Vědec našel doping, který se nedá zjistit: placebo

Josef Tuček
12. 11. 2007 14:48
Sportovec, jenž si myslí, že dopoval, podá lepší výkon
Marion Jonesová slaví v Sydney 2000 zlato ze stovky. To nyní i s dalšími olympijskými medailemi kvůli dopingu vrací.
Marion Jonesová slaví v Sydney 2000 zlato ze stovky. To nyní i s dalšími olympijskými medailemi kvůli dopingu vrací. | Foto: Reuters

Turín - Je to zvláštní způsob dopingu: sportovec odvádí vyšší výkon a současně si uvědomuje, že podvádí, protože si vzal posilující látku. Žádný test to však neodhalí a ani nemůže odhalit. Tím dopingem je totiž neúčinné placebo.

Jak je to možné? A co to udělá s beztak už rozkolísanými dopingovými pravidly?

Neúčinná pilulka pomáhá

Takzvaný placebo efekt je fascinující medicínský fenomén. Lékaři jej vypozorovali už dávno: Lékař dá pacientovi placebo, tedy pilulku, v níž je neúčinná látka, třeba práškový cukr. Ovšem nemocnému řekne, že mu podal vysoce účinný lék. V některých případech tento "lék" pacientovi skutečně pomůže.

Fabrizio Benedetti se svými kolegy z univerzity v Turíně zkoumal, jestli placebo efekt může zabrat také při sportovním dopingu. Vyzkoušel to na morfinu, opiátu používaném pro potlačení bolesti.

Užívání morfinu je zakázáno jen v době sportovního soutěžení. Tím, že tlumí bolest, totiž dává sportovci nedovolenou výhodu, protože snese větší zatížení organismu. Morfin je však povolen při tréninku. Vychází se při tom z úvahy, že by nebylo správné odmítnout jej člověku, který trpí bolestí. Navíc je působení morfinu krátkodobé.

Placebo efekt potlačuje bolest

Už dříve Benedetti vyzkoušel, že když pokusná osoba dostává dva dny po sobě morfin a třetí den místo něj dostane placebo (a samozřejmě si myslí, že to je zase morfin), má i po placebu menší bolesti.

Iban Mayo - další přistižený závodník, který dopoval na Tour de France.
Iban Mayo - další přistižený závodník, který dopoval na Tour de France. | Foto: Reuters

Nyní šel s pokusy dál. Pro experimenty si vybral čtyřicet mladých atletů, kteří soutěžili v mačkání tvrdého míčku. Při tom začne ruka postupně bolet. Čím déle člověk bolest snáší, tím vícekrát dokáže míček zmáčknout.

Nejde samozřejmě o skutečnou sportovní disciplínu pro olympijské hry. Ale dá se tak napodobit sportovní výkon spojený s bolestivou námahou.

Zvýšený výkon při pokusu

Profesor Benedetti zjistil, že nejlépe si v soutěži vedli atleti, kteří dva týdny dostávali morfin a týden před soutěží už jen placebo.

Oproti nim horší výkony podávali atleti, kteří nedostávali žádný morfin, a také atleti, kteří dostali jen placebo přímo před soutěží.

Vysvětlení jevu nabídly výsledky poslední skupiny atletů: ti sice dostávali dva týdny morfin, ale před soutěží jim Benedetti podal kromě placeba také naloxon. To je preparát, který blokuje účinky opiátů. Výkon těchto sportovců byl rovněž slabší.

Z toho Benedetti vytvořil teorii, že placebo navazující na podávání morfia stimulovalo mozek k vytváření většího množství přirozených látek připomínajících opiáty a vedoucích ke zmírnění bolesti. Když je ovšem naloxon u jedné pokusné skupiny zablokoval, nemohl se efekt projevit.

Své poznatky publikoval v odborném časopise Journal of Neuroscience.

Nový druh dopingu

Přípravek Multipower Muscle Professional Whey Ultrafiltrated Whey Protein, ve kterém inspekce našla anabolika. V novém dopingu nic nekalého najít nepůjde.
Přípravek Multipower Muscle Professional Whey Ultrafiltrated Whey Protein, ve kterém inspekce našla anabolika. V novém dopingu nic nekalého najít nepůjde. | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Co je však podstatné: ať už má Benedetti se svou teorií o příčině vzniku placebo efektu pravdu, nebo ne, fakticky nabídl návod na vytvoření nedokazatelného dopingu.

Když bude sportovec dostávat morfin při tréninku (což je legální) a pak placebo, o němž si bude myslet, že to je morfin, bude i při závodě odolnější vůči bolesti a vymáčkne ze sebe vyšší výkon.

Samozřejmě, nesmí předtím číst tento článek. To už by věděl, že při závodě dostává napodobeninu drogy a placebo efekt by se vytratil.

Legální, ale stejně nebezpečné

Je otázka, jestli placebo může nahradit i jiné podpůrné preparáty. Ale to si lékaři podávající doping jistě dokážou vyzkoušet sami. Pokud pak svým závodícím svěřencům podají placebo a řeknou, že to je nová dopingová látka, kterou žádný test nezjistí, mohou tak zvýšit jejich výkonnost.

A přitom docela legálně, protože s využitím placeba pravidla nepočítala.

Nemusí to být úplně nevinné. Pokud placebo efekt bude soustavně potlačovat například bolest, která je varováním, že tělo je příliš přepínáno, může to být pro sportovcovo zdraví nebezpečné. Ale řada sportovců je stejně ochotna podstoupit kvůli výsledku jakékoli riziko.

Jen dopingovým komisařům by práce nepřibyla. Vždyť placebo se nedá nijak zjistit...

Vědci stále vylepšují poznávání genetické informace.
Vědci stále vylepšují poznávání genetické informace. | Foto: Archív

ČTĚTE TAKÉ:

Doping: Na řadě je vylepšování genů sportovce

Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. | Foto: Visa Paralympic World Cup
Nemá nohy. Ale ve finále MS by zdravým stačil

 

Právě se děje

Další zprávy