Policie po 15 letech objasnila vraždu prostitutky

ČTK ČTK
23. 3. 2012 10:51
Vražda měla loupežný motiv. Pachatel prostitutku uškrtil a ukradl 20 000 korun
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Po 15 letech se kriminalistům podařilo objasnit brutální vraždu mladé prostitutky v Brně-Líšni. Vražda měla loupežný motiv.  

Pachatel oběť připravil o 20 000 korun, řekl k případu kriminalista Luděk Blahák.

Dnes devětatřicetiletého pachatele usvědčily otisky prstů zajištěné v březnu 1997 na místě činu.

Muži nyní hrozí až výjimečný trest.

Dívka, která poskytovala erotické služby, žila v pronajatém bytě v Konrádově ulici v Brně-Líšni. V době činu jí bylo 21 let.

Prostitutku uškrtil

Prostřednictvím jednoho z klientů se o ní dověděl pachatel. Vnikl do jejího bytu, udeřil ji těžkým mechanickým klíčem do hlavy, dal jí roubík a uškrtil ji. Pak vypáčil její dřevěnou pokladničku s úsporami, které ukradl.

Pátrání bylo neúspěšné, a případ tak byl tehdy odložen.

Kriminalistům tehdy nepomohly ani otisky prstů zajištěné na místě činu. Léta pak ležely v policejní databázi.

Jenže pachatel, který podnikal jako mechanik, si přilepšoval i krádežemi po celé Moravě. Právě při nich se podařilo zajistit jeho další otisky prstů.

Jde o mimořádný případ

Policisté pak srovnali tyto stopy s otisky z dokumentace k vraždě dívky. Zjistilo se, že se shodují. Pachatel se po několikahodinovém výslechu k činu přiznal.

"Řekl nám, že měl noční můry. Asi tušil, že případ bude objasněn. Při výslechu činu litoval. Je ale otázkou, zda více litoval vlastního skutku nebo sebe sama," zdůraznil Blahák.

Případ je pro jižní Moravu mimořádný tím, že se jej podařilo objasnit po tak dlouhé době. Vzhledem k tomu, jak brutálně byl spáchán, nemůže být promlčen. Muž je nyní ve vazbě.

"Kauza ukazuje, že i staré stopy, založené v archivu, mohou být užitečné. Současná technika umožňuje kvalitněji vyhodnocovat tyto staré stopy," uvedl kriminalista Vladimír Matoušek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy