Šéf GE pro střední Evropu: Emise jsou byznysem zítřka

Dušan Klimeš
16. 4. 2007 16:05
Leslaw Kuzaj odpovídá deníku Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Leslaw Kuzaj má ve společnosti GE na starosti střední Evropu od roku 2002. Byl spoluzakladatelem jedné z prvních soukromých bank v Polsku.

Do GE se dostal v roce 1992, kdy se stal vrchním ředitelem GE pro Polsko.

Později byl jmenován předsedou dozorčí rady GE Capital Bank a předsedou dozorčí rady GE Housing Bank v Polsku.

Časopis Fortune znovu ocenil GE jako nejobdivovanější firmu světa. Existuje návod, jak toho dosáhnout?

Jsou alespoň dva důvody, proč toto ocenění získala právě GE. Za prvé jsme firmou, kterou ratingové společnosti  hodnotí stupněm AAA, tedy nejvyšší možnou příčkou.
Druhým důvodem je náš ekologický program Ecomagination, se kterým jsme začali již před dvěmi lety. V rámci této koncepce se zavazujeme vytvářet produkty šetrné k životnímu prostředí. Musí splňovat víc než jen současné standardy.
Hodnotitelé si jistě uvědomili, že to není jen nějaká marketingová kampaň, ale že tímto GE dělá vlastně něco pro lidi. Pomáháme tak bojovat proti globálnímu oteplování, emisím CO2. A tyto otázky jsou diskutovány všude na světě. V EU, Číně, i Americe.

Proč se ale pouštět do něčeho dnes tak riskantního, jako jsou ekologicky šetrné výrobky?

Historicky jsme hodně investovali do výzkumu a vývoje. A povedlo se nám vynalézt mnoho průlomových technologií v různých odvětních Ale pak někdo položil otázku: Jsou to výborné produkty, ale vyhovují ekologickým standardům? A my si uvědomili, že nestačí být jen inovativní. Jde o infrastrukturu a ta se buduje na desítky let. Je třeba si položit otázku, zda produkty budou splňovat ekologické standardy, a to nejen nyní, ale i za pět nebo patnáct let. Tyto standardy jsou totiž každým rokem přísnější a přísnější. Právě teď Evropská unie oznámila snížení 20% procent emisí do roku 2020. To zasáhne každou oblast podnikání, každý infrastrukturní projekt. A my jsme se už dříve rozhodli, že naše další přelomové vynálezy musí vyhovovat i těmto měřítkům.

Jak daleko může ecomagination dojít? Může až 100 procent vaší produkce splňovat tvrdé standardy, které jste si pro ecomagination stanovili?

Tady se propojují dva proudy. Prvním je naše vůle každý rok přidávat na ekologický seznam další a další výrobky. Druhým proudem je pak to, že jsme se našim akcionářům zavázali k dosažení určitých finančních výsledků..
V Americe se používá hezké přísloví "Green is green" (zelená je prostě zelená, pozn. red), což znamená, že produkty, které jsou šetrné k přírodě, mohou být zároveň ziskové. Nezapomeňte ale, že nejsme politickou stranou. Nedáváme tedy politické sliby. My máme skutečné investory, kteří chtějí vidět skutečné peníze.
A tak jsme se svými investory a akcionáři udělali dohodu, že ze "zelených" produktů budou i zelené dolary. Tyto produkty považujeme za velmi důležité. V roce 2010 plánujeme dosáhnout tržeb z prodeje těchto ekologicky šetrných produktů a služeb ve výši 20 miliard dolarů.

Foto: Aktuálně.cz

Dosahování posunu v ochraně životního prostředí může jít dvěma směry: směrnice vlád či orgánů jako je Evropská komise, nebo vše nechat na neviditelné ruce trhu. Která z cest je podle vás lepší?

Když vezmete celosvětovou firmu, jakou je GE, tak ta čelí i globálním výzvám. A tak je připravena řešit globální problémy, nikoliv pouze zohledňovat místní legislativu v jednotlivých zemích. Proč? Má prostředky, investuje do výzkumu a vývoje. Každá firma musí dodržovat standardy a limity. Pokud jste ale globální společnost, musíte být připraveni odpovídat více a lépe na výzvy

Které výzvy máte na mysli?

Například vodu. To je obrovská výzva. Tady, v pohodlí Prahy, to asi necítíme, ale stačí jít na jih Španělka a uvidíte, že voda je tam klíčem ke všemu. Ale víme, co bude při globálním oteplování s vodou zde, ve střední Evropě? Její dostupnost a kvalita se může stát problémem i tady.
Pokud se globálním problémem ukáže bezpečnost, musíme jako globální společnost odpovědět na problém bezpečnosti.
Dalším globálním problémem může být stárnutí populace, už teď je to problém skoro ve všech evropských zemích. Mladí lidé budou muset vydělávat víc a víc, aby bylo možné podporovat více starších lidí. To je další výzva, na kterou by globální společnosti měly odpovědět. Bude zapotřebí nových medicínských technologií, abychom mohli pomoci překonat stárnutí populace, zdravotní problémy a omezení lidí.

Takže frázi "každý problém je i výzvou" nebere jen jako klišé? Které hrozby cítíte například ve střední Evropě?

Střední Evropa se velmi rychle rozvíjí. Možná až příliš rychle a rozevírají se nůžky mezi bohatými a chudými.
Ale největší výzvou pro středoevropské vlády je "jak utratit evropské peníze". Novináři i lidé se ptají: kolik procent dostupných peněz se podařilo vyčerpalo z evropských fondů? Ale to není dobrá otázka.

Jak by se k tomu tedy měli žadatelé postavit?

Dám příklad. Stát potřebuje koupit čističku odpadních vod. Jsou dvě cesty. Můžete si koupit velmi moderní, která je schopna filtrovat vodu téměř dokonale včetně virů a bakterií, nebo velmi levnou, konveční, ne tak účinnou, která je na trhu již mnoho let. Jelikož tendr bývá připraven tak, že rozhoduje cena, utratí se evropské peníze za výběhovou čističku.
Otázka tedy má znít: Jak a na co utrácí stát evropské peníze a ne kolik. A utrácet by se měly za infrastrukturu, která vydrží dlouho a splňuje normy zítřka, protože jde o investici na řádově desítky let. Důležité, je si položit otázku, o co Vám jde. Myslím, že v regionu střední Evropy jde o to vybudovat infrastrukturu, která umožní těmto zemím a jejich národním ekonomikám být konkurenceschopnými. Když si budete domů kupovat nový počítač, také si koupíte ten nejnovější, a ne ten, který je zastaralý.

Foto: Aktuálně.cz

Co se dá podle vás dnes považovat za obor zítřka?

Zůstanou jím inovace, v obecném smyslu slova a dlouhodobě. Ale v nejbližších deseti letech budou podle mého názoru nejdůležitějším byznysem emise CO2. Cokoli je spojeno s emisemi. Od jejich zachytávání, přes omezování a bude se to týkat všeho: infrastruktury, aut, letadel.

Jak jste se vlastně vy sám dostal k bankovnictví, se kterým jste po pádu komunismu začínal?

Já vlastně nejsem bankéř. Já se považuji spíš za podnikatele. Ale když jsem začínal, viděl jsem kolem sebe spoustu lidí, jak si zakládají podniky a chtěl jsem jim pomoci sehnat kapitál, tak jsem se vlastně stal jedním ze zakladatelů banky. Ačkoliv jsem pracoval jako člen statutárních orgánů bank, nejsem bankéř profesí. Já jsem vlastně jen zákazníkem bank.

Máte svůj účet u GE?

Mám od GE hypotéku.

Vzpomínáte na nejtěžší chvíli ve vaší kariéře?

To byly dny po 11. září. Po této události v USA museli všichni přemýšlel o změně svých strategií a o tom, jak to ovlivní ekonomiku. Světová ekonomika šla dolů a my museli vymyslet, jak řídit úspěšně společnost v době, kdy byla útlumem zasažena ekonomika celosvětově, kdy byla všude zpomalena.

Jak by vypadal váš vysněný den, kdybyste si ho mohl sám naplánovat?

Nejlepší věcí, která by se mi mohla v takový den stát, by bylo to, že bych si mohl vypnout mobil. Pokud bych mohl udělat toto, nevím, co bych dělal dál, protože ani nevím, jaké by to vlastně bylo. Ale mohl bych dělat téměř cokoli, protože by mě to obrovsky osvobodilo.
Možná bych ale šel na místo, jako je závodní okruh v Brně, tam bych si půjčil auto a jezdil dokola po trati, dokud bych nepropotil košili.

 

Právě se děje

Další zprávy