Další podezření u DPP: Miliardová smlouva platí 20 let

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 7. 2012 5:30
Firma zajišťuje reklamu na majetku DPP, za 20 let si přijde na 1,4 miliardy korun
Foto: Michal Štůsek

Praha - Mezi zakázkami pražského dopravního podniku, které nechal primátor prověřit v rámci auditu, je podle zdrojů z magistrátu i smlouva se společností Rencar Praha.

Ta pro dopravní podnik zajišťuje provozování reklamy na veškerém majetku DPP. Smlouva se do hledáčku magistrátu dostala pravděpodobně kvůli tomu, že je uzavřena na neobvykle dlouhou dobu - až do roku 2031.

Při stávajících tržbách vynese reklama v pražské MHD v příštích 20 letech 2,4 miliardy. Právě nezvykle dlouhé trvání smluv označil primátor za jeden z problémů, na který auditoři při kontrole narazili.

"Těch problémů jsme objevili více. Kromě finanční nevýhodnosti šlo také o uzavírání smluv na dlouhou dobu a nepříznivé podmínky výpovědi," popsal primátor výsledky auditu s tím, že zatím nebude komentovat jednotlivé případy.

Dopravní podnik vlastní ve společnosti Rencar 28% podíl. Zbytek patří společnosti Europlakat spadající pod firmu JcDecaux. DPP od Rencaru získává za pronájem reklamních ploch procento z tržeb.

Ze 118 milionů, které Rencar v pražské MHD vydělal v loňském roce, dostal dopravní podnik 50 milionů. Pokud by tržby a odvody pro dopravní podnik byly v následujících 20 letech trvání smlouvy stejné, přišel by si Rencar na čistý zisk 1,4 miliardy.

Navíc vyšlo najevo, že část peněz Rencaru putuje do firmy Bitmedia a.s., která je podezřelá, že se podílela na vyvádění peněz z DPP. Rencar v roce 2008 uzavřel s Bitmedií smlouvu, ve které se uvádí, že Rencar se zavazuje hradit Bitmedii 70 % z celkového výnosu Rencar z užívání reklamních nosičů pro reklamní činnost.

Zástupci Rencaru tvrdí, že smlouva se netýká celkových výnosů, ale jen zisku z pronájmu madel a drátěných nosičů. "Z pohledu Rencar Praha se jedná o naprosto nevýznamnou aktivitu, která představuje cca 1,4 % z celkových příjmů společnosti," uvedl Pavel Slabý, generální ředitel firmy.

Jisté nicméně je, že další peníze dopravního podniku opět končí u podezřelé firmy Bitmedia. Také se nabízí otázka, jak je možné, že zcela cizí společnost dostává od Rencaru za pronájem ploch větší procento z výdělku než dopravní podnik, který je částečným akcionářem.

Obrazovky za miliony

Bitmedia má uzavřenou smlouvu i přímo s dopravním podnikem, a to na užívání obrazovek v metru. I ta se ocitla v hledáčku magistrátní kontroly. Firma vzniklá v roce 2007 drží patent na systém informačních obrazovek. Když se DPP rozhodl obrazovky provozovat sám, musel firmě vyplatit vyrovnání ve výši 1,5 milionu korun.

Bitmedia dále od DPP dostává pravidelné licenční poplatky, jejichž výše ale není známá. Vlastníky nelze dohledat, protože firma má akcie na majitele. Až donedávna navíc seděli v představenstvu firmy dva lidé spojení s dalšími pochybnými smlouvami.

Předsedou představenstva byl až do 19. června tohoto roku Peter Kmeť, který zastupoval společnost Cokeville Assets, známou kvůli kauze vyvádění sedmnácti haléřů z ceny každé jízdenky na Panenské ostrovy.

Ve stejný den opustila představenstvo společnosti i Jana Šádková. Ta figurovala i v orgánech dalších firem napojených na DPP - ve firmě Peskim, která zajišťovala pro podnik veřejné zakázky, a ve společnosti Crowsnest net spojené s provozováním SMS jízdenek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy