Evropská rarita: Lázně, ve kterých studená voda léčí teplem

Jana Patková
13. 7. 2015 7:00
V prvním díle letního seriálu Aktuálně.cz o neobvyklých turistických cílech vás zavedeme do Jeseníků. Ukrývá se tam evropská rarita – balneopark, ve kterém léčí podle metod Vincenze Priessnitze.
Balneopark v lázních Jeseník.
Balneopark v lázních Jeseník. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Jeseník - Na Gräfenberku se v dobách největší slávy léčila a setkávala politická i kulturní elita tehdejší Evropy i zámoří. O Vincenzu Priessnitzovi se mluvilo i psalo.

Už za jeho života vzniklo na dvě stě publikací o léčebných metodách, jejichž základem je "obyčejná" voda. Její blahodárné účinky může nyní vyzkoušet úplně každý v unikátním Balneoparku v lázních Jeseník.

Za studenou vodou v nejrůznější podobě se zájemci mohou vydat od srpna roku 2010, kdy byl Balneopark otevřen.

Jedna ze zastávek v Balneoparku.
Jedna ze zastávek v Balneoparku. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Léčbu vodou tu vyzkoušíte na jednotlivých zastaveních vodní zahrady, která jen tak mimochodem nabízí také čerstvé povětří jesenických hor. Vy sami dodáte pohyb, který byl a je nedílnou součástí Priessnitzovy metody navracení zdraví.

Voda je v Balneoparku opravdu studená, ovšem vtip je v tom, že "léčebný účinek nemá chlad jako takový, ale teplo, které je studenou vodou následně vyvoláno", jak píše sám léčitel Priessnitz.

Na počátku 19. století se mu podařil malý zázrak: založil v Jeseníku – tehdejším Gräfenberku – první vodoléčebné lázně na světě a vyhnal nemocné ze zatuchlých místností na vzduch a na slunce.

Zkušenosti prý chalupnický synek Vincenz nabyl v přírodě, když tajně pozoroval, jak si zraněný srnec vyléčil poraněný běhák koupelemi v lesní studánce.

V šestnácti letech si vyzkoušel, že jeho tušení ohledně vody jsou správná. Spadl totiž pod naložený koňský povoz a kola mu přejela hrudník. Ranhojič mu moc nadějí nedával, Vincenz však vsadil na vodu a po roce byl zdravý.

Součástí terapie je i pohyb na čerstvém vzduchu.
Součástí terapie je i pohyb na čerstvém vzduchu. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Zpráva o tomto "zázraku" se rychle rozkřikla a za Priessnitzem začali chodit lidé s prosbou o pomoc. Když už jich bylo příliš, "vodní doktor" dal přestavět svůj rodný dům v prostornější a vznikl zmíněný vodoléčebný ústav.

Jeho klienti, mezi nimiž nechyběli například arcivévoda František Karel či spisovatel N. V. Gogol, na sebe a do sebe nechali lít studenou vodu všemi způsoby, protože léčba jesenického léčitele prostě fungovala.

O tradiční metody podpořené nejnovějšími poznatky se opírají i současné Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník, jejichž management a Společnost V. Priessnitze chtěly dát možnost okusit vodní terapii kromě pacientů také široké veřejnosti.

Právě proto vznikl Balneopark s pěti zastaveními a pěti hydroterapiemi.

V Priessnitzových přírodních lázních horních a dolních končetin se budete čapím pochodem procházet po nevelkém bazénku a máchat si ruce v žulových vanách. 

Při Priessnitzově koupeli nohou s akupresurou vám budou nohy masírovat různě veliké oblázky na dně mělkého bazénku.

Na Priessnitzovu lavičku se posadíte a budete volně komíhat nohama ve vodě, zatímco Priessnitzovy střiky budou "pracovat" za vás: dvě protilehlé trysky vodou promasírují nohy a pozadí, další dvě ramena a ruce.

Co vás čeká na zastavení pátém s názvem Priessnitzova sprcha, jistě uhádnete.

Vloni byly tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Více se o nevšedních turistických cílech, pod nimiž jsou podepsané české firmy, dozvíte v letním seriálu Aktuálně.cz. Devět následujících týdnů vám vždy v pondělí představíme jeden z nich.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy