8 trestních oznámení a ticho. Audit DPP má první závěry

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 8. 2012 16:30
V podezření jsou i bývalí manažeři podniku, oznámení se týká tří nevýhodných smluv
Vladimír Lich.
Vladimír Lich. | Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Praha - Ředitel pražského dopravního podniku Vladimír Lich podal na základě dílčích výsledků forenzního auditu trestní oznámení pro podezření ze spáchání několika trestných činů.

Konkrétně jde o podezření z podvodu, pletichy ve veřejné zakázce a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Trestní podání se týká tří nevýhodných smluv, které jsou v tuto chvíli stále v platnosti.

Dotknout by se mělo nejméně 8 osob. Dva lidé jsou z řad bývalého vedení dopravního podniku, ostatní z firem, které s podnikem nevýhodné smlouvy uzavřely.

Tady ale sdílnost dopravního podniku a magistrátu končí. Veřejnost se nedozví ani jména konkrétních osob, ani sporné zakázky a dokonce ani částku, o kterou ve sporu jde.

"Detaily je v tuto chvíli nevhodné komunikovat," komentoval to primátor Bohuslav Svoboda. 

K otázkám na konkrétní kontrakty Lich řekl pouze to, že jde o tři smlouvy, které v tuto chvíli platí. Dopravní podnik už dříve auditem prověřil 10 zakázek. Šlo například o tendr na tisk papírových jízdenek, na právní, marketingové a poradenské služby, nákup pohonných hmot nebo na poskytování SMS jízdenek.

U sedmi zakázek objevil chyby. Nařídil proto provést forenzní audit, který má vyčíslit přesný rozsah škod a stanovit odpovědnost konkrétních lidí. A tři smlouvy nyní putují k policii. Vzhledem k tomu, že se má jednat o stále platné kontrakty, je ve hře například smlouva na SMS jízdenky nebo reklamní služby.

"Jsou nevhodně nastaveny a nevypověditelné. Objevily se tam smlouvy desetileté i dvacetileté, což není obvyklé," řekl Vladimír Lich s tím, že se bude snažit pro podnik získat zpět peníze, o které kvůli nevýhodným smlouvám přišel.

Audit pokračuje

Jenže když má Lich říci, o jaké sumy se jedná, opět mlčí. Se zveřejněním částek počká až do finální podoby forenzního auditu. "Zjištění byla tak závažná, že jsme nemohli s oznámením dále čekat. Nicméně forenzní audit stále pokračuje," uvedl Svoboda.

Pravděpodobně se jedná o stamiliony. Primátor už dříve řekl, že zakázky byly předražené až o půl miliardy. Lich uvedl, že audit už má své první výsledky. Na jeho základě začaly s dopravním podnikem jednat některé firmy o zlepšení podmínek smluv.

Trestní oznámení míří i na současné vedení dopravního podniku. Podal je bývalý manažer DPP Ivo Štika, který podezírá nové šéfy z úvěrového podvodu a zkreslování stavu hospodaření. 

Proti výsledkům kontroly se už dříve ohradil bývalý ředitel Martin Dvořák. Právě tito dva bývalí manažeři by mohli být mezi lidmi, na které míří trestní oznámení.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy