Mimořádná zpráva

Denně umírá o 12 tisíc dětí méně než před dvaceti lety

Martin Novák Martin Novák
15. 9. 2011 11:02
V mnoha zemích se podařilo prosadit pravidelné očkování a zajistit dostupnější péči
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chicago - Svět v posledních dvaceti letech pokročil ve snižování dětské úmrtnosti.

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní dětský fond OSN (UNICEF) zveřejnily analýzu, podle které umírá na planetě každý den o dvanáct tisíc dětí méně, než tomu bylo v roce 1990.

V roce 2010 zemřelo na světě 7,6 milionu dětí mladších pěti let, o dvacet let dříve to bylo dvanáct milionů.

"Pokrok souvisí především s rozšířením očkovacích programů v mnoha částech světa," cituje agentura Reuters poradce UNICEF pro východní Asii a Pacifik Basila Rodriquese.

Za zlepšení péče, zpřístupnění vakcín a celkové zlepšení kvality života dětí analýza chválí například Sierru Leone, Niger nebo Libérii.

OSN si dala za cíl do roku 2015 snížit dětskou úmrtnost o dvě třetiny ve srovnání s rokem 1990, to se však velmi pravděpodobně splnit nepodaří. Kvůli nedostatku financí na důkladnou zdravotní péči a očkování v nejchudších státech.

V subsaharské Africe se nedožije pěti let každé osmé narozené dítě. Světová zdravotnická organizace konstatuje, že velká část dětských úmrtí se týká období do jednoho měsíce od narození.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Co se týká Asie, tam až osmdesát procent úmrtí připadá na dobu do jednoho roku života dětí.

Procentuálně nejvyšší úmrtnost v poměru k počtu narozených mají v této oblasti Indie a Pákistán. Chybějí však přesná data z Afghánistánu, kde situace bude zřejmě ještě horší.

Kritická situace zůstává v Somálsku, které nemá centrální vládu a letos některé jeho regiony zasáhl hladomor.

Podle WHO je k dalšímu zlepšení v chudých zemích nutné budovat zdravotnickou infrastrukturu a lékařská zařízení ve venkovských, málo přístupných a od velkých měst vzdálených oblastí řady zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy