Policie po 15 letech objasnila vraždu prostitutky

ČTK ČTK
23. 3. 2012 10:51
Vražda měla loupežný motiv. Pachatel prostitutku uškrtil a ukradl 20 000 korun
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Po 15 letech se kriminalistům podařilo objasnit brutální vraždu mladé prostitutky v Brně-Líšni. Vražda měla loupežný motiv.  

Pachatel oběť připravil o 20 000 korun, řekl k případu kriminalista Luděk Blahák.

Dnes devětatřicetiletého pachatele usvědčily otisky prstů zajištěné v březnu 1997 na místě činu.

Muži nyní hrozí až výjimečný trest.

Dívka, která poskytovala erotické služby, žila v pronajatém bytě v Konrádově ulici v Brně-Líšni. V době činu jí bylo 21 let.

Prostitutku uškrtil

Prostřednictvím jednoho z klientů se o ní dověděl pachatel. Vnikl do jejího bytu, udeřil ji těžkým mechanickým klíčem do hlavy, dal jí roubík a uškrtil ji. Pak vypáčil její dřevěnou pokladničku s úsporami, které ukradl.

Pátrání bylo neúspěšné, a případ tak byl tehdy odložen.

Kriminalistům tehdy nepomohly ani otisky prstů zajištěné na místě činu. Léta pak ležely v policejní databázi.

Jenže pachatel, který podnikal jako mechanik, si přilepšoval i krádežemi po celé Moravě. Právě při nich se podařilo zajistit jeho další otisky prstů.

Jde o mimořádný případ

Policisté pak srovnali tyto stopy s otisky z dokumentace k vraždě dívky. Zjistilo se, že se shodují. Pachatel se po několikahodinovém výslechu k činu přiznal.

"Řekl nám, že měl noční můry. Asi tušil, že případ bude objasněn. Při výslechu činu litoval. Je ale otázkou, zda více litoval vlastního skutku nebo sebe sama," zdůraznil Blahák.

Případ je pro jižní Moravu mimořádný tím, že se jej podařilo objasnit po tak dlouhé době. Vzhledem k tomu, jak brutálně byl spáchán, nemůže být promlčen. Muž je nyní ve vazbě.

"Kauza ukazuje, že i staré stopy, založené v archivu, mohou být užitečné. Současná technika umožňuje kvalitněji vyhodnocovat tyto staré stopy," uvedl kriminalista Vladimír Matoušek.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy