Libanonec on-line: Izrael je nepřítel

Redakce Aktuálně.cz
11. 8. 2006 15:15
Praha - Na území Libanonu i hlavní město Bejrút už měsíc padají izraelské bomby. Jak se s tím dá žít? Co cítí obyčejní lidé?
Wafik Tahtah
Wafik Tahtah | Foto: Ludvík Hradilek

Pan Wafik Tahtah, který byl hostem on-line rozhovoru, pochází přímo z jihu Libanonu. Tedy z míst, kde probíhají nejtěžší boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci Hizballáhu.

Žijí tam jeho přátelé, rodina přesídlila do Bejrútu. "Naštěstí žijí v části, která dosud nebyla zasažena izraelskými raketami. Díky tomu jsem zatím nemusel řešit, jak dostat mé nejbližší z Libanonu pryč - třeba k nám do Česka," říká Wafik Tahtah.

Na nynější konflikt se dívá nesmířlivě. "Jsem z jedné vesnice, která je vzdálena tři kilometry od hranice s Izraelem... Ideologická politika Izraele je okupování a rozšiřování se na cizí území. Pokud to bude takto i nadále, nikdy nebude mír a vnímáme to jako hrozbu," řekl v on-line rozhovru.

Sám přišel do Československa v roce 1982 na studie. Rodák z Bejrútu absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou.

Poté, co získal titul inženýra, zůstal na univerzitě jako odborný asistent.

V Česku si našel manželku. "Tehdy jsem pochopil, že jako asistent nemůžu na škole dál působit, protože bych rodinu neuživil," říká otec dvou děvčátek starých pět a osm let.

Infobox

Izrael
V SOUVISLOSTECH
  • IZRAELSKÁ VÁLKA DEN PO DNI
    Deník Aktuálně.cz pro vás izraelsko-libanonskou válku sleduje den po dni v on-line reportážích, analýzách a rozhovorech. Projděte si Speciál.

Od té doby se věnuje obchodu; pracuje pro firmu specializovanou na sportovní potřeby.

Do Libanonu jezdí s rodinou pravidelně každý rok na tři až čtyři týdny. "Pořád je to má rodná země; situaci sleduji každý den," říká. 

Je přesvědčen, že málokdo v Libanonu dokáže pochopit sílu, s níž Izrael vstoupil do bojů s ozbrojenci Hizballáhu. "Izrael je náš nepřítel a obyčejní lidé vnímají tento fakt. S tím se těžko někdo vyrovná v krátké době. Obzvláště teď po úplném zničení infrastruktury Libanonu..." prohlásil během on-line rozhovoru.

ODPOVĚDI WAFIKA TAHTAHA ČTĚTE ZDE:

 

Právě se děje

před 56 minutami

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy