Audit v dopravním podniku: 7 z 10 zakázek má chyby

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 7. 2012 14:20
Podle primátora byly zkoumané zakázky předražené až o půl miliardy korun
Souprava metra ve stanici Střížkov.
Souprava metra ve stanici Střížkov. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Půl miliardy korun. Zhruba o tolik byly podle vyjádření primátora Bohuslava Svobody předražené zakázky v pražském dopravním podniku.

Magistrát nechal prověřit deset pochybných smluv a u sedmi z nich našel chyby. Které z nich to byly, zatím primátor tají. Uvedl pouze, že nebude zveřejňovat žádné informace, které by ohrozily jednání magistrátu v jednání o dalším osudu nevýhodných smluv.

"Víme, že řada smluv je z toho prvního pohledu pro dopravní podnik nevýhodná. Zhruba do 14 dnů bychom mohli zveřejnit výsledky," slíbil primátor.

Svoboda dodal, že smlouvy byly pro dopravní podnik nevýhodné ve více směrech. "Nejde jen o předražení, ale také o podmínky vypovězení a různé penalizace. V mnoha případech jsou smlouvy nevypověditelné nebo vypověditelné pod obrovskou sankcí," popsal.

Mezi žhavými kandidáty na propadnutí v auditu jsou zakázky, o kterých už média informovala.

Podle deníku MF Dnes se chyby našly u zakázky na SMS jízdenky. Tu získala v roce 2007 firma Crowsnest bez výběrového řízení. A to i přes to, že podnik v té době dostal několik výhodnějších nabídek. Kolik za službu platí, odmítá dopravní podnik zveřejnit.

Dále Praha zkontrolovala například smlouvu na předprodej jízdenek, který zajišťuje firma Cross point, na jejich výrobu, na právní služby a zajišťování veřejných zakázek, na nákup pohonných hmot, bezpečnostní systém či pronájem obrazovek v metru.

Výroba jízdenek

Velmi pravděpodobně je mezi chybnými smlouvami kontrakt s tiskárnou Neograph na dodávky papírových jízdenek. Tiskárna posílala z každé jízdenky 17 haléřů firmě Cokeville Assets na britských Panenských ostrovech na základě zprostředkovatelské smlouvy.

Spor se vede o to, zda dopravní podnik o zprostředkovatelské smlouvě věděl, či ne. Část bývalého vedení Neographu tvrdí, že smlouva byla podmínkou DPP. Tehdejší ředitel podniku Martin Dvořák to ale popírá, jde podle něj o vnitřní boj v Neographu.

Nadační fond proti korupci vystoupil s tím, že peníze z lístků míří k vlivnému lobbistovi Ivo Rittigovi. Podle fondu má Rittig s firmou na Panenských ostrovech konzultační smlouvu, na jejímž základě dostává přibližně čtyři miliony korun měsíčně a další procenta ze zisku.

"Celou akci připravila skupina lidí z prostředí advokátní kanceláře Šachta & Partners, která zajišťuje právní služby Ivu Rittigovi," uvádí fond ve své tiskové zprávě. Rittig i advokátní kancelář ale nařčení popřeli.

Obrazovky v metru

Magistrát nechal prověřit i spolupráci se společností Bitmedia. Ta drží patent na informační obrazovky v metru. Firma je nejdříve provozovala sama, když chtěl podnik převzít správu, musel zaplatit vyrovnání ve výši 1,5 milionu korun. Nyní musí firmě platit licenční poplatky.

Předsedou představenstva firmy Bitmedia byl v té době Peter Kmeť, který působil také jako jednatel firmy Cokeville Assets z případu výroby jízdenek. V představenstvu seděla i Jana Šádková, která zároveň zasedá v dozorčí radě společnosti Jurista personálně propojené s kanceláří Šachta & Partners.

Šádková a advokáti figurovali i v další firmě, kterou nechal magistrát prověřit - a to společnosti Peskim, která pro DPP zajišťovala přípravu veřejných zakázek.

Nadační fond proti korupci tvrdí, že podobný scénář jako se společností Neograph se odehrál i v případě nákupu pohonných hmot od firmy Oleo Chemical. I ta má podle Karla Randáka z protikorupčního fondu zprostředkovatelskou smlouvu se společností Cokeville Assets.

 

Právě se děje

Další zprávy