Sporná budova v ochranném pásmu Kavčích hor bude nižší

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
22. 9. 2011 20:05
Řada tamních obyvatel ale trvá na tom, že by se v lokalitě nemělo stavět vůbec
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Místo pětipatrové budovy vyroste v ochranném pásmu na Kavčích horách v Praze 4 pouze dvoupatrový dům.

Odpůrci stavby z řad občanů a opozice ale požadují, aby se nestavělo vůbec. Mají obavy o přírodní památku Podolský profil, kde má budova stát.

Jednání zastupitelstva provázely protesty občanů o opozice, kteří chtějí na parcele zachovat park. Dům podle nich naruší okolí, panorama Prahy, zhorší ovzduší a zasáhne také do přilehlého parku zvýšenou dopravou.

"Občané si to nepřejí. Chceme znát odpověď na otázku, proč radnice jde na ruku investorovi a proč tak vehementně požaduje, aby se zrovna na tomto místě stavělo. Občané mají to místo spojené se zelení a bytů je tam dostatek," zaznělo z řad obyvatel.

Zastupitelé Prahy 4 ale odhlasovali, že soukromému investorovi budovu na pozemku na Kavčích horách povolí. Může být ale maximálně deset metrů vysoká a mít dvě nadzemní podlaží. Investor Prominecon Group chtěl původně postavit pětipatrový dům.

"Je to samozřejmě lepší než původní varianta. Deset metrů je přesto dost, okolní vilky mají nejvýše osm metrů. Navíc nikdo neviděl nákres, jak bude horizont vypadat z druhé strany. V ochranném pásmu by se stavět nemělo," uvedla Iva Kotvová, členka komise výstavby a zastupitelka za Stranu zelených.

Proti výstavbě domu místní občané a opozice protestují už delší dobu. Více než tisícovka obyvatel podepsala petici proti výstavbě.

Opozice navíc radnici už delší dobu vyčítá, že pozemek investorovi pro stavbu poskytla. Před časem ho totiž vyměnila za jinou parcelu uprostřed Centrálního parku na Pankráci. Podle Strany zelených byla tato směna nevýhodná.

Radnice parcelu směnila za pozemek v hodnotě 8 milionů. Jenže reálná cena parcely na Kavčích horách je zřejmě mnohem vyšší, jedná se totiž o lukrativní lokalitu nad Vltavou. "Skutečná hodnota je přes 40 milionů," tvrdí Strana zelených.

Smlouva je výhodná, tvrdí radnice

Radnice ale podobná nařčení odmítá. Díky směně se radnici podařilo scelit pozemky v Pankráckém parku. Cena prý vycházela z posudku znalce. Ten ale nyní prošetřuje policie.

Podle starosty Pavla Horálka se podařilo dohodnout extrémně výhodné podmínky smlouvy. V té je zakotveno, že jakékoliv úpravy, které vyžadují stavební povolení, musí nejdříve schválit městská část. Díky tomu nyní může diktovat například počet pater.

"Upřesnili jsme i další podmínky eventuální výstavby - sadové úpravy, vysazování dřevin, dodržení odstupů novostavby od stávajících staveb, umístění parkovacích míst v podzemní garáži a podobně. Zastavěnost pozemku může činit maximálně 30 procent z jeho celkové výměry," uvedl Horálek (ODS).

Pokud by investor s podmínkami úřadu nesouhlasil, může od směny pozemků odstoupit. Musel by ale radnici zaplatit milion korun. V takovém případě by mu zůstal pozemek uprostřed Centrálního parku, na kterém chtěl původně také stavět.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy