Policie lapila třetího podezřelého z útoku mačetou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 8. 2011 21:10
Z pětice podezřelých unikají už jen dva, Nový Bor svolává demonstraci
Zbývající dva hledaní muži, podezřelí z útoku mačetami: Antonín Sinu a Jakub Žiga
Zbývající dva hledaní muži, podezřelí z útoku mačetami: Antonín Sinu a Jakub Žiga | Foto: Policie ČR

Nový Bor (Českolipsko) - Policie v Novém Boru dopadla nejmladšího ze tří hledaných mužů podezřelých z nedělního napadení tří lidí mačetami v novoborském baru.

Sedmnáctiletý Jakub Husák se policii vpodvečer sám přihlásil. Skončil v policejní cele, řekla ČTK mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Po zbylých dvou, šestatřicetiletém Antonínu Sinu a devatenáctiletém Jakubu Žigovi, stále pátrá. Sedmnáctiletého Jakuba Husáka policisté zadrželi vpodvečer, skončil v policejní cele.

První dva z celkem pěti podezřelých už policie zadržela a obvinila z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví ve spolupachatelství. Oba jsou ve vazbě.

Bude demonstrace

Lidé z Nového Boru na Českolipsku svolávají na pondělí odpoledne demonstraci. Pozvánka na akci s názvem "Poklidné setkání občanů Nového Boru" se šíří Facebookem, výzvu vytvořila skupina s názvem Bezpečí Domova.

"Nejedná se nám o vyjádření politických či rasových názorů, ale o apel na naše zastupitele a zástupce Policie ČR, aby začali účinně a rychle jednat v zájmu našeho bezpečí a bezpečí našich dětí. Chceme tím také vyjádřit své soucítění s oběťmi nedělního útoku," píše se v pozvánce.

Starosta: Spory a incidenty tu jsou

Ve čtvrtek dopoledne mělo setkání přes 260 potvrzených účastníků, přijít by měl i novoborský starosta Jaromír Dvořák.

"Ale pokud by se to jakýmkoliv způsobem mělo zvrhnout k nějakému rasistickému tažení, tak to rozhodně odmítám a předpokládám, že by zakročila třeba i policie," řekl starosta a  připustil, že určité napětí ve městě existuje. "Lhal bych, kdybych tvrdil, že tady nějaké incidenty nebyly," uvedl. Spory podle něj často vznikají například mezi dvěma romskými větvemi.

Chceme žít v bezpečí a nebát se o své děti, přejí si obyvatelé Nového Boru.
Chceme žít v bezpečí a nebát se o své děti, přejí si obyvatelé Nového Boru. | Foto: Město Nový Bor

Na situaci ve společnosti v dvanáctitisícovém městě má ale vliv i poměrně vysoká nezaměstnanost. Romů v Novém Boru žije podle starosty kolem 650.

Setkání se má na náměstí Míru v Novém Boru uskutečnit od 15:30 a začne pětiminutovým tichem. Demonstrace není jedinou aktivitou, kterou nedělní útok vyvolal. V pátek odpoledne se v Novém Boru v souvislosti s ním chystá tisková konference Česko-romského občanského sdružení.

Policie pátrá po třech podezřelých

Incident se odehrál v neděli kolem 13:30 v baru v Purkyňově ulici, kam skupinka ozbrojených útočníků vtrhla. V provozovně mu přecházel konflikt. Obsluha prý chtěla po dvojici mladíků, kteří chtěli hrát na automatech, občanské průkazy a ti ji za to začali slovně napadat.

Jeden z hostů se prý ženy zastal a mladíka údajně i udeřil. Pak prý hosté mladíky z baru vyvedli. Ti se po chvíli vrátili s posilou.

Krátce na to do baru vtrhla skupinka místních Romů a tři muže napadla. Bylo jich kolem pěti nebo sedmi. Policie zatím dopadla sedmatřicetiletého muže a jednoho mladistvého. Oba obvinila z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví ve formě spolupachatelství.

Podle mluvčí českolipské policie Ivany Balákové pátra policie po třech podezřelých z útoku. Jsou jimi šestatřicetiletý Antonín Sinu, devatenáctiletý Jakub Žiga a o dva roky mladší Jakub Husák z Nového Boru. "Hledaní muži jsou nebezpeční a policisté občanům rozhodně nedoporučují, aby se je pokoušeli sami zadržet," uvedla Baláková.

Nejstarší z hledaných, Antonín Sinu, měří 175 až 185 centimetrů. Má svalnatou až zavalitou postavu, snědou pleť a hnědé oči. "Nosí bradku a vlasy si nechává vyholit na pleš," popsala jej mluvčí.

Žiga je stejně vysoký, má středně silnou postavu a hnědočerné, po stranách velmi krátce vystříhané vlasy. V levém uchu nosí náušnici, zřejmě s křížkem. Sedmnáctiletý Husák je štíhlý a měří 170 až 180 centimetrů. Má snědou pleť, hnědé oči a černé, krátce střižené vlasy.

 

Právě se děje

Další zprávy