Vymysleli si, že obce zničil déšť. Dostali miliony

Radek Nohl Radek Nohl
8. 5. 2011 7:00
Podezřelá firma ze severu Čech využila důvěry starostů, těm teď hrozí vězení
Foto: Jan Langer

Praha - Teplická Inženýrská stavební agentura dokázala oblouznit desítky starostů tím, jak zvládá "práci všeho druhu".

Řadě obcí pomohla získat milionové dotace, na které dříve nedosáhly. Mnohdy ale využila podezřelých praktik, které na základě několika trestných oznámení prošetřovala policie.

Teď policisté kromě zástupců firmy obvinili i devět starostů.

Jak firma běžně postupovala, dokazuje příběh ze Rtyně nad Bílinou.

Inženýrská stavební agentura, která patří Vlastimilu Houskovi, malé obci na Teplicku zajistila veškerý servis. Připravila projektovou dokumentaci. Podala na ministerstvo pro místní rozvoj žádost o dotace za 8,2 milionu korun. A dokonce vyhrála i výběrové řízení.

Hlavní fakta v kauze

  • Protikorupční policie stíhá devět starostů a dva podnikatele z Ústeckého a Středočeského kraje. Podváděli při čerpání dotací určených na živelní pohromy a nadhodnocovali ceny zakázek.
  • Starostové v žádostech o dotace tvrdili, že obecní majetek téměř zničen přívalovými dešti. Toto tvrzení dokládali posudky, průvodními a technickými zprávami a dalšími dokumenty. Nic z toho však nebyla pravda.
  • Podle policie vyčerpali celkem 29,5 milionu korun, dalších 45,5 milionu už získat nestihli.
  • Policisté už společně se státním zástupcem v Ústí nad Labem zabavili u dvou obviněných náhradu odpovídající výnosu z trestné činnosti ve výši přibližně 8,5 milionů korun.

Nakonec tak za více než deset milionů korun opravila dvě místní komunikace a opěrnou zeď, které měly poničit vydatné deště.

Starosta: Firma uměla vše vyběhat

Starosta obce Jaroslav Liška si spolupráci s problematickou firmou nemůže vynachválit. "Už jsme s nimi jednou spolupracovali, uměli vše vyběhat. Zkoušeli jsme to i sami, nikdy jsme ale dotaci nezískali," prohlásil pro Aktuálně.cz Liška.

Společnost byla tak šikovná, že si sehnala i posudek Českého hydrometeorologického ústavu, který měl potvrdit, že tehdy skutečně nad Rtyní řádil přívalový déšť a obě stavby poničil.

Ministerstvo pro místní rozvoj ale při kontrole zjistilo, že alespoň opěrnou zeď žádná živelná pohroma neponičila. Obec tak o část peněz přišla.

"V tomto případě bylo ministerstvo upozorněno ze strany občanů, že skutečnosti uváděné v žádosti neodpovídají realitě. Po prošetření se ukázal tento podnět pravdivým," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jan Dvořák.

Rtyně nad Bílinou nakonec přišla o 350 tisíc korun. "Opravu zdi nyní musíme splácet z vlastního rozpočtu," řekl starosta Liška.

Majetek podle policie déšť nikdy nepoškodil

Také v dalších městech a obcích v severních a středních Čechách využívala firma důvěry starostů. Zlákala je na to, že pro získání dotace nebudou muset nic dělat. Vždy pro ně měla projekt připravený, přivedla si i svého soudního znalce. V mnoha případech nakonec obec peníze získala.

Příběh ze Rtyně nebyl ojedinělý. Policisté nyní stíhají devět starostů mimo jiné proto, že města žádala o dotace, přestože jejich majetek nebyl v daném období, ani bezprostředně předtím či poté, poškozen jakoukoli živelnou pohromou.

"Proto ani nemohl nastat stav popisovaný v žádostech o dotace," řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Zakázky se rozdávaly hodně divoce, řekl znalec

Podle něj bylo také běžné, že ceny za rozsah prací a použitý materiál byly výrazně nadhodnoceny. To ale znalec Oldřich Dobrý, který s firmou spolupracoval, odmítá.

"Ceny před výběrovým řízením byly přijatelné," řekl Aktuálně.cz Dobrý. Co se dělo poté, prý ale už neví.

Inženýrské stavební agentuře se nakonec podařilo vyčerpat z ministerstva pro místní rozvoj téměř 30 milionů korun. Problémy ale nyní mají v Moldavě na Teplicku, Huntířově na Děčínsku, Poříčanech či Pečkách na Kolínsku. Starosty všech těchto obcí podle médií policisté stíhají.

Majitel firmy Vlastimil Houska od středy nezvedá telefon. Neodpovídá ani na maily. Jeho asistentka řekla, že neví, kde je.

 

Právě se děje

Další zprávy