Kittner zůstává i přes obvinění náměstkem nemocnice

Eliška Morochovičová
21. 9. 2011 13:27
Ředitel nemocnice tvrdí, že obvinění exprimátora nemá nic společného s jeho současnou prací

Liberec - Bývalý primátor města Liberec Jiří Kittner (ODS), který před několika dny od protikorupční policie obdržel obvinění z trestného činu zneužití pravomoci, zatím zůstane ve své současné funkci ekonomického náměstka liberecké krajské nemocnice. Pro Aktuálně.cz to potvrdil generální ředitel nemocnice Jiří Veselka.

Kittner byl na pozici jmenován 9. září, vybral si ho tam sám Veselka, a to i přesto, že majoritním vlastníkem nemocnice, která funguje jako akciová společnost, je kraj.

"Vedení kraje panu řediteli umožnilo, aby si sám vybral okruh svých spolupracovníků," sdělil redakci předseda Krajského výboru ČSSD Robert Dušek. "Slyšel jsem o tom obvinění. Pan Veselka by měl říct, jak se zachová," míní.

Ředitel Veselka však v tuto chvíli obviněného Kittnera odvolávat nehodlá, a to hlavně z toho důvodu, že jeho vina prozatím nebyla prokázána před soudem.

"Pan Kittner pro nemocnici dělá odbornou práci ekonomického ředitele. Jeho obvinění s touto jeho současnou činností nijak nesouvisí a navíc je třeba ctít presumpci neviny. O jeho vině či nevině musí rozhodnout nezávislý soud," napsal redakci Veselka.

"Trestní oznámení neznamená vinu," tvrdí hejtman

Hejtman Stanislav Eichler se za Liberecký kraj, který je většinovým vlastníkem nemocnice, k věci vyjádřil podobně. Ani kraj prý Kittnera odvolávat nehodlá. "Připomínám, že bývalý primátor a současný krajský zastupitel vyhrál legitimní výběrové řízení na místo ekonomického náměstka ředitele. Zatím máme informace o obvinění pouze z médií, a proto nechci do rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení nic předjímat. Ctím presumpci neviny a žádné unáhlené opatření v tomto směru v nemocnici nechystáme," napsal redakci.

Trestní oznámení podle něho ještě neznamená vinu.

Město Liberec jakožto menšinový spoluvlastník krajské nemocnice v Liberci se k věci až do konce vyšetřování odmítá vyjadřovat.

Sám Kittner obvinění odmítá. "Obvinění je jen dalším pokusem diskreditovat mé jméno. Je zcela neodůvodněné a budu se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky," napsal už dříve na svých internetových stránkách.

"Budu se bránit," říká Kittner

Podle detektivů se provinil tím, že ještě při vykonávání úřadu primátora Liberce převedl prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd nemovitosti města na třetí osoby pod jejich tržní hodnotou, a tím způsobil škodu na majetku města Liberec a společnosti Sportovní areál Ještěd ve výši cca 17,7 milionu korun.

Hejtman Stanislav Eichler k obvinění řekl, že Kittner jako primátor při podpisu smlouvy neměl jinou možnost než podepsat. "Poznal jsem Jiřího Kittnera  jako dobrého ekonoma ještě když působil v liberecké stavební společnosti Syner. Upozorňuji, že převod zmíněných nemovitostí prostě musel podepsat, když usnesení schválila rada a zastupitelstvo města a ty jej pověřily  podpisem smlouvy či smluv. Primátor podle mého názoru nemá jinou možnost," řekl.

Spolu s Kittnerem byli obviněni další dva bývalí zastupitelé, Jiří Zeronik a Pavel Krenk (oba ODS).

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy