Policie obvinila kvůli podvodům exprimátora Liberce

Martina Machová Martina Machová
19. 9. 2011 17:10
Jiří Kittner a další dva lidé převáděli městské nemovitosti pod jejich tržní hodnotou

Liberec - Protikorupční policie obvinila tři osoby z vedení liberecké radnice kvůli čachrům kolem obchodů s pozemky pod libereckými sjezdovkami. Jednou z nich je exprimátor Jiří Kittner.

Podle detektivů se dopustily trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, dvě osoby jsou dále stíhány pro trestný čin podvodu a třetí je rovněž stíhána pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Kriminalisté jim kladou za vinu, že prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd měly na třetí osoby převést nemovitosti města pod jejich tržní hodnotou, a tím způsobit škodu na majetku města Liberec a společnosti Sportovní areál Ještěd ve výši cca 17,7 milionu korun.

Informoval o tom mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Jedním z obviněných je bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS). "Obvinění je jen dalším pokusem diskreditovat mé jméno. Je zcela neodůvodněné a budu se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky," napsal exprimátor ve své reakci zveřejněné na osobních internetových stránkách.

Podle Kittnera pak údajně není náhoda, že k obvinění došlo právě nyní. Někdejší primátor byl totiž přednedávnem jmenován do funkce ekonomického náměstka v liberecké krajské nemocnici, kterou spoluvlastní hejtmanství spolu s Libercem. 

Kraj i město ovládají sociální demokraté, liberecká ODS jim ovšem pomohla na komunální úrovni, když potřebovali získat hlasy k sestavení menšinové vlády na radnici poté, co se zbavili takzvaného zimního primátora Jana Korytáře (SZ).

Dalším z obviněných je někdejší liberecký zastupitel Jiří Zeronik (rovněž ODS) známý z úplatkářské aféry kolem dotací na ministerstvu školství, kterou oznámil asistent "véčkařského" poslance Michala Babáka.

"Ano, převzal jsem si obvinění. Absolutně to ale nebudu komentovat. Je to politická hra," řekl Aktuálně.cz

Třetím obviněným je pravděpodobně někdejší druhý muž liberecké radnice Pavel Krenk (ODS). Ten ovšem Aktuálně.cz řekl, že o obvinění nic neví a bude si informace teprve zjišťovat. Někdejší liberecký náměstek byl ovšem v době, kdy mělo k trestným činům docházet, předseda představenstva společnosti.

Trestní oznámení podalo občanské sdružení Čmelák, které vede Kittnerův nástupce a později sesazený šéf liberecké radnice Jan Korytář, již v roce 2009.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy