Evropská rarita: Lázně, ve kterých studená voda léčí teplem

Jana Patková
13. 7. 2015 7:00
V prvním díle letního seriálu Aktuálně.cz o neobvyklých turistických cílech vás zavedeme do Jeseníků. Ukrývá se tam evropská rarita – balneopark, ve kterém léčí podle metod Vincenze Priessnitze.
Balneopark v lázních Jeseník.
Balneopark v lázních Jeseník. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Jeseník - Na Gräfenberku se v dobách největší slávy léčila a setkávala politická i kulturní elita tehdejší Evropy i zámoří. O Vincenzu Priessnitzovi se mluvilo i psalo.

Už za jeho života vzniklo na dvě stě publikací o léčebných metodách, jejichž základem je "obyčejná" voda. Její blahodárné účinky může nyní vyzkoušet úplně každý v unikátním Balneoparku v lázních Jeseník.

Za studenou vodou v nejrůznější podobě se zájemci mohou vydat od srpna roku 2010, kdy byl Balneopark otevřen.

Jedna ze zastávek v Balneoparku.
Jedna ze zastávek v Balneoparku. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Léčbu vodou tu vyzkoušíte na jednotlivých zastaveních vodní zahrady, která jen tak mimochodem nabízí také čerstvé povětří jesenických hor. Vy sami dodáte pohyb, který byl a je nedílnou součástí Priessnitzovy metody navracení zdraví.

Voda je v Balneoparku opravdu studená, ovšem vtip je v tom, že "léčebný účinek nemá chlad jako takový, ale teplo, které je studenou vodou následně vyvoláno", jak píše sám léčitel Priessnitz.

Na počátku 19. století se mu podařil malý zázrak: založil v Jeseníku – tehdejším Gräfenberku – první vodoléčebné lázně na světě a vyhnal nemocné ze zatuchlých místností na vzduch a na slunce.

Zkušenosti prý chalupnický synek Vincenz nabyl v přírodě, když tajně pozoroval, jak si zraněný srnec vyléčil poraněný běhák koupelemi v lesní studánce.

V šestnácti letech si vyzkoušel, že jeho tušení ohledně vody jsou správná. Spadl totiž pod naložený koňský povoz a kola mu přejela hrudník. Ranhojič mu moc nadějí nedával, Vincenz však vsadil na vodu a po roce byl zdravý.

Součástí terapie je i pohyb na čerstvém vzduchu.
Součástí terapie je i pohyb na čerstvém vzduchu. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Zpráva o tomto "zázraku" se rychle rozkřikla a za Priessnitzem začali chodit lidé s prosbou o pomoc. Když už jich bylo příliš, "vodní doktor" dal přestavět svůj rodný dům v prostornější a vznikl zmíněný vodoléčebný ústav.

Jeho klienti, mezi nimiž nechyběli například arcivévoda František Karel či spisovatel N. V. Gogol, na sebe a do sebe nechali lít studenou vodu všemi způsoby, protože léčba jesenického léčitele prostě fungovala.

O tradiční metody podpořené nejnovějšími poznatky se opírají i současné Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník, jejichž management a Společnost V. Priessnitze chtěly dát možnost okusit vodní terapii kromě pacientů také široké veřejnosti.

Právě proto vznikl Balneopark s pěti zastaveními a pěti hydroterapiemi.

V Priessnitzových přírodních lázních horních a dolních končetin se budete čapím pochodem procházet po nevelkém bazénku a máchat si ruce v žulových vanách. 

Při Priessnitzově koupeli nohou s akupresurou vám budou nohy masírovat různě veliké oblázky na dně mělkého bazénku.

Na Priessnitzovu lavičku se posadíte a budete volně komíhat nohama ve vodě, zatímco Priessnitzovy střiky budou "pracovat" za vás: dvě protilehlé trysky vodou promasírují nohy a pozadí, další dvě ramena a ruce.

Co vás čeká na zastavení pátém s názvem Priessnitzova sprcha, jistě uhádnete.

Vloni byly tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Více se o nevšedních turistických cílech, pod nimiž jsou podepsané české firmy, dozvíte v letním seriálu Aktuálně.cz. Devět následujících týdnů vám vždy v pondělí představíme jeden z nich.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy