Praha se obléká do vánoční atmosféry

Praha se obléká do vánoční atmosféry
Na kácení vánočního stromu se přišli podívat i turisté. Samotné kácení se ale kvůli nepřízni počasí neustále odkládalo. Někteří diváci si přitom stihli dojít na teplý čaj a zase se vrátit. Zazněly také názory, že by se nechali ke stromu klidně přivázat, aby zůstal v Krkonoších.
Krátce před třetí hodinou odpoledne se krkonošským lesem rozezněla motorová pila, aby o několik vteřin později přetnula zdravý kmen smrku ztepilého (Picea abies).
Následoval mohutný otřes, neboť se celá hmotnost třicetimetrového stromu ve zlomku vteřiny přenesla na rameno mobilního jeřábu. Několikatunový strom se přitom trochu zhoupnul na ocelovém laně.
Se zavěšeným stromem už jeřáb snadno manipuloval ve vzduchu aniž by poškodil nejvhodnější strom z původně deseti kandidátů. O výběru přitom rozhodoval tzv. dendrologický průzkum, dostupnost potřebnou technikou a v neposlední řadě také estetický dojem.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Tomáš Adamec
25. 11. 2008 7:00

V centru Prahy již stojí vánoční strom, Staroměstské náměstí se pomalu zaplňuje stánky a okolní ulice v noci rozzářily vánoční ozdoby. Podívejte se, jak se kácel vánoční strom v Krkonoších a jak se letos Praha připravuje na Vánoce.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy