Metr silnice stál 18 tisíc, policie teď kauzu odložila

Radek Nohl Radek Nohl
22. 5. 2013 16:42
Jde o další případ vyšetřovaný v souvislosti s dotacemi z ROP Severozápad
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem - I když v kauze ROP Severozápad doposud padlo několik obvinění, policie v případu silnice na Děčínsku nikoho stíhat nebude.

Vyšetřovatelé se projektem za zhruba 390 milionů včetně dotace z Evropské unie začali zabývat loni v létě, kdy si přišli pro důkazy přímo do budovy ústeckého dotačního úřadu.

Teď po tři čtvrtě roce ale policisté rozhodli, že k trestnému činu nedošlo. "Věc jsme odložili," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Zakázka před volbami

Příběh silnice z České Kamenice do Jiříkova se začal psát v létě 2008, jen několik měsíců před krajskými volbami a navíc v době, kdy Ústeckému kraji neotřesitelně vládla ODS.

Poslanec ODS Jiří Šulc.
Poslanec ODS Jiří Šulc. | Foto: Ludvík Hradilek

Správa a údržba silnic Ústeckého kraje právě tehdy vypsala soutěž, ze které za tři měsíce, před zvolením nového vedení kraje, bylo vybráno vítězné sdružení firem Herkul a Vodohospodářské stavby.

Stavební dozor pak měla na starosti společnost Along, jejímž jedním ze společníků byl v minulosti také bývalý hejtman a současný poslanec ODS Jiří Šulc.

Hodnotitelé z ODS

Podle auditu, který pro ministerstvo financí zpracovala firma Deloitte, projekt prošel i díky bodům, které mu přidělili hodnotitelé Petr Kušnierz (bývalý ředitel úřadu, který nyní sedí ve vězení), Vladimír Bártl (ODS a bývalý primátor Mostu), Petr Horký (ČSSD a bývalý náměstek hejtmana v Karlovarském kraji), Kamil Řezníček (ODS a bývalý radní v Karlovarském kraji), Zdeněk Sysel (ODS) a také majitel stavební společnosti Zdislav Mazur (byl společníkem ve firmě, v níž nyní figuruje bratr vlivného podnikatele Daniela Ježka).

Krátce před tím, než byla stavba za unijní dotace postavena, se rozhodl kraj, že nechá na stejné silnici vybudovat ještě 1,5 kilometru dlouhý stoupací pruh pro kamiony. Ten přišel krajskou kasu na 115,5 milionu korun.

Z veřejných peněz a díky unijní dotaci tedy stála komunikace na Děčínsku více než půl miliardy korun. Ústecký kraj již dříve pochybení odmítal.

Diskutujete! Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy