Závěje blokují dopravu, u Jablonce vykolejil vlak

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 1. 2012 16:41
Sníh uzavřel část tratě na Ostravsku, u Klínovce jsou neprůjezdné silnice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Česká republika - Husté noční sněžení a silný vítr zastavily dopravu na některých místech země.

U Železného Brodu narazil vlak do spadlého stromu a vykolejil, nikomu se ale nic nestalo. Uzavřená je i část trati na Ostravsku, kde je nafoukaný sníh, neprůjezdné jsou i některé silnice v okolí krušnohorského Klínovce.

Zatím nejvážnější situace je patrně na Jablonecku, kde popadané stromy zastavily vlaky na hlavní železniční trati z Liberce na Pardubice.

Kromě toho, že ve směru na Semily skončil vlak mimo kolej, blokuje další strom trať ze Železného Brodu na Tanvald u Velkých Hamrů. Uvedl to mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Provoz na trati ve směru na Semily se podařilo obnovit ještě dopoledne, přestože České dráhy původně počítaly s výlukou až do tří odpoledne. Brzy odpoledne se podařilo zprůjezdnit i trať z Železného Brodu na Tanvald a Harrachov. Tam bylo víc popadaných stromů, a tak odstraňování trvalo déle, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

"Vlak do Semil vykolejil jednou osou a museli ho vrátit na koleje, když se podařilo odstranit i spadlý strom, mohl být provoz obnoven," doplnila Pistoriusová.

Strom spadl na auto

Několik desítek popadaných stromů komplikovalo dopravu na více místech Libereckého kraje, hasiči například musel odklidit kmen, který zatarasil komunikaci v Plavech a jedna jeho větev zasáhla i osobní vůz, který má poškozené čelní sklo a zadní dveře.

Po poledni zablokoval další spadlý strom silnici 292 ve Víchové na Semilsku. "Nelze vyloučit, že nějaký strom může být na silnicích třetích tříd," řekl dispečer společnosti Silnice LK, která krajské komunikace spravuje.

Jinak jsou podle něj všechny silnice průjezdné a sjízdné. Zprůjezdnit už se silničářům podařilo i silnici 290 v Bílém Potoce a Hejnicích, kterou v sobotu zavál sníh.

V Rakousích zase spadlo elektrické vedení, podle společnosti ČEZ už ale aktuálně nejsou hlášeny žádné poruchy.

U Klínovce jsou neprůjezdné silnice

V Ústeckém kraji je kvůli závějím neprůjezdná silnice 223 v Krušných horách. Téměř devítikilometrový úsek z Měděnce na Loučnou pod Klínovcem a mezi Výsluním a Kryštofovými Hamry je zavátý už od pátečního večera a podle silničářů nebude zřejmě cesta volná dříve než v pondělí. 

Neprůjezdná je také komunikace 01310 u Oseku na Teplicku. Silnice je zavátá a silničáři tam nasadí frézu, podle předběžných odhadů ale nebude cesta průjezdná dříve než v noci na pondělí.

Silnici 219 z Jáchymova na Vejprty, kde se v sobotu tvořily také sněhové jazyky, se už ale podařilo zprůjezdnit. Žádné nové problémy už podle dispečerky krajské správy silnic hlášeny nejsou.

Neprůjezdná je také na dvou úsecích silnice třetí třídy ze Sebuzína na Ústecku a Tlučení na Litoměřicku. Tam je ale důvodem kácení stromů, které by mělo do večera skončit.

Auta skončila v příkopu

Husté sněžení a silný vítr zkomplikovaly v sobotu dopravu v kraji, problémy byly i na D8 v úseku Řehlovice - Krásný Les. Dnes se ale počasí uklidnilo a žádné vážné problémy hlášeny nejsou, řidiči ale musí být opatrní.

Kromě ujetého sněhu se místy může objevit i námraza, na ledě havaroval osobní automobil u Obrnic na Mostecku. Skončil v příkopu, řidič ale vyvázl bez zranění. Mimo silnici skončil i řidič osobního auta, který havaroval u Chabařovic, i on měl štěstí.

Jen pomačkanými plechy skončil také střet dvou osobních aut na silnici 568 u Klášterce nad Ohří. Motoristé by měli zpomalit a jezdit se zvýšenou opatrností, při teplotách kolem nuly mohou silnice namrzat.

Na Ostravsku zavřel sníh část tratě

Kvůli navátému sněhu je uzavřena část železniční trati mezi Suchdolem nad Odrou na Novojičínsku a Budišovem nad Budišovkou na Opavsku.

Doprava je v úseku mezi Vítkovem a Budišovem nad Budišovkou nahrazena autobusovými spoji. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally se trať již frézuje a mohla by být zprovozněna ještě v neděli, přesnější čas ale nelze nyní odhadnout.

Radka Pistoriusová z Českých drah dodala, že trať byla kvůli problémům s navátým sněhem uzavřena už v sobotu večer, kdy musely být nahrazeny čtyři spoje. Znovu pak byl provoz přerušen dnes časně ráno a výluka se zřejmě dotkne tří spojů. Na dalších tratích v regionu nemají České dráhy kvůli počasí problémy.

Ve vyšších polohách se tvoří jazyky

Motoristé by ale měli být opatrní i v jiných regionech. Zejména ve vyšších polohách se na některých místech tvoří sněhové jazyky a na silnicích je sníh.

Například na Valašsku leží místy místy sněhová kaše či ujetá vrstva sněhu s vyjetými a zledovatělými kolejemi. V horských oblastech navíc fouká a tvoří se sněhové jazyky.

Na sněhovou kaši motoristé narazí na Vsetínsku na silnicích prvních i nižších tříd. V nejvyšších polohách je na vozovkách souvislá ujetá sněhová vrstva do 15 centimetrů. Dopravu na Valašsku také může komplikovat déšť se sněhem a sněhové jazyky. V níže položených oblastech Zlínského kraje jsou silnice většinou holé a mokré.

Rozbředlý sníh je i ve středních Čechách, na Olomoucku nebo na Vysočině. Na silnicích druhé a třetí třídy leží zejména na Třebíčsku zledovatělá vrstva sněhu s vyjetými kolejemi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy