Praha se obléká do vánoční atmosféry

Praha se obléká do vánoční atmosféry
Na kácení vánočního stromu se přišli podívat i turisté. Samotné kácení se ale kvůli nepřízni počasí neustále odkládalo. Někteří diváci si přitom stihli dojít na teplý čaj a zase se vrátit. Zazněly také názory, že by se nechali ke stromu klidně přivázat, aby zůstal v Krkonoších.
Krátce před třetí hodinou odpoledne se krkonošským lesem rozezněla motorová pila, aby o několik vteřin později přetnula zdravý kmen smrku ztepilého (Picea abies).
Následoval mohutný otřes, neboť se celá hmotnost třicetimetrového stromu ve zlomku vteřiny přenesla na rameno mobilního jeřábu. Několikatunový strom se přitom trochu zhoupnul na ocelovém laně.
Se zavěšeným stromem už jeřáb snadno manipuloval ve vzduchu aniž by poškodil nejvhodnější strom z původně deseti kandidátů. O výběru přitom rozhodoval tzv. dendrologický průzkum, dostupnost potřebnou technikou a v neposlední řadě také estetický dojem.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Tomáš Adamec
25. 11. 2008 7:00

V centru Prahy již stojí vánoční strom, Staroměstské náměstí se pomalu zaplňuje stánky a okolní ulice v noci rozzářily vánoční ozdoby. Podívejte se, jak se kácel vánoční strom v Krkonoších a jak se letos Praha připravuje na Vánoce.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy