Praha se obléká do vánoční atmosféry

Praha se obléká do vánoční atmosféry
Na kácení vánočního stromu se přišli podívat i turisté. Samotné kácení se ale kvůli nepřízni počasí neustále odkládalo. Někteří diváci si přitom stihli dojít na teplý čaj a zase se vrátit. Zazněly také názory, že by se nechali ke stromu klidně přivázat, aby zůstal v Krkonoších.
Krátce před třetí hodinou odpoledne se krkonošským lesem rozezněla motorová pila, aby o několik vteřin později přetnula zdravý kmen smrku ztepilého (Picea abies).
Následoval mohutný otřes, neboť se celá hmotnost třicetimetrového stromu ve zlomku vteřiny přenesla na rameno mobilního jeřábu. Několikatunový strom se přitom trochu zhoupnul na ocelovém laně.
Se zavěšeným stromem už jeřáb snadno manipuloval ve vzduchu aniž by poškodil nejvhodnější strom z původně deseti kandidátů. O výběru přitom rozhodoval tzv. dendrologický průzkum, dostupnost potřebnou technikou a v neposlední řadě také estetický dojem.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Tomáš Adamec
25. 11. 2008 7:00

V centru Prahy již stojí vánoční strom, Staroměstské náměstí se pomalu zaplňuje stánky a okolní ulice v noci rozzářily vánoční ozdoby. Podívejte se, jak se kácel vánoční strom v Krkonoších a jak se letos Praha připravuje na Vánoce.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy