Pražská ODS vyměnila šéfy, povedou ji Svoboda a spol.

Martina Machová Michal Žák Lucie Stuchlíková Martina Machová, Michal Žák, Lucie Stuchlíková
31. 1. 2012 0:10
Borise Šťastného střídá Bohuslav Svoboda. Tým doplnili jím vybraní lidé
Bohuslav Svoboda a Boris Šťastný
Bohuslav Svoboda a Boris Šťastný | Foto: Ludvík Hradilek

* Šťastný zaútočil na Svobodu, jeho volbě tím ale nezabránil * Potřebujeme získat novou důvěru voličů, míní nový šéf

Praha - Pražská ODS má zcela nové vedení.

V jejím čele stanul podle očekávání primátor Bohuslav Svoboda. Na volebním sněmu v TOP hotelu na Chodově získal 68 z 95 hlasů. Jeho rivala - exposlance a někdejšího radního Jiřího Janečka podpořilo deset občanských demokratů.

Druhým mužem pražské ODS se stal nástupce kontroverzního exstarosty Milana Jančíka a náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Svobodův návrh prošel

A lidé blízcí premiérovi nakonec obsadili i zbývající posty. Sněm zvolil ty, které si Svoboda přál.

Novými místopředsedy se tak stali místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík, starosta Prahy 4 Pavel Horálek, poslanec z Prahy 4 Marek Benda a předseda zastupitelského klubu Ondřej Pecha z Prahy 3.

Neuspěl někdejší předseda pražských zastupitelů Rudolf Blažek. V tajné volbě dostal 35 hlasů. Zpočátku se hovořilo i o poslankyni Janě Černochové za Prahu 2, ta ale na sněmu nominaci odmítla.

Podle původního programu se přitom s volbou místostarostů nepočítalo. Primátor ale ještě před sněmem vyzval dosavadní místopředsedy, aby dali "své funkce všanc". A straníky vzápětí požádal o tým "kvalitních a pracovitých lidí", kteří pomůžou jméno ODS v hlavním městě vylepšit.

Odstavení "staří pitomci"

Foto: Ludvík Hradilek

Samotné volbě předsedy předcházel výpad odstupujícího šéfa Borise Šťastného. Ten se straníkům omluvil za "svou politickou chybu", tedy přistoupení na změnu komunální kandidátky postavené na "nepolitické osobnosti bez stranické minulosti". Hovořil právě o svém nástupci, který byl jednoznačným favoritem volby - měl podporu 12 z celkových 15 pražských organizací.

"Připustil jsem, byť v souladu s většinovou vůlí jednotlivých oblastí, aby ze dne na den mohli získat vysoké funkce lidé bez pevného politického zázemí, bez hluboké odpovědnosti vůči svým oblastem a ODS jako celku, lidé, kteří si neodpracovali svou kandidaturu dlouholetou prací pro ODS," zasadil Šťastný políček svému stranickému rivalovi v čele magistrátu.

Nedávnou změnu poměrů na radnici, kdy Svoboda a spol. uzavřeli koalici s TOP 09, označil Šťastný za "převrat na bázi mediokracie". Sebe spolu s odstavenými pražskými politiky označil za "staré pitomce", kteří chtěli jen demokracii.

"Je velice nepoctivé vydávat setrvání v bludném kruhu za standardní politiku ODS. Potřebujeme znovu získat důvěru voličů, to nepůjde pouhým opakováním postojů, díky nimž jsme o jejich důvěru přišli," odrazil útok Svoboda. Hájil i vznik nové koalice na pražském magistrátu. "Bez radikální změny by příští volební zisk ODS v Praze stěží stačil na pár míst," dodal.

Do koaličního partnera se pustil i Svobodův soupeř ve volbě Janeček. "Nesmíme se stát béčkem TOP 09 a přistoupit na její taktiku, že lidé jsou důležitější než názory a ideje," řekl delegátům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy