Evropská města se chystají na vlnu sucha. Budují tramvaje a mění stadiony na parky

Jana Václavíková Jana Václavíková
1. 6. 2021 13:47
Dříve ustoupily automobilům, nyní se tramvajové linky vrací do evropských měst. Jednotlivé vlády tím chtějí snížit emise přispívající ke klimatické změně. Některá města jdou ale ještě dál - například Atény chystají velkou proměnu, která by snížila teploty během léta. Snaží se tak předejít extrémnímu suchu. Server Aktuálně.cz přináší květnové novinky o klimatu.
Tramvaj v Lisabonu.
Tramvaj v Lisabonu. | Foto: Reuters

Tchaj-wan postihlo nejhorší sucho za posledních 50 let. Odhalená a vyschlá dna některých vodních nádrží podle amerického deníku New York Times připomínají poušť, jiná jsou na jednom až dvou procentech své obvyklé kapacity.

Podle odborníků je na vině klimatická změna, která se projevila výrazně nižším úhrnem srážek v letošním roce a také loňskou absencí tajfunů. Ty přitom představují hlavní zdroj vody v přehradách a naposledy přes ostrov nepřešly v roce 1964.

Vláda proto v nejhůře postižené oblasti vypíná již od začátku dubna na dva dny v týdnu vodu. Například pětapadesátiletá Lin Wej-I musela přestat umývat své auto, a když je voda spuštěná, sbírá ji do kbelíků, aby ji pak mohla později použít na splachování toalety. "Z extrémního počasí není cesty zpět. Vytváření dobrých postupů na ušetření vody je pravděpodobně jenom zkouška do budoucna, kdy budou sucha častější," vysvětluje. 

Rekordní 50leté sucho na Tchaj-wanu.
Rekordní 50leté sucho na Tchaj-wanu. | Foto: Reuters

Madagaskar na pokraji hladomoru

Nejhorší sucho za posledních 40 let zažívá také Madagaskar. Kvůli němu bude letošní úroda méně než poloviční. Hladu tu čelí více než milion lidí, někteří z nich jedí kvůli přežití kobylky nebo listí.

"Viděl jsem hrozné scény s hladovějícími, podvyživenými dětmi. A nejen dětmi - s matkami, rodiči a obyvateli vesnic, které jsme navštívili," řekl britskému deníku The Guardian Amer Daoudi ze Světového potravinového programu. "Jsou na pokraji hladomoru, takové scény jsem už nějakou dobu nikde na světě neviděl," dodal dlouholetý humanitární pracovník.

Problém na hranicích

S nedostatkem vody se potýká a do budoucna může potýkat i Liberecký kraj, který na polské straně sousedí s hnědouhelným dolem a elektrárnou Turów. Přestože měla těžba v dole skončit už loni, těží se dál, a důl se navíc rozrostl. "Již dnes lidé v sousedních Václavicích pociťují nedostatek vody ve studních a v některých měsících roku vodu nemají vůbec," píše v otevřeném dopise místní Sousedský spolek Uhelná.

Problém je to pro region i kvůli emisím, které přispívají ke globálnímu oteplování. V Turówě se totiž těží a spaluje lignit - nekvalitní hnědé uhlí, které uvolňuje velké množství emisí oxidu uhličitého. Kvůli tomu je elektrárna jednou z nejvíce znečišťujících v Evropě. Polsko také přijde v přepočtu o 77 miliard korun od Evropské unie, které měly pomoct s přechodem od uhlí k zeleným zdrojům energie. Rozšířením dolu ale tato možnost padá. 

Místo fotbalového stadionu park

Na hrozící vlny vedra a sucha se začínají připravovat některé evropské země. Řecká metropole Atény je nejen jedním z nejstarších evropských měst, ale je také tím nejteplejším. Už nyní tu teploty v létě běžně dosahují 40 stupňů Celsia. A teplota bude podle odborníků stoupat - do 30 let vyšplhá o dva stupně a v létě dokonce o tři.

"To, čemu dnes čelíme, není klimatická krize, ale klimatická pohotovost," řekl britskému deníku The Guardian starosta města Kostas Bakoyannis. "Příští desetiletí bude o vedru. Rozhodující bude, jak se mu postavíme a připravíme se," dodává Lenio Myriviliová z washingtonského think-tanku Aliance pro odolnost vůči horku.

Atény se proto rozhodly pro razantní krok - obnoví městské fontány a vytvoří malé parky mezi domy, vrátí do města tok řeky, který byl dříve zabetonovaný, sníží počet pruhů pro auta a přestaví fotbalový stadion v centru na veřejný park. Sportoviště nově vyroste na okraji města v průmyslových oblastech, které se v budoucnu také zazelenají. 

Zelenější hromadná doprava v Evropě

Jiné země sází na snížení emisí z hromadné dopravy a obnovení nebo rozšíření tramvajových tratí, které byly dříve ve prospěch automobilové dopravy zrušeny. "Posilujeme tramvajový systém, který byl vytvořen před 150 lety a jenž má nyní přidanou hodnotu spočívající v tom, že pro naše město představuje dopravní prostředek s nulovými emisemi," uvedl pro server Politico místostarosta portugalského Lisabonu Miguel Gaspar. 

Podobné nadšení z tramvají panuje napříč Evropou. Například Berlín plánuje v následujících 15 letech postavit 70 kilometrů nových tratí. Podobný plán má i Praha, místo tramvají se ale zaměří na elektrobusy a zavedení rozsáhlejšího systému nabíječek. 

David Attenborough slaví 95. narozeniny

David Attenborough, britský přírodovědec, televizní producent a od 50. let minulého století také průvodce dokumenty o přírodě, oslavil v květnu 95. narozeniny. Ve fotogalerii se můžete podívat na důležité momenty z jeho života a zjistit, proč si někteří lidé myslí, že právě Attenborough dokáže zachránit planetu. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy