V síťovém lůžku léčebny v Dobřanech se oběsila žena

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 1. 2012 7:15
Policisté vyloučili cizí zavinění, ředitel léčebny nařídil kontrolu
,,Je to jasný signál, že se policie mění, modernizuje," říká Langer o nových autech.
,,Je to jasný signál, že se policie mění, modernizuje," říká Langer o nových autech. | Foto: Attila racek

Dobřany (Plzeňsko) - Pacientka psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku se oběsila v síťovém lůžku.

"Roztrhla část sítě v horním rohu a vzniklým otvorem prostrčila hlavu, na kterou se zavěsila," uvedl policejní mluvčí Josef Aubrecht s tím, že policisté cizí zavinění vyloučili. Píše to deník Právo.

Používání síťových a klecových lůžek v Česku kritizovala mezinárodní organizace Amnesty International i britská spisovatelka Joanne Rowlingová.

Preventivní důvody

Jednapadesátiletá žena spáchala sebevraždu v pátek jen několik hodin poté, co do lůžka byla umístěna.

"Ještě v pátek ráno šla normálně s ostatními pacienty na snídani. Pak se ale její stav zhoršil. Začala být neklidná a službu konající lékařka se rozhodla ji z preventivních důvodů přeložit na izolaci do síťového lůžka," uvedl ředitel dobřanské léčebny Vladislav Žižka.

Podle něho onemocnění ženy už v minulosti provázely náznaky sebepoškozování.

Kamera nad lůžkem

"Pacientka ale nebyla v takovém stavu, který by vyžadoval nepřetržitý dohled. Nad jejím lůžkem byla umístěna kamera, která přenášela obraz do monitoru na sesterně. Personál ji tak měl stále na očích a kdykoliv se mohl podívat, co se s ní děje," řekl šéf léčebny, který v této souvislosti nařídil kontrolu.

Podobný problém řešili před několika lety v psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích. V síťovém lůžku tam tehdy zemřela 25letá pacientka, která se zadusila při pojídání vlastních výkalů.

Vláda po kritice síťových a klecových lůžek zakázala od ledna 2007 jejich používání v ústavech sociální péče. Praxi v psychiatrických léčebnách reguluje metodika ministerstva zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy