Žalobce chce pro šéfa Agro Jevišovice 6 let za podvod

ČTK ČTK
20. 11. 2012 15:35
Firma podle policie neoprávněně získala od EU dotaci 60 milionů korun

Brno - Ředitel zemědělské firmy Agro Jevišovice Bohumír Rada by mohl strávit až šest let vězení.

Tento trest mu v úterý navrhl státní zástupce Aleš Sosík za podvod, jehož se podle něj Rada dopustil při stavbě dvou bioplynových stanic ve Velkém Karlově na Znojemsku.

Policie dospěla k závěru, že firma neoprávněně získala od EU dotaci 60 milionů korun. Verdikt v kauze by měl soud vynést v polovině prosince.

Agro Jevišovice patří k největším zemědělským podnikům na jihu Moravy. Společnost má mimo jiné i hospodářský chov krokodýlů.

Problém nastal v roce 2006 při jednáních o přidělení dotace. Firma na ni měla nárok. Ve Velkém Karlově postavila dvě bioplynové stanice, které jsou v provozu. Na každou dostala společnost po 30 milionech, a to z evropských dotací.

V době podání žádostí už ale byly stanice zčásti postavené.

Potíž je ve výběrovém řízení na dodavatele stavby. Žalobce tvrdí, že neproběhlo řádně, což byla podmínka pro přidělení dotací. Na nesrovnalosti přišli auditoři Evropské unie při prohlídce dotačních žádostí Agro Jevišovice a dali podnět k jejich prověření.

Orgány unie nyní čekají na to, jak proces dopadne. Pokud bude Rada pravomocně odsouzen, je pravděpodobné, že EU bude požadovat vrácení šedesátimilionové dotace.

Rada při zahájení procesu vinu odmítl. Připustil jen možné formální chyby v administrativě.

Poukázal na to, že na stavbě bylo několik kontrol a nezjistily nesrovnalosti. V době podání žádostí o dotaci prý byl z obou objektů postaven pouhý zlomek. Rada uvedl, že šlo jen o přípravné práce na stavbu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy