Proběhlo to v klidu, jsou rádi Romové po akci v Boru

ČTK ČTK
15. 8. 2011 20:11
Podle serveru Romea.cz však na demonstraci v Novém Boru měli Romové rovněž přijít
Obyvatelé Nového Boru chtějí žít v klidu a v bezpečí.
Obyvatelé Nového Boru chtějí žít v klidu a v bezpečí. | Foto: Město Nový Bor

Nový Bor (Českolipsko) - Stovky lidí v pondělí na náměstí v Novém Boru na Českolipsku vyjádřily nespokojenost s bezpečnostní situací ve městě, kde se v poslední době množí potyčky a omezování osobní svobody.

Vše vyvrcholilo minulou neděli brutálním útokem na hosty v jednom místním baru. Tři útočníci jsou ve vazbě, další dva policie stále hledá. Za útokem je skupina Romů, pondělní akce však žádný rasové podtext neměla, řekla jedna z organizátorek Sylva Medová.

"Jsme matky dětí v Novém Boru a nelíbí se nám nepokoje ve městě. Chceme jedinou věc, aby pachatelé jakýchkoliv trestných činů byli spravedlivě potrestáni," zdůraznila. "Musíme najít odvahu a nebát se výhrůžek a zastrašování, pokud se nám něco nelíbí," dodala Medová.

Události ale nelze podle ní řešit násilím a rozhodně by lidé nebo členové radikálních skupin neměli brát spravedlnost do svých rukou. Od toho jsou policie a soudy.

Romea.cz: Měli přijít i Romové

Že akci nikdo nezneužil k politickým cílům či protiromskému dštění síry, ocenil spolupracovník serveru Romea.cz Drahomír Radek Horváth.

"Probíhalo to celkem poklidně a jen některé názory byly na hraně. Bylo tam pár skupinek lidí, kteří byli evidentně frustrovaní. Moc se jim ovšem nedivím, celá věc je čerstvá, takže by mě překvapilo, kdyby se tam někdo takový neobjevil," řekl Horváth.

Nejvíce ho mrzí, že na demonstraci nepřišli místní Romové. "Podle mě je chyba, že nepřišli. Měli tam obrovský prostor nějak se ke kauze postavit," dodal Horváth.

Demonstrace byla reakcí na brutální útok, který se odehrál v neděli 7. srpna odpoledne v baru v Purkyňově ulici po konfliktu mezi obsluhou a dvojicí mladíků, kteří chtěli hrát na automatech.

Police stále pátrá po dvou útočnících

Dva útočníky ve věku 15 a 37 let policie dopadla a obvinila z těžkého ublížení na zdraví a z přečinu výtržnictví spáchaných formou spolupachatelství, za což jim hrozí pět až 12 let vězení.

Další, sedmnáctiletý mladík, se sám přihlásil policii ve čtvrtek. I on byl obviněn a skončil ve vazbě.

Mladíkům ve věku 15 a 17 let hrozí vzhledem k věku maximálně šestiletý trest odnětí svobody.

Po dalších dvou útočnících, šestatřicetiletém Antonínu Sinu a devatenáctiletém Jakubu Žigovi, policie stále pátrá.

 

Právě se děje

Další zprávy