Škoda sells more cars, but strong crown hurts profits

CzechNews
31. 10. 2008 9:30
Financial crunch expected to further bite into profits at top Czech carmaker
Škoda sells well, but strong crown slashes bottom line by 25 percent
Škoda sells well, but strong crown slashes bottom line by 25 percent | Foto: Aktuálně.cz, Škoda Auto

Mladá Boleslav - The largest Czech carmaker, Škoda Auto, on Thursday announced its net profit for the first nine months of 2008 dropped by 24.7 percent year-on-year to CZK 8.66 billion.

The company sold 14.8 percent more cars than a year earlier, but its total revenue dropped by 2.2 percent to CZK 158.1 billion. Spokesman Jaroslav Černý said the strong crown was the main reason behind the lower figures.

The best-selling model was supermini Fabia, followed by small family car Octavia. The executive model Superb, the second generation of which was launched earlier this year, has also seen a moderate growth.

The earnings of the Mladá Boleslav-based company are expected to further decline, as the carmaker last week announced the global financial crisis was forcing it to down with the prices for some models.

"Škoda Auto has decided to reduce prices in reaction to increasing competition and a deepening economic crisis," said company spokeswoman Jana Skočdopolová.

The basic version of the Fabia with the economical 1.2 HTP/44 kW engine will cost CZK 229,900 instead of the current CZK 249,900. The price for the basic version of the Roomster will go down from CZK 339,900 to CZK 299,900. The discounts for some luxury versions of the Superb will amount to CZK 100,000.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy