libanonských občanů. Oba izraelští vojáci jsou přitom s největší pravděpodobností mrtví, a tak židovský stát získá pouze jejich ostatky.

Ironií osudu se výměna zřejmě uskuteční na začátku srpna, tedy v době druhého výročí zahájení války.

Ani válka uneseným nepomohla, aby se vrátili domů
Ani válka uneseným nepomohla, aby se vrátili domů | Foto: Reuters

Potvrzeno: slavný pilot Arad je mrtev

Hizballáh podle izraelského tisku slíbil předat i další těla izraelských vojáků. Podobně učiní s několika desítkami libanonských těl i Izrael.

Židovský stát dále propustí Samira Kuntara, který si odpykává v Izraeli trest za čtyřnásobnou vraždu roku 1979, a čtyři členy Hizballáhu, kteří byli zajati během války před dvěma lety.

Předá také informace o tom, co se stalo se čtyřmi íránskými diplomaty, které roku 1982 popravili izraelští spojenci z křesťanských milic.

Hizballáh na oplátku odevzdá zprávu o osudu izraelského národního hrdiny, pilota Rona Arada, který se pohřešuje od té doby, co bylo jeho letadlo sestřeleno nad Libanonem roku 1986. Hizballáh už v neděli oznámil, že Arad je mrtev.

Izrael drží tisíce palestinských vězňů, Hamás chce, aby propouštěl i teroristy
Izrael drží tisíce palestinských vězňů, Hamás chce, aby propouštěl i teroristy | Foto: Reuters

Precedens pro Hamás?

Diskuzi bedlivě sledovali představitelé palestinského hnutí Hamás, které s Izraelem také jedná o výměně zadržovaného vojáka. Gilad Šalit byl z hranice pásma Gazy unesen ještě o měsíc a půl dříve než Goldwasser a Regev. Na rozdíl od nich se však předpokládá, že Šalit žije.

Důležité pro Hamás je zejména propuštění Samira Kuntara. Izrael totiž vždy odmítal vydávat ty vězně, kteří "měli na rukou krev Izraelců". Kuntar je v tomto smyslu průlomem.

"Musíme toho využít k propuštění našich vězňů," řekl v reakci na to jeden ze zakladatelů Hamásu Mahmúd Zahar stanici Al Kuds.

A tři izraelští ministři, kteří hlasovali proti uzavření dohody s Hizballáhem, si záměr Hamásu velmi dobře uvědomují.

Vítězství pro Hizballáh

"Kdo, poté co bude propuštěn Kuntar, zabrání propuštění Marvána Barghútího (populárního palestinského politika, který si nyní v Izraeli odpykává trest za pětinásobnou vraždu - pozn. red.)?" citoval Haaretz ministra financí Ronniho Bar-Ona.

"Nesmíme propustit Samira Kuntara, protože to by bylo pro Hizballáh obrovskou výhrou," dodává Bar-On, se kterým souhlasí i ministr pro bytovou výstavbu Ze´ev Boim a ministr spravedlnosti Daniel Friedmann.

Proti výměně byli také šéfové tajných služeb Meir Dagan (Mossad) a Juval Diskin (Šin Bet). Silně ji naopak prosazoval šéf IDF Gabi Aškenazi.

"Rebelující" izraelští ministři tak mají v této otázce překvapivě blíže k nenáviděnému šíitskému hnutí než ke svým kolegům z vlády.

I Hizballáh totiž považuje dohodu za svůj velký úspěch.

 

Právě se děje

Další zprávy