Komunisté totiž veškeré záznamy o procesu, na jehož konci čekal na Horákovou trest smrti, výrazně prostříhali. Archiváři nyní již dlouhé měsíce usilují o to zrekonstruovat případ podle pravdy.
"Všechno tady někde leželo, ale nehledaly se mezi tím souvislosti, až díky Českému rozhlasu jsme zjistili, že vůbec je co rekonstruovat," řekl dokumentarista Martin Vadas, na jehož podnět Národní archiv v Praze nalezl loni tři dosud neznámé pásky záznamu z procesu s Miladou Horákovou, které jsou označeny čísly 23, 24 a 25.
Za pomoci historiků již byla z těchto materiálů část procesu zrekonstruována.
"Bohužel to jsou stále fragmenty," dodává.
Badatelé zatím vědí o sedmi hodinách filmového dokumentu, osmi hodinách zvukového záznamu rozšířeného o tři nalezené pásky. Nalezl se také stenografický zápis soudního jednání a "šedá kniha" o procesu, která vznikla za účelem propagandy.
"Filmový záznam procesu mě fascinoval, když jsem ho viděl prvně, a fascinuje mě pořád," říká Vadas.
Jelikož je na jedné pásce asi 20 minut záznamu, usuzuje redaktor Českého rozhlasu Marek Janáč, který se na rekonstrukci procesu usilovně podílí, že chybí dalších 170 pásek.
Historický svědek procesu Janáčovi totiž potvrdil, že se proces natáčel celý. Rozhlas dá symbolických deset tisíc korun tomu, kdo bezprostředně pomůže s jejich odhalením.
Bude záznam z procesu národní kulturní památka?
Badatelé se domnívají, že by si všechny tyto záznamy zasloužily prohlásit za národní kulturní památku. Marek Janáč upozornil, že tou se může stát jen takový materiál, který je nejprve archivní kulturní památkou.
Tato procedura již byla podle náměstka ministra vnitra Vladimíra Zemana zahájena. Pokud dopadne úspěšně, bude se jednat o nejmladší památku zvláštní i v tom, že doposud žádná taková u nás nemá podobu audiovizuálního záznamu.
Marek Janáč dodal, že se jedná o jediný záznam z politického procesu v bývalém východním bloku. "Jde zřejmě o evropský, možná i světový unikát, který komunistická propaganda odkázala do zapomnění," soudí i Vadas.
Podle dokumentaristy se památkami stávají materiály, které jsou koncentrované na jednom místě a tvoří jednotný celek. V procesu s Horákovou by sem byly zahrnuty i dobové fotografie České tiskové kanceláře, filmové a zvukové materiály a psané záznamy rozeseté po více místech.
Na rekonstrukci procesu chybí peníze
Na to, o jak hodnou památku se jedná, jí podle Martina Vadase státní instituce dluží větší pozornost. Rekonstrukci procesu je potřeba finančně zajistit, ale dokumentarista se doposud setkal spíš s nezájmem sponzorů se na této věci podílet.
Český rozhlas nechal v posledních měsících přepsat stovky stran rozpadajícího se stenografického záznamu a zvukové a filmové záznamy tak, aby se dalo porovnat, jak se od sebe liší, kolik a jakých úseků řeči obžalovaných během procesu bylo záměrně vystřiženo, aby mohl zkreslený záznam posloužit účelům tehdejší propagandy.
Srovnání ukázalo, že oficiální šedá kniha je "jak noty na buben", jak uvedl Marek Janáč. Ze zvukových záznamů byly vystřihány například ironické poznámky souzeného Záviše Kalandry, stenografický zápis na některých místech má odhalovat i lenivost zapisovatelů zaznamenávat všechny podrobnosti.
Více se o záznamech a celém procesu dozvíte z poslechu dvou na sebe navazujících dokumentů Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu. které odvysílá v úterý 30. 5. ve 12:30 a druhý díl ve středu 31. 5. ve stejném čase.#reklama