reklama
 
 

Mladík, který útočil na bezdomovce, nemá duševní chorobu

18. 3. 2015 11:13
Možnost opětovného začlenění vysokoškoláka do společnosti označili znalci za takřka vyloučenou, je prý prodchnut nenávistnou ideologií.

Praha - Vysokoškolák, který se podle obžaloby i podle vlastního přiznání pokoušel vraždit pražské bezdomovce, netrpí žádnou duševní chorobou a za své činy je plně odpovědný.

U soudu to ve středu uvedli znalci z oboru psychologie a psychiatrie Jiří Klose a Petr Kubej.

Možnost mladíkova opětovného začlenění do společnosti označili za takřka vyloučenou, je prý prodchnut nenávistnou ideologií.

Kupoval si kamarády

"Vzniká zde otázka, proč se chová jako blázen, když blázen není. Je to projev uplatnění nenávistné ideologie. Navíc je hluboce sociálně a finančně frustrován. Nemá žádné kamarády. Kupoval si je, a proto se zadlužil," prohlásil Kubej.

Obžalovaný podle něho dluží zhruba 400 000 korun, což je pro vysokoškoláka, který nemá podporu rodiny, v podstatě likvidační situace.

Obžaloba viní čtyřiadvacetiletého studenta matematicko-fyzikální fakulty ze dvou pokusů vraždy. První útok se stal loni v dubnu v Libni, další o dva měsíce později u hlavního nádraží.

Vytipovanou obětí byl pokaždé spící bezdomovec. Mladík, který se hlásí k Dělnické straně sociální spravedlnosti a obdivuje Adolfa Hitlera, tvrdí, že činy důkladně plánoval a je na ně hrdý. Lituje toho, že muži přežili, chtěl je prý mučit.

Mladík skončil na gymnáziu na psychiatrii

"Jeho extrémní názory a skutky nejsou projevem duševní choroby. Dřívější podezření na schizofrenii jsme vyloučili," konstatoval Kubej. Narážel tak na to, že mladík skončil v prvním ročníku gymnázia v psychiatrické léčebně, protože byl agresivní vůči spolužákům.

Musel tehdy přejít na jinou školu, kde dostal individuální studijní plán. Po útoku v Libni ho policie odvezla do léčebny v Bohnicích. Odtamtud ho po dvouměsíčním zkoumání propustili s tím, že je zdravý a že zcela přehodnotil svůj postoj.

Vzápětí však zaútočil znovu a lékařům poté řekl, že je připraven v trestné činnosti pokračovat i nadále.

Resocializace je vyloučená

Resocializaci mladíka pokládají znalci za "mimořádně ztíženou, takřka vyloučenou".

Na stupnici od jedné do sedmi ji ohodnotili číslem 6. Sedmičku neudělili pouze s přihlédnutím k nízkému věku obžalovaného, protože je prý možné, že ve vězení by mohl po absolvování výchovných programů získat pozitivní náhled.

Studentovi hrozí 15 až 20 let odnětí svobody nebo i výjimečný trest. Mladík tvrdí, že má na svědomí i další útoky na bezdomovce. Policie mu to prý však nevěří.

autor: ČTK | 18. 3. 2015 11:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama