Peking- Koncertní pódia rockových hvězd ověšená obrovitými reproduktory se možná brzy stanou minulostí.
Čínští vědci vyvíjejí reproduktor z uhlíkových nanovláken, který bude plochý a téměř neviditelný, neboť nebude potřebovat žádné objemné magnety ani trychtýřovitou membránu, která zvuk "přehrává". Navíc jej bude možné integrovat do stropu nebo dokonce i záclon.
Studie byla publikována v odborném časopise Nano Letters.
Zvuk vědce překvapil
Nanotechnologie, tedy technologie pracující se součástkami zcela nepatrných velikostí, nacházejí uplatnění téměř napříč všemi technickými obory.
Nanovlákna jsou ceněna zejména pro svou pevnost a vysokou vodivost. Ale jejich schopnost reprodukovat zvuk byla pro vědce překvapením.
Kaili Jiang z pekingské univerzity Tsinghua spolu s kolegy tuto vlastnost objevil prakticky náhodou, když na opačné konce deset centimetrů široké tenké vrstvy nanovláken umístil elektrody. Poté, co obvodem začal procházet proud, se ozval zvuk, který vědce ohromil.
Ti ve své studii uvádějí, že proud v obvodu způsobil, že se vzduch, který nanofilm obklopoval, rapidně oteplil, což vyvolalo tlakové vlny, které lidské ucho vnímá jako zvuk. Stejný princip způsobuje, že za bouřky blesk vyvolá hrom. U dnešních reproduktorů jsou tlakové vlny vytvářeny membránou, kterou rozkmitávají magnety.
Století známý jev
Podle časopisu Science se vědci termoakustickému jevu, který bude využívat nový nanoreproduktor, věnovali již před víc než sto lety, kdy experimentovali s tenkými kovovými fóliemi. Jenže praktické uplatnění při přehrávání zvuku nebylo možné, neboť zvuk byl velmi slabý. Oproti těmto pokusům je zvuk produkovaný nanofilmem 260krát silnější, protože nanovlákna lépe převádějí elektrický proud na teplo.
Tým experimentoval s různými rozměry nových reproduktorů, od několika čtverečních centimetrů po plochu o velikosti listu poznámkového bloku. Tyto větší reproduktory dokázaly hrát stejně hlasitě jako jejich nynější "kolegové" stejných rozměrů, navíc jen s velmi nízkým zkreslením a vysokou kvalitou přehrávání. Čínský tým nyní připravuje novou technologii pro komerční využití.