Čeští policisté budou pomáhat v Chorvatsku. Beze zbraní

mp
21. 5. 2008 15:50
Policisté mají pomáhat turistům v komunikaci s úřady
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Češtinu v Chorvatsku uslyšíte od letošního roku nejen u turistů na plážích, ale také mezi uniformovanými muži. Od července do konce srpna bude na Jadranu sloužit čtrnáct českých policistů.

Pomoc českým turistům v nesnázích dnes stvrdí podpisem Memoranda o porozumění náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek na chorvatském ministerstvu vnitra.

"Cílem je zlepšit  komunikaci a spolupráci s českými turisty, působit preventivně proti páchání  trestné činnosti a přestupků, stejně  jako při zlepšení dopravní bezpečnosti," vysvětluje policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Čeští strážci zákona ale budou působit spíše v roli pomocníků svých chorvatských kolegů - nebudou mít téměř žádné pravomoci, chodit budou beze zbraně.

"Při výkonu služby čeští policisté nebudou provádět služební úkony, služební zákroky a nebudou zapojeni ani  do bezpečnostních opatření," říká policejní mluvčí.

Uniformovaní Češi budou působit zejména v  nejnavštěvovanějších turistických lokalitách, jako je poloostrov Istria  nebo Makarská riviéřa.

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější prázdninové cíle českých turistů, a jeho obliba stále stoupá. Na dovolenou tam loni vyrazilo 677 tisíc Čechů, což bylo o 11 procent více než v roce 2006.

V souvislostech:
Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží
Chorvatsko zpřísnilo pravidla pro dětské turisty

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy