Únos významného politika, brutální vražda vědkyně. Ukrajinci a Rusové si oblíbili "zločiny naoko"

Radim Klekner Radim Klekner
2. 6. 2018 11:07
Novinář Arkadij Babčenko zdaleka nebyl první. Ukrajinští i ruští vyšetřovatelé používají zinscenované vraždy nebo únosy poměrně často.
Ukrajinské bezpečnostní služby zveřejnily záběry ze zatčení muže podezřelého z pokusu o vraždu ruského novináře Babčenka. | Video: Reuters

Kyjev - Když ukrajinská tajná služba SBU tento týden zinscenovala vraždu ruského novináře Arkadije Babčenka, rozhodně to nebyl první případ. Předstírání vraždy nebo únosu určité osoby s cílem dopadnout ty, kdo si zločin objednali, je sice kontroverzní, na Ukrajině však poměrně běžná metoda.

Použilo ji v minulosti dokonce i Rusko, které přitom Kyjev za "operaci Babčenko" ostře kritizovalo.

Jeden takový případ se stal celkem nedávno. Loni v únoru stála SBU za předstíraným únosem Oleksije Hončarenka, významného poslance ukrajinského parlamentu, který byl zvolen za prezidentský Blok Petra Porošenka.

Hončarenko pak v rozhovoru s ukrajinskou státní tiskovou agenturou Ukrinform přiznal, že posloužil jako návnada, aby SBU mohla dopadnout skutečné organizátory plánovaného únosu. Tajná služba zatkla skupinu lidí okolo Oleksandra Kušnarjova, člena samosprávy Lymanského okresu, který leží v Oděské oblasti. Kušnarjov, který je příslušníkem proruského Opozičního bloku, nicméně popřel, že by únos zorganizoval.

Stejně jako Babčenko je i Hončarenko hlasitým kritikem Kremlu. Uspořádal například několik protestů proti ruskému vměšování do ukrajinských záležitostí. V roce 2015 byl v Moskvě krátce zadržen na shromáždění k uctění památky zavražděného vůdce ruské opozice Borise Němcova.

Akce dozorovaná z Kyjeva

V Oděské oblasti došlo o rok dříve, v květnu 2016, ještě k jedné podobné události. V médiích se objevila zpráva, že v obci Krasnyje Zory byl zavražděn právník Aleksandr Pogorelyj.

Pogorelyj odhaloval podivné praktiky místního zastupitelstva okolo prodeje pozemků v lázeňském městečku Zatoka na pobřeží Černého moře. Zastupoval taky estonského podnikatele Marcela Vichmanna, který v souvislosti s plánovanou investicí do místních lukrativních pozemků čelil vydírání.

Vichmann si pronajal dvanáct kilometrů pobřeží u Zatoky s cílem vybudovat tu největší pobřežní letovisko v Evropě. Na akci vzhledem k citlivosti případu a zájmu Kyjeva o ochranu zahraničních investic dozírala dokonce sama šéfka ukrajinské policie Chatija Dekanoidzeová.

Jenže i vražda Pogorelyje byla fingovaná a měla pouze posloužit k zadržení objednatelů zločinu. SBU následně oznámila, že nájemné vrahy chytila "se zbraní v ruce" v automobilu s krymskou poznávací značkou.

A v dubnu 2016 zase ukrajinská policie fingovala v Záporožské oblasti vraždu ázerbájdžánského podnikatele s ukrajinským pasem. V jeho voze BMV měla explodovat bomba.

Objednatelem vraždy byl jiný ázerbájdžánský podnikatel, který se s druhým mužem dostal do obchodního sporu. Oba podnikali v potravinářství.

Případy z Ruska

K inscenování kriminálních činů se ale uchylují také ruští vyšetřovatelé. Ti minulý měsíc v Uralské oblasti zatkli muže podezřelého z objednání vraždy své známé, za kterou měl zaplatit 110 tisíc rublů (necelých 40 tisíc korun).

Policisté muže zatkli poté, co pochválil video natočené při fingovaném útoku, které mu poslali přes prostředníka.

"V minulosti jsem psal o nejméně deseti případech, při nichž byla použita tato taktika," prozradil ukrajinské redakci Rádia Svobodná Evropa Jevgenij Vyšenkov, zástupce šéfredaktora ruského zpravodajského portálu Fontanka.ru.

V dubnu 2009 ruská policie předstírala vraždu rektorky petrohradské Polární akademie Kermen Basangové. Vrah ji měl pobodat a žena následně zemřít v nemocnici. Policie později zatkla tři zaměstnance akademie, podezřelé z toho, že si vraždu objednali.

Nájemný vrah totiž předtím údajně odmítl zaútočit na vědkyni, která byla v té době těhotná, a udal vše na policii.

A v únoru 2016 zase ruští kriminalisté fingovali únos podnikatele Antona Bělobragina, majitele sítě obchodů Spar, jehož opuštěné auto "nalezli" prošpikované kulkami. Několik dní po předstíraném únosu však zatkli skutečné objednavatele plánované vraždy.

Stejně tomu bylo i v případě zinscenovaného únosu starosty města Juškar-Ola v Orlovské oblasti Pavla Plotnikova z dubna 2015 nebo předstírané vraždy Armajse Džomardjana v létě 2013 v Rostově na Donu.

Video: Kolegové radostně přivítali Babčenka. Omluvil se, že jim nemohl nic dopředu prozradit

Kolegové radostně přivítali Babčenka. Omluvil se, že jim nemohl nic dopředu prozradit | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy