Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Víno z Prahy, to jako vážně?

3. 10. 2019 21:27
Tož není špatné na Pražáka. Pravděpodobně nejčastější reakce na víno z pražských vinic. V současné době má Praha 14 aktivních vinic, v době Karla IV. však byla hlavním městem vína.
Vinařství Salabka
Vinařství Salabka | Foto: Salabka

Historicky vinice patří k Praze, což je patrné hned při prvním pohledu na siluetu Pražského hradu. V jeho okolí jich najdete hned několik. Možná se budou na první pohled jevit jako pouhá dekorace, ale zdejší vinice jsou stále aktivní a plodí hrozny, z nichž se vyrábí pražské víno. Svatováclavská vinice je součástí Pražského hradu a pokud scházíte z Pražského hradu po Starých zámeckých schodech, nemůžete ji minout. Svatojánská vinice a vinice pod Strahovským klášterem jsou součástí jeho zahrad. Víno se zde pěstuje již od 12. století.

Foto: Salabka

K dalším oblíbeným místům zejména mezi Pražany patří zcela jistě historická vinice Grébovka. Pozůstatek vinic, které dříve zaujímaly celou plochu dnešních Havlíčkových sadů, založil ve 14. století Karel IV. Neméně oblíbený je také Vyšehrad, v jehož okolí najdete vinici pod Vyšehradem, vinice u Starého purkrabství nebo vinice Vyšehradské kapituly.

Vinařství Salabka
Vinařství Salabka | Foto: Salabka

Víno se však pěstovalo a stále pěstuje i v dalších pražských čtvrtích. V Modřanech, Dejvicích, na Proseku, a především v Troji, kde se nachází největší vinice v Praze. Zilvarovy vinice jsou patrné hned při příjezdu do Troji, nacházejí se na příkrých svazích Černého kopce. S rozlohou 2,5 ha patří k těm větším v Praze. V okolí Botanické a Zoologické zahrady můžete navštívit vinici sv. Kláry a o několik kroků dále se se svými 4,5 ha nachází Vinařství Salabka, jedna z nejstarších a rozlohou největších vinic v Praze. Jde o velmi unikátní místo s bohatou historií. První zmínky o zdejší oblasti jsou již z roku 1228. Naleznete zde také cca 1 000 hlav Ryzlinku rýnského, který se dochoval z výsadby z roku 1953. Nyní jej považujeme za nejstarší v Čechách. Historická vinice Salabka prošla v roce 2013 rozsáhlou rekonstrukcí a dnes zde můžete navštívit unikátní zážitkovou restauraci, plně funkční vinařství, palírnu nebo přenocovat v krásných apartmánech.

Práce na vinohradu je fyzicky i časově náročná, zejména v době vinobraní. I když 4,5 ha není ve vinařském světě příliš velká plocha, na městské vinařství je to dost. Pro srovnání: Václavské náměstí v Praze má něco málo přes 4 ha. Když se vám poštěstí, potkáte při návštěvě Salabky Tomáše Osičku, zdejšího mladého vinaře z Moravy, který se do Prahy přestěhoval z Velkých Bílovic. Zcela jistě vám rád povypráví o pražském víně, za které již získal četná ocenění z prestižních světových soutěží.

Tomáš Osička
Tomáš Osička | Foto: Salabka

Trojské vinice patří mezi přední inovátory a obnovitele vinařské činnosti v Praze. Zdejší vinařství mají také vlastní technologii na zpracování úrody, čímž se však všechny pražské vinice pochlubit nemůžou. Na přelomu září a října dorazilo vinobraní i do Prahy. Víno na pražských vinicích díky své poloze dozrává poněkud později než například u kolegů vinařů na Moravě. Pokud chcete ochutnat unikátní české víno nebo vás zajímá  jaká byla letošní úroda tak nemusíte cestovat na Moravu, vyrazte do pražské Troji.   

Praha v době Karla IV. byla hlavním městem vína. Právě proto produkce ze zdejších vinic končila na jeho stole. Kolik měla kdysi Praha vinic a v jakém rozsahu, se zřejmě nikdy nedozvíme. Naštěstí jsou zde stále lidé, kteří tento historický a kulturní fenomén Prahy a celé České republiky drží při životě a mají zásluhu na jeho zachování i pro další generace.

 

Právě se děje

Další zprávy