Policie obvinila kvůli podvodům exprimátora Liberce

Martina Machová Martina Machová
19. 9. 2011 17:10
Jiří Kittner a další dva lidé převáděli městské nemovitosti pod jejich tržní hodnotou

Liberec - Protikorupční policie obvinila tři osoby z vedení liberecké radnice kvůli čachrům kolem obchodů s pozemky pod libereckými sjezdovkami. Jednou z nich je exprimátor Jiří Kittner.

Podle detektivů se dopustily trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, dvě osoby jsou dále stíhány pro trestný čin podvodu a třetí je rovněž stíhána pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Kriminalisté jim kladou za vinu, že prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd měly na třetí osoby převést nemovitosti města pod jejich tržní hodnotou, a tím způsobit škodu na majetku města Liberec a společnosti Sportovní areál Ještěd ve výši cca 17,7 milionu korun.

Informoval o tom mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Jedním z obviněných je bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS). "Obvinění je jen dalším pokusem diskreditovat mé jméno. Je zcela neodůvodněné a budu se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky," napsal exprimátor ve své reakci zveřejněné na osobních internetových stránkách.

Podle Kittnera pak údajně není náhoda, že k obvinění došlo právě nyní. Někdejší primátor byl totiž přednedávnem jmenován do funkce ekonomického náměstka v liberecké krajské nemocnici, kterou spoluvlastní hejtmanství spolu s Libercem. 

Kraj i město ovládají sociální demokraté, liberecká ODS jim ovšem pomohla na komunální úrovni, když potřebovali získat hlasy k sestavení menšinové vlády na radnici poté, co se zbavili takzvaného zimního primátora Jana Korytáře (SZ).

Dalším z obviněných je někdejší liberecký zastupitel Jiří Zeronik (rovněž ODS) známý z úplatkářské aféry kolem dotací na ministerstvu školství, kterou oznámil asistent "véčkařského" poslance Michala Babáka.

"Ano, převzal jsem si obvinění. Absolutně to ale nebudu komentovat. Je to politická hra," řekl Aktuálně.cz

Třetím obviněným je pravděpodobně někdejší druhý muž liberecké radnice Pavel Krenk (ODS). Ten ovšem Aktuálně.cz řekl, že o obvinění nic neví a bude si informace teprve zjišťovat. Někdejší liberecký náměstek byl ovšem v době, kdy mělo k trestným činům docházet, předseda představenstva společnosti.

Trestní oznámení podalo občanské sdružení Čmelák, které vede Kittnerův nástupce a později sesazený šéf liberecké radnice Jan Korytář, již v roce 2009.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy