Obec se dál brání obří obchodní zóně. Starosta byl sám developer, zkrachoval a mstí se, útočí firma

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 6. 2016 11:04
Developerská firma, která chce poblíž Dobřejovic stavět obří komerční zónu, proti níž obec protestuje, přišla za starostou Jiřím Kappelem s prosbou: Uspořádejte setkání, ať si občané sami řeknou, co je trápí a v čem bychom jim mohli pomoci. Starosta to odmítl. "Nebudu iniciovat něco, co by mělo vést k prosazení vašeho projektu," reagoval. Developer poté přešel do protiútoku a rozeslal zprávu, že starosta sám dřív vlastnil developerskou firmu, která ale zkrachovala. "Teď zřejmě za trest brání jiným v realizaci rozvojových projektů bez ohledu na prospěch obce, v jejímž čele stojí," uvedl šéf developera Jakub Andrle.
Neprojdou. Starosta Dobřejovic Jiří Kappel nechce, aby v blízkosti jeho obce vyrostla obří komerční zóna.
Neprojdou. Starosta Dobřejovic Jiří Kappel nechce, aby v blízkosti jeho obce vyrostla obří komerční zóna. | Foto: Matej Slávik

Praha/Dobřejovice - Firmě Domo Development se nedaří přemluvit obec Dobřejovice, aby stáhla protesty proti chystané komerční zóně těsně za hranicí jejího katastru podél dálnice D1. Obří zóna má měřit dva kilometry, z toho na třetinu pod názvem Kostka Čestlice, která leží těsně u Průhonic, už má Domo Development územní rozhodnutí. Zbytek je v územním plánu stále jen jako pole.

Developer již dříve neuspěl s nabídkou daru deseti milionů korun výměnou za to, že obec přestane stavbě bránit. V pondělí se proto snažil na schůzce s vedením obce zjistit, za jaké ústupky by radnice přestala klást odpor.

Ředitel firmy Jakub Andrle obci navrhl, aby z místních obyvatel zřídila skupinu, která by záměr developera projednala. A řekla, co je trápí a v čem by jim developer mohl případně pomoci. To ale starosta Jiří Kappel odmítá.

"Radnice prosazuje názor, který je odlišný od vašeho cíle. Nebudu iniciovat něco, co by mělo vést k prosazení vašeho projektu," uvedl. "Vyhráli jsme volby díky našemu programu, kde je na prvním místě, že zabráníme megalomanským stavbám v okolí, a také to, že zklidníme dopravu," dodal Kappel.

Průhonice byly vstřícnější

Obci, která už je nyní sevřená v trojúhelníku mezi dálnicí D1 a Pražským okruhem, vadí, že by přišla o další kus zeleně a kvalitní orné půdy v okolí. Ale také to, že ji zahltí doprava. Nájezd do zóny má být totiž ze strany Dobřejovic. A Kappel kritizuje i to, že developer tají, co chce vlastně postavit. "Až v novinách jsme si přečetli, že tu snad má být IKEA," uvedl starosta. Ani na přímé otázky to však Anderle nepotvrdil.

Zatímco v Dobřejovicích firma naráží, v sousedních Průhonicích, k nimž první část zóny přiléhá, byla úspěšnější. "Tam byli také proti, ale byli ochotni s námi jednat. A když jsme doladili některé věci, tak to na zastupitelstvu schválili," uvedl Andrle. Ono doladění byla kanalizace za desítky milionů korun a slib, že vjezd do zóny bude mimo Průhonice a i z ní se do nich nebude moci přímo sjet.

"Průhonice prostě nechtějí dopravu, tak jsme jim vyhověli," vysvětluje Andrle. "Jsou si jako my vědomi toho, co by znamenalo, že by ta doprava jezdila přes ně," reaguje Kappel.

Jak má vypadat nová komerční zóna mezi 6 a 8 kilometrem D1 u Průhonic
Jak má vypadat nová komerční zóna mezi 6 a 8 kilometrem D1 u Průhonic | Foto: archiv

Chtěli se napojit, tak to platí

"Ta zóna je napojována na inženýrské sítě a čističku v obci Průhonice. A protože není kapacita dostatečná, tak jsme dali podmínku jejího zvýšení," uvedla starostka Průhonic Hana Borovičková. A je také podle ní logické, že nechtějí, aby doprava ze zóny zahltila jejich obec.

Borovičková zdůraznila, že Průhonice neprotestovaly pouze proti první části zóny, která již získala územní rozhodnutí. Proti tomu, aby se rozšířila na celé dva kilometry, jsou ale také. "K druhé části jsme taky dali nesouhlasné stanovisko, protože tam není například žádné odclonění zelení," uvedla Borovičková.

Andrle tvrdí, že i když zaberou ornou půdu, tak kolem svého projektu vysadí tisíce stromů a keřů, které budou mít mnohem příznivější vliv na životní prostředí než pole, které tam nyní je. Zachytí prý mnohem víc prachu a hluku, a navíc udělají přirozený stín.

"Budou generovat kyslík a čistit ovzduší. Projekt s tolika vzrostlými stromy v republice zřejmě není," uvedl. A poukázal navíc na to, že sami v rámci svého projektu odstraňují škody, za které mohu vlastně Dobřejovice: tím, že je část jejich katastru výše než okolí, voda od nich působí milionové škody například v katastru sousedních Průhonic. "My proto děláme kaskádu a suché poldry," poukazuje. A kvalitní půda prý nepřijde vniveč - domluvili se s Agro Jesenice, že ji převezou na nedaleký pozemek, který se tím zúrodní.

Zkrachoval, tak se mstí

Když ale Andrle starostu Dobřejovic Kappela nepřesvědčil, přešel do protiútoku. A upozorňuje na to, že i jeho současný "protivník" byl v minulosti developer. A asi nepříliš úspěšný, když firma Kappel a.s, kterou založil, skončila v konkurzu.

"Teď zřejmě za trest brání jiným v realizaci rozvojových projektů bez ohledu na prospěch obce, v jejímž čele stojí," uvedl Andrle v tiskové zprávě, kterou po neúspěšném jednání rozeslal.

Sám Kappel krach jedné ze svých dřívějších firem přiznává, ale s jeho současnou činností to podle něj nesouvisí. "Skončili jsme v konkurzu kvůli soudnímu sporu o 14 milionů korun, který se táhl 12 let," popsal Kappel s tím, že tato firma se nezabývala developerskými projekty, ale správou nemovitostí.

Kappel odmítá i další Andrleho tvrzení, že zatímco projektu Domo Development hází klacky pod nohy, jiné a škodlivější podporuje. "Navenek sice hájí životní prostředí, ale současně připravuje změnu orné půdy 500 metrů za obcí na zastavitelné území, kde chce povolit betonárku, která se dotkne i okolních obcí," uvedl Andrle. Podle Kappela ale v žádném případě není nic rozhodnuto. "My jsme pouze řekli, že je potřeba udělat studii vlivu na životní prostředí. A podle toho, jak vyjde, se bude jednat dál," uvedl Kappel s tím, že je pro něj nepřijatelné, aby případná betonárka zabrala kvalitní půdu.

Už je to zas "jen" půda

První část plánované obchodní zóny, na níž mají být dvě velké budovy s 1100 parkovacími místy, chce Domo Development dokončit do roku 2019. Je ale otázka, zda se mu to podaří. Ministerstvo životního prostředí zrušilo souhlas s vynětím jejích pozemků u dálnice D1 ze zemědělského půdního fondu. Krajský úřad Středočeského kraje totiž pozemky vyňal, aniž by uvedl, o které se přesně jedná. A navíc své rozhodnutí neodůvodnil, ač to ukládá zákon.

Developer označuje rozhodnutí ministerstva za vadné. "Je důsledkem řady šikanózních odvolání ze strany obce Dobřejovice," uvedl jeho mediální zástupce Michal Donath.

Není to ale jediný problém. V březnu zase Domo Development pospíchalo se stavbou inženýrských sítí natolik, že ani nečekalo, až bude mít na ně pravomocné stavební povolení. Firmě tak kvůli tomu hrozí až milionová pokuta od stavebního úřadu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy