Škoda sells more cars, but strong crown hurts profits

CzechNews
31. 10. 2008 9:30
Financial crunch expected to further bite into profits at top Czech carmaker
Škoda sells well, but strong crown slashes bottom line by 25 percent
Škoda sells well, but strong crown slashes bottom line by 25 percent | Foto: Aktuálně.cz, Škoda Auto

Mladá Boleslav - The largest Czech carmaker, Škoda Auto, on Thursday announced its net profit for the first nine months of 2008 dropped by 24.7 percent year-on-year to CZK 8.66 billion.

The company sold 14.8 percent more cars than a year earlier, but its total revenue dropped by 2.2 percent to CZK 158.1 billion. Spokesman Jaroslav Černý said the strong crown was the main reason behind the lower figures.

The best-selling model was supermini Fabia, followed by small family car Octavia. The executive model Superb, the second generation of which was launched earlier this year, has also seen a moderate growth.

The earnings of the Mladá Boleslav-based company are expected to further decline, as the carmaker last week announced the global financial crisis was forcing it to down with the prices for some models.

"Škoda Auto has decided to reduce prices in reaction to increasing competition and a deepening economic crisis," said company spokeswoman Jana Skočdopolová.

The basic version of the Fabia with the economical 1.2 HTP/44 kW engine will cost CZK 229,900 instead of the current CZK 249,900. The price for the basic version of the Roomster will go down from CZK 339,900 to CZK 299,900. The discounts for some luxury versions of the Superb will amount to CZK 100,000.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy