Před 15 lety uškrtil prostitutku. U soudu dostal 13 let

ČTK ČTK
19. 10. 2012 11:16
Žena umírala desítky minut velmi trýznivým způsobem. Muž jí pak ukradl 19.000 korun

Brno - Brněnský krajský soud v pátek poslal devětatřicetiletého Daniela Maradu na 13 let do vězení za vraždu dvaadvacetileté prostitutky.

Kriminalistům se případ podařilo objasnit po 15 letech. Marada ženu uškrtil. Podle soudu s cílem získat peníze. U soudu Marada sice nevypovídal, již dříve se ale na policii k činu přiznal.

Případem se bude zabývat ještě Vrchní soud v Olomouci, Marada se na místě odvolal.

Ze spisu vyplývá, že muž prostitutku uškrtil v březnu 1997 v jejím bytě v Brně.

Nejdříve ji několikrát udeřil do hlavy kovovým klíčem. Když chtěla telefonem zavolat pomoc, obtočil jí telefonní šňůru kolem krku a škrtil ji, a to i přesto, že se kabel několikrát přetrhl. Pak jí kolem krku omotal i prostěradlo, které utáhl uzlem. Do úst jí vložil kus látky.

Žena umírala desítky minut velmi trýznivým způsobem, kdy věděla, že její obrana nestačí a ona zemře. Muž jí pak ukradl 19.000 korun.

Marada na policii uvedl, že ho čin už patnáct let trápí. Tvrdil, že prostitutku nezabil úmyslně. Soudkyně v pátek toto tvrzení odmítla.

"Obžalovaný byl schopen usmrtit za účelem prospěchu," uvedla soudkyně Dana Kancírová. Peníze byly podle ní důvodem útoku.

Na případ přišla policie až po letech, kdy přezkoumala neobjasněné vraždy. Daktyloskopickou stopu z místa činu porovnala s databází, ve které už byl i Marada.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy